Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. Yasin
  3 Haziran 2016 at 9:47 am

  Dohop’taki tespit ne kadar doğru. Bugün Behance gibi en iyi tasarımcıların olduğu platformları takip ediyorsun, renk armonileri mükemmel, çizgiler sade, anlamlı, yeni trendler filan, diyorsun mükemmel işler hakikaten, göz var nizam var, bir estetik var, bu değişimler yenilikler, güzel şeyler bunlar, acaba diyorsun bu sadelik anlaşılır mı burada, bu sadeliğin ve basitliğin ne çok şey anlatacağını anlayabilirler mi? Bir deniyorsun yok, iki deniyorsun yok, üç deniyorsun… Bu kendini yıprattığın bir gayrete dönüşüyor, web sitelerinde çalışmalarında da aynı şekilde, bugün ülkemizde bu anlamda marka sahipleri olarak geleneksel anlayışlarımızı inatla devam ettiriyoruz. Bayılıyorlar degradelere, kabarıklıklara, onlar olmayınca kendilerini güçlü gösteremeyeceklerini sanıyorlar. Yenilik için cesaret lazım bize. Basitlikteki gücü görebilmeliyiz.

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesindeki sadelik girişimi umut verici. Daha öncede Palandöken Belediyesi logosunda gördüğüm buna benzer değişim de anlamlıydı. Recode’yi çok beğendim.

  Paylaşım için teşekkürler.

 2. Gökhan görkem
  5 Haziran 2016 at 8:24 pm

  Evet yine bir HASAN YALÇIN klasiği ile karşı karşıyayız. Yine doğru tespitler ve geliştirmeye yönelik eleştiriler(Tabi bunları dikkate alacak yetkili bulabilirsek). Ben de geçenlerde bir logo tasarımı yaparken karşılaştığım bir olayı aktarayım. Logo ile ilgili beyin fırtınaları en sade çizgilerle kompozisyonu anlatmak altın oranlar olaylar olaylar çıkardık prototipi gönderdik firmaya.Firmadan gelen cevap “OLMAMIŞ DAHA FARKLI ÇİZİMLER OLSUN”. Neye göre olmamış ne olmamış biz kafayı yerken dedik bizden bu kadar… Aradan zaman geçti herif kağıda şirketin baş harfini yazmış, harfin içine de kelimenin devamını yazmış bunu istiyorum dedi. 5 Dakikada vectorele dönüştürdük yolladık, dediki siz KİNG’siniz :) Sözün özü bizim ne kadar profesyonelleştiğimiz değil kitlemizin profesyonelleşmeside çoook önemli.. Hoşçakalın:)

 3. Hasan Yalçın
  5 Haziran 2016 at 11:47 pm

  Teşekkürler @görkem girişin korkuttu ama, öyle bir girmişsin ki yine sallamış bizim eleman diyeceksin sandım :D
  Her yorum değerli benim için, teşekkürler..

 4. Gökhan görkem
  6 Haziran 2016 at 5:20 am

  Aşk olsun hasan abi yıllardır takip ederim seni bu ülkede sektörün bence kemik kadrosundasın:)

 5. Ayhan KORKMAZ
  11 Haziran 2016 at 8:20 pm

  Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş. Ben tasarım yönünde sıfır olsam da bu konudaki yazıları okumaktan ve tasarımları görmekten çok memnunum. Özellikle İnstagram logusundaki değişime benimle benzer tepki vermiş olmanız harika :) (Tabi ben olmamış bu demiştim, sizin gibi teknik analizle değil :) )

 6. murat
  13 Haziran 2016 at 7:19 am

  Hasan bey hiç anlamıyorum turk telekom logosunu bulundğu sayfada şöyle demişsiniz “ogo ve kurumsal kimlik konusu çoğu yazımda da değindiğim şekilde en güçlü olduğum disiplin değil” madem durum böyle neden her gördüğünüz logoyu eleştiryorsunuz hepsi tüh kaka, bu eleştiriye alacağım yanıtıda biliyorum “ben 10 senedir bu işi yapıyorum” 10 senedir bu işi yapıyor olmanız iyi yaptığınız anlamına gelmiyor muhakkaki güzel işler yapmışsınızdır ama iyi bilmiyorsanda logo konusu eleştirme ve kardeşim neticede seninde yaptığın logoları gördük

 7. ALP
  23 Haziran 2016 at 4:15 pm

  Instagram degrade stiline getirdiğiniz eleştiriye katılamıyorum malesef. Tarzlar çok çabuk tüketiliyor. Tasarımcıların bir kısmı trend olan şeyleri kullanmaya çalışıp zamanı yakalama çabasına girerken bir kısmı da daha farklı şeyler yapmaya çalışıp riskli işlere yönelebiliyorlar, Instagram logosunda olduğu gibi. Geçmişte moda olan tarzlara bazı cesaretli tasarımcılar yeniden dönme cesaretini gösterebiliyor. Bu gün moda olan renkler ve kullanımlarının bundan 1-2 sene sonra da olacağının garantisini kim verebilir? On sene önce revaçta olan ve bu gün güldüğümüz tarzlar yarın yine gündeme gelebilir. Apple yeni iOS’ta iconları değiştirdiğinde pek çok kimse cicili bicili bularak burun kıvırmıştı ama arabirim şimdi kimsenin gözüne batmıyor. Bir kaç sene sonra tekrar Aqua’ya dönüş olursa kimse şaşırmamalı. Hipsterism moda oldu hipster olmayanı dövüyorlar neredeyse. Şarkıcı, türkücü herkes sahiplendi ne hikmetse. Bir zaman sonra bu da geçecek elbette. Material design, Flat UI diyoruz, o sıcak renkler bir iki yıla tarihe gömülebilir. Sözün özü bir döngünün içindeyiz ve çok hızlı harcıyoruz herşeyi.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla