Yeni Türk Lirası Sembolü Sorunlarla Geldi

Yeni Türk Lirası Sembolü Sorunlarla Geldi

Daha önce teknik imkansızlıklar (!) nedeniyle tanıtımı ertelenen yeni Türk Lirası sembolü bugün görücüye çıktı. Hemen detaylara ulaşmak ve bir an önce kullanmak için ufak bir araştırma yaptım, ancak kendimi kocaman bir sorun yumağının içinde buldum!

Daha önce TL simgesinin farklı bilgisayar ortamlarında güvenli şekilde uygulanabilirliğinin gösterimine ilişkin teknik çalışmaların tamamlanabilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle ertelenen tanıtım toplantısı bugün gerçekleşti. Seçilen sembol ile ilgili herhangi bir yorumum yok ancak, uygulaması ile ilgili sıkıntılar büyük olacak gibi duruyor.

Öncelikle bu kadar önem verilen bir tanıtım için TCMB sitesinde basit bir bülten haricinde bir çalışma yapılmamış, sıradan bir duyuru ile geçiştirilmiş. Daha sonra çeşitli haber sitelerinden öğrendiğim bu linkteki kurulum paketlerine ulaştım. (Bu arada bu sayfanın ne kadar kurumsal bir sunumu olduğuna dikkat edelim!) Her platform için farklı kurulum paketleri mevcut. Herhalde o hazırlık süreci bunun içindi diye düşünerek, MacOS formatındaki dosyayı indirmek istedim, olmadı. Uzun denemelerden, dosya yolunu elle kopyala yapıştır yaptıktan sonra, dosyayı indirip çalıştırdım.

Bana göre dosya, semboller altında bulunan para birimleri kısmına yeni TL simgesini ekleyecek, böylece hemen kullanmaya başlayabilecektik. Ama elbette böyle olmadı. Çünkü programlar sembollere AbakuTLSymSans-Regular şeklinde bir font ekleyip bizden, bu fontu kullanarak alt-T tuşu ile yeni TL simgesini girmemizi bekliyordu?!

Doğrusu ben ne yaptıysam beceremedim. Denemelerimde sürekli haç sembolü çıkıp durdu, sembolü seçip font olarak ta AbakuTLSymSans seçmeme rağmen değişen bir şey olmadı. Bir word dökümanına kedi clip-art’ı yüklemek daha kolay olur muydu diye kendime sordum, denedim. Daha kolay oldu.

Sadece bir kez o da bu sayfadan kopyalarak elde edebildiğim yeni TL simgesini yaptığım tasarımlarda muhtemelen bir karakter değil, imaj olarak kullanacağım. Yeni simgenin bütün font gruplarında yer alması ve sembollere eklenmesi bana göre oldukça uzun zaman alacaktır.

Ne diyelim hayırlısı olsun.

Yeni simge hakkındaki detaylı bilgilere ntvmsnbc sitesinden erişebilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 6 )
 1. ASdasdfasd ASdasdas
  1 Mart 2012 at 8:31 pm

  Kardeşim sen yapamamışsın bende hiç sorunsuz oldu ayrıca hiç bi zorluğu da yok. Ama simge kötü bence.

 2. Çağlar
  1 Mart 2012 at 9:41 pm

  Evet ben de beceremedim o işi. Çalışmadı.

 3. kartal
  2 Mart 2012 at 2:05 am

  Adam ne yapsa gözlerine batıyor, herbiri simgeyi birşeye benzetmiş. Bütün bunların arkasında, çekememezlik var, bilmem anlatabildim mi?

 4. yusuf
  2 Mart 2012 at 11:26 am

  Sembol hakkında ortaya atılan iddiaları ciddiyetsiz buluyorum. Beğenmeyenler direkt açıkça dile getirselerdi daha olumlu tepkiler alabilirlerdi. Ben en çok uygulama konusunda ne olacağına dair düşünüyordum ve ne yazık ki pek de kullanışlı olmayan bir uygulama yöntemi geliştirilmiş şu anlık.

 5. Telefon Dinleme
  21 Mart 2012 at 10:02 am

  Webde kullanımı için bulduğum kaynaklardaki fontları hatalı. 0 rakamı yerine de tl simgesini yerleştiriyor. Bu fontlar sizde varsa paylaşır mısınız?

 6. Yıldırım Erdemli
  12 Haziran 2012 at 1:11 pm

  Merhaba,

  Word vb. ofis uygulamalarında bu ex’yi kullanmak bir çözüm olabilir fakat photoshop ile kolayca kullanabileceğiniz bir shape paylaşmak istiyorum.

  Hazırlamış olduğum TL-Simgesi-Shape.csh shape dosyasını Photoshop’unuza eklerseniz, TL simgesini kolaylıkla kullanabilirsiniz.

  Aşağıdaki bağlantıdan siteme ulaşabilir ve dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  http://yildirim.erdemli.net/photoshop-icin-yeni-tl-simgesi-photoshop-shape_6797.html#.T9cgF5jT4eE

  Dosyayı indirdikten sonra dosyayı Photoshop’a eklemek de çok kolay.
  Aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Photoshop`unuzu açın
  2. Custom Shape Tool`u açın
  3. Custom Shape Tool penceresindeki OK simgesine tıklayın
  4. Açılan menüdeki Load Shapes… bağlantısını tıklayın
  5. Açılan pencereden, bilgisayarınıza indirdiğiniz TL-Simgesi-Shape.csh dosyasını bulun ve yükleyin.

  Yüksek çözünürlüklü çalışmalarınızda bile kullanabilirsiniz.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla