Web Tasarımcılar Neden Oyun Oynamalı?

Web Tasarımcılar Neden Oyun Oynamalı?

Geçtiğimiz günlerde rss postlarımı eritirken denk gelen bir yazıdan esinlendim bu kez. Tasarımcıların video oyun oynama sebeplerinden söz eden yazı ben de bir ışık yaktı. Ben de iyi bir video oyun oynayıcısıyım. Peki neden bunu yapıyorum?

Video oyunlar eski dönemlerin aksine artık çok daha erişilebilir durumdalar. En basit haliyle bir cep telefonuzun olması bile size bu keyfi yaşatabilir. Meşhur “Snake” zamanlarını hatırlamayan var mı ki? Hele bir de akıllı telefonunuz varsa ciddi ciddi kaliteli oyunlar tüketebilirsiniz.

Ancak bunun ötesinde iş video oyunlara (PC,Konsol v.b) vakit ayırıp zaman harcamaya geldiğinde tasarımcılar için kendimde dahil söylenecek bir kaç laf var elbette. Haydi gelin birlikte, neden oyun oynuyoruz ya da oynamalıyız sorusuna yanıtlar arayalım.

fif

Stres Atmak

Elbette sadece tasarımcıların özelinde değil, hemen herkes stres atmak için oyun oynamayı seçebilir. Gergin geçmiş bir günün üzerine sinir olduğunuz kim varsa onları düşleyerek, oyundaki rakiplerinize bir araba dolusu sopa atabilir rahatlayabilirsiniz. Ayrıca hiç tanımadığınız birini herhangi bir oyunda yenmenin verdiği hazzı da unutmamak gerek. Spor oyunları sizi streslerinizden uzaklaştırmak için iyi seçenekler olabilir. Ancak onlara da fazlasıyla kaptırıp yeni bir stres unsuru oluşturmadığınız sürece.

Tercihlerim: Fifa 15, NBA2K15, Mortal Kombat X

des

Takım Oyunu

Özellikle on line oyun oynuyorsanız ve takım halinde bir şeyler yapmak durumundaysanız bu sizin için faydalı hale de dönüşebilir. Birlikte bir amaç uğruna ilerlemek, gerçek hayatta da size takım çalışması konusunda ipuçları verecektir. Zorlandığında takım arkadaşlarınıza yardım etmek, zaman zaman liderleğinizde aldığınız yol, çalıştığınız projelerde de benzer etkile oluşturacaktır. İyi bir takım çalışması ile aşılamayacak sorun yoktur, zaten yöneticilerinizin de genel olarak sizden beklentisi hep bu yöndedir.

Tercihim: Destiny

alien

Unutmak

Video oyunları genelde sizi alıp bambaşka dünyalar götürür, bu da bir şeyleri unutmak ve temizlemek en iyi yardımcı yollardan biridir şüphesiz. Oralarda odaklandığınız bambaşka detaylar, sizi gün içinde sıkan, yoran belki de üzen bir çok şeyi unutmanız için zemin hazırlayacaktır.

Tercihlerim: Alien Isolation, GTA V, Last of  Us Remastered

fc4

İzole Olmak

Yeni bir tasarım projesine başlamadan önce biraz izole olmak, kendiniz olmasa bile beyninizi yalnız bırakmak arzusu doğabilir. Tamamen sıfırlanıp işe var gücünüzle dönmek için, farklı video oyunlarını deneyerek bulunduğunuz dünyadan kopabilir, iyice izole olabilirsiniz.

Tercihlerim: Alien Isolation, Far Cry 4

counter

İlham Almak

Bir çok vieo oyunu artık sanatsal ve tasarımsal açıdan da kendinden söz ettiriyor. Bu tip oyunlara vakit ayırarak, hiç beklemediğiniz şekilde ilham alabilmeniz de mümkün. Oyun içi atmosfer, oyun içi ve dışı arayüzler sizin için birer ilham kaynağı olabilir, yaratıcılığınızı tetikleyebilir.

Tercihlerim: Child of Light, Counter Spy, Never Alone

Süreç Yönetimi

Video oyunlarında takım olarak çalışırken aynı zamanda süreç yönetimini dair güzel ipuçlarını da tecrübe edersiniz. Oyunlarda amaç genel olarak kazanmakla ilgili olsa da yapılacaklar ve ne kadar sürede yapılması gerektiği aşağı yukarı bellidir. Az ya da eksik yaparsanız, kazanamazsınız, fazlası size takımınızdakilere zaman kaybettirir. Böylelikle bir takım oyunu içerisinde zamanı da doğru kullanarak engelleri aşmak size pratikte de elbette faydalı olacaktır.

order

Akış Planları

Oynadığınız bir çok oyun, hem oyun içi hem de dışı bir menü ve akış şemalarına sahiptir. Hatta platform oyunları oynuyorsanız, sadece bir alanını gördüğünüz labirentlerin, platformların tamamını kafanızda hayal etmeye çalışırsınız. İşte bir tasarımcı için en faydalı egzersizlerden biri. Eksik parçaları tamamlamak ve bütünü oluşturmaya çalışmak. Oyunlardan hem arayüz tarafında menü yapılarından akışlar çıkarmak, hem de haritalarından ilham alarak eksik proje parçalarını oluşturmak için faydalanmanız mümkün.

Bir tasarımcı için video oyunları demek sadece boş boş vakit öldüreceği bir faaliyet değil. Yukardaki maddeleri uygulayarak hem eğlenebilir, hem de bu keyifli süreci bir avantaja çevirebilirsiniz. Elbette fazla bağımlı olmadan ve sosyal hayatınızı sekteye uğratmadan.

Sizin de bu konuda deneyimleriniz varsa, yorum alanında paylaşmanızdan keyif duyarım.

Son Yazılar
Yorum ( 11 )
 1. şahika
  21 Nisan 2015 at 12:30 pm

  Kesinlikle katılıyorum! Çünkü ilham saatlerce bilgisayar başında durmakla gelmiyor ;)

 2. fatihvural
  22 Nisan 2015 at 9:16 am

  Her ne kadar ben de bir oyuncu olsam da platform oyunları oynamanın insanın doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum. Büyük şehir yaşantısında stresten uzaklaşmak için tercih ediyoruz. Ama bana İnsanlar bu kadar birbirine yakın (hatta yığınlar halinde) yaşarken birlikte eğlenecek “gerçek” oyunlar oynayabilecekken.. ki bu sosyal hayatı da geliştirecektir.. -ben dahil- herkesin kendini hücreye hapsedip eline bir oyuncak alıp oynaması bize olumlu sayabileceğimiz şeyler kazandırırken fazlasıyla kaybettiriyor da.. insan zekâsını, duygularını ve ihtiyaçlarını.. duygusuz, çıkarcı ve yapay zekaya sahip aletlere teslim etmesini tehlikeli buluyorum..

 3. Okulsayfam
  26 Nisan 2015 at 3:02 am

  güzel bir makale ve bakış açısı. biz webmasterlar kalıplaşmış düşüncelerin dışına çıkabildiğimizde farklı ve başarılı oluyoruz.

 4. lig tv izle
  5 Mayıs 2015 at 1:54 am

  ilginç bir bakış açısı olmuş bende tam tersi diye düşünmüştüm oyun boşa geçen bir zaman kaybı olarak görüyordum.

 5. plastik ürünler
  8 Mayıs 2015 at 9:51 am

  Çok güzel oyunlar bende oynamayı düşünüyorum

 6. parke makinası
  8 Mayıs 2015 at 5:20 pm

  peki oyun oynamanın getirdiği bağımlılık ve bu bağımlılığın getirdiği zararlar ne olacak…

 7. Trsinemaizle.com
  8 Mayıs 2015 at 9:23 pm

  Güzel bir konuya değinmişsiniz, tasarım insanın beynini zorlayan birşey oyun oynamak azda olsa kafamızı dağıtmamamızı sağlıyor

 8. Apk Oyun
  9 Mayıs 2015 at 4:19 pm

  İyi günler ilk olarak sitenizin tasarımı çok güzel flat ve material karışımı gibi bişey olmuş.Blog için material veya flat temalı css ler varsa söyleyebilirmisiniz birde arkaplan

 9. çöp poşeti
  10 Mayıs 2015 at 11:06 pm

  biz tasarımcılar yeni bir çalışma yaparken beynimizi restart etmemiz gerekiyor.. genellikle roman okuyarak kafayı dağıtıyorum.. ayrıca çok güzel bir konuyu ele almışınız. teşekkürler..

 10. Rems
  26 Mayıs 2015 at 3:49 pm

  yine güzel bir yazı ile karşıladın beni abi. ayrıca tavsiye ettiğin oyunlara da kesinlikle göz atacağımı bil :) teşekkürler..

 11. Dizimerkezi
  29 Haziran 2015 at 2:01 pm

  Oyunların yanı sıra bazı filmleri de izlemek biz tasarımcıların kafasını dağıtıyor grafik tasarım fazlaca kafa yoran bir alan

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla