Web Arayüz Tasarımı Yaparken Unutmamanız Gereken 8 İpucu

Web Arayüz Tasarımı Yaparken Unutmamanız Gereken 8 İpucu

Arayüz tasarımı yaparken bazen kendimizi kaptırıp gittiğimiz, bazen de müşterinin baskıları sonucu bezginlikle eski usül yöntemlere başvurduğumuz bir gerçek. Bir an bu durumlardan arınıp arayüz tasarımı yaparken dikkat etmemiz gereken 8 konuya eğilelim.

1. Amerika’yı Yeniden Keşfetmeyin!

Bir çok arayüz tasarımında sizi zorlayan fonksiyon ya da istekler olabilir. Paniğe kapılmayın. Daha önce nasıl yapıldı ise öyle yapın. Alışılagelmiş kullanıcı eğilimlerini farklılık yaratmak için keşfedilmez ve anlaşılmaz hale getirmektense bilindik yöntemleri yeniden kullanmanızda bir mahsur yok.

2. Zengin Medya

Hızlanan internet bağlantıları sayesinde (optimize olmak şartı ile) bir çok zengin medya türü kullanabilirsiniz. Videolar, animasyonlar, şık görseller. Tasarımlarınızda estetik katacak bu fırsatları kaçırmayın!

3. Tasarım Kullanıcılarınız İçindir, Sizin İçin Değil

Sırf hoşunuza gidiyor diye tasarımlarınıza ekleyeceğiniz unsurlar ileride büyük baş ağrılarına neden olabilir. Kullanıcı talepleri ve proje brifinginin size gösterdiği yolların dışına çıkmadan, yaratıcı ve fonksiyonel işler ortaya çıkarmak için çalışın.

ux

4. Kullanıcı Deneyimini Boşvermeyin

Modern web arayüz tasarımı projelerinde kullanıcı deneyimi artık her zamankinden önemli ve başrolde. Bu konuyu es geçmeyin ve kullanışlı tasarımlar üretmenin peşinde olun. Kendinizi kullanıcı deneyimi tasarımı konusunda mümkün olduğu kadar geliştirmeniz, ilerde yapacağınız projeler için avantaj sağlayacaktır.

sm

5. Sosyal Medya Entegrasyonu

Tasarım projelerinizin içerisine sosyal medya unsurlarını entegre etmediğiniz sürece başarıya ulaşmanız eskisi kadar kolay değil. Özel projeler haricinde ticari web siteleri için olmazsa olmaz sosyal medya entegrasyonu için mutlaka arayüzlerinizde yer ayırın.

6. Taze İçerikler

İyi bir arayüz kullanım kolaylığı sağlar. Ancak kaliteli ve taze içeriğin yerini hemen hiç bir şey tutmaz. Projeniz yayına girdikten sonra iyi bir içerik desteği almalı yoksa tüm tasarım eforunuz boşa gidebilir.

buton

7.  Aksiyon Butonları

Kullandığınız renk skalasına bağlı olarak üreteceğiniz fark yaratacak aksiyon butonları, hedefe kolay ulaşmak isteyen kullanıcılar için faydalı olacaktır. Butonları hızlı anlaşılır şekilde tasarlamalısınız. Ancak aksiyon butonlarının üzerindeki kelimelerin de çok önemli olduğunu unutmayın.

8. Açık Mesaj ve 5 Saniye Kuralı

Hepsinden önemli olan tasarımını yaptığını projenin daha ilk sayfasında vermek istediği mesajı net bir şekilde iletiyor olması gerek. Unutmayın hızlı tüketim dünyasında ekran üzerinde gerekli mesajı vermek için 5 saniyeniz var ve hepsi o kadar. Gerek görsel gerekse yazı ile derdinizi hızlı bir şekilde anlatmalısınız.

Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. Rems
  29 Mayıs 2015 at 12:39 pm

  sanki buna benzer bir içerik okumuştum abi sitende

 2. Volkan Akpınar
  31 Mayıs 2015 at 12:06 pm

  Teşekkürler Hasan Abi, güzel bir yazı olmuş.

 3. Pos:abs
  3 Haziran 2015 at 9:23 pm

  Tüm maddeler çok yararlı tavsiyeler ama 1. ve 8. madde benim için çok daha ön plana çıkıyor.
  Bu güzel yazı için çok teşekkürler Hasan ağabey.

 4. Tekstil Shop
  8 Haziran 2015 at 10:03 pm

  Çok Faydalı bilgi teşekkürler

 5. plastik ürünler
  24 Haziran 2015 at 11:52 am

  Çok güzel bir yazı olmuş, bilgilendirme için teşekkürler

 6. ferolle
  24 Haziran 2015 at 1:57 pm

  Valla bizim gibi yeni başlayanlar için güzel şeyler yazmışsınız hocam.Teşekkür ederim.

 7. mehmet
  10 Ağustos 2015 at 11:37 pm

  yine enfes bir yazı olmuş

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla