Veri ve Tasarım Beraber Nasıl Çalışabilir?

Veri ve Tasarım Beraber Nasıl Çalışabilir?

Veri odaklı, özellikle sayısal verileri kullanıcıya sunan uygulamalar neden iyi değil ve onları nasıl daha iyi hale getirebiliriz?

Kullanıcı verisi uluslararası bir değer haline geldi. Alışveriş listenizden tutun, kalp atışlarınıza kadar bütün veriler kullanıcılarına dijital deneyimler yaşatmak isteyen şirketler tarafından toplanıyor. Bu durum birçok veri odaklı kullanıcı arayüzlerinin iyi olmaması problemini de beraberinde getiriyor. Genelde arayüzler güzel görünüyor fakat veri ile verimli bir şekilde iletişim kurmuyorlar veya altta yatan harika bir veri setleri olmasına rağmen, bu setler kullanıcılara görsel anlamda çekici gelmiyor.

Bu sorunun en önemli nedenlerinden biri de kullanıcı deneyimi tasarımı ve veri biliminin ayrı çalışması. Dijital ajanslarda kullanıcı deneyimi tasarımcıları ve data analistleri aynı çatı altında çalışsalar da, kullanıcı deneyimi daha çok sanat, tasarım ve psikoloji temelliyken; veri bilimi daha çok teknoloji, mühendislik ve veri analitiğinden besleniyor. Bu nedenle iki disiplinden insanlar aynı dili konuşmuyorlar.

Veri, insanların fiziksel ve dijital ortamlarla olan ilişkilerini değiştirmeye devam edecek. Aynı zamanda, veriyi aramak ve onunla ilişki kurmak artık sadece analistlerin ve uzmanların görev tanımına girmiyor. Pazarlamacılar ve tüketiciler de artık oyuncu haline geldiler. Bu durum bilginin toplanması, farklı platform ve cihazlarda tüketilme yolunu tamamen değiştiriyor. Bu değişimin en büyük nedenlerinden biri genelde statik içeriği olan ve kısıtlı etkileşim imkanı sunan web sayfalarından dinamik içerik ve kullanıcıların aksiyon almasına olanak sunan web uygulamalarına geçiş yapmış olmamız.

v2

Tasarımcılar etkileşimi sağlamak açısından daha da önemli hale geldiler. Fakat tasarımcılar genelde deneyimin arkasındaki veri yapılarını ve yöntemleri anlamıyorlar. Bu daha çok, insan davranışlarını analiz ederek ve belli örüntüler bulmaya çalışarak şirketlerin tüketicilerini anlamalarına yardım etmek amacıyla sayısal veri ve ölçüm stratejileri kullanan analistlerin işi.

İki tarafın işbirliğini sağlamak amacıyla tasarım ögeleri de gerçek zamanlı ve kullanıcıdan alınan bilgiye göre işlev kazanabilecek şekilde tasarlanmalı. En iyi deneyimi sağlamak için, verinin nasıl sunulması gerektiğini belirlemek amacıyla daha gelişmiş uygulamalar yapılmalı. Aynı zamanda aşağıdaki prensipleri izlemek, kullanıcı deneyimi tasarımcılarının veri odaklı kullanıcı arayüzlerini daha iyi tasarlamalarına yardım edebilir:

Birden fazla veri kaynağı kullanın.

Big data her ne kadar veri odaklı uygulamalarda kullanıcı deneyiminin merkezinde olsa da, sadece resmin yarısını temsil eder. Big data site analitiği, alışveriş geçmişi, sosyal medya aktivitesi ve websitesi tıklama haritası gibi, makineler tarafından oluşturulan sayısal veri setlerinden oluşur. Bu veri kullanıcıların interneti nasıl kullandıklarını açıklayarak tasarıma yardımcı olur, fakat bazı kararların nasıl alındığını açıklamaya yardım etmeyecektir.

İşte burası kullanıcı görüşmeleri, odak grupları ve online anketlerden gelen sayısal veriler gibi kaliteli verinin işin içine girdiği kısımdır. Bir kullanıcının ne yaptığını ve neden yaptığını anlamanın anahtarı big data ve kaliteli veriyi beraber kullanmaktan geçer.

v4

Veriyi hikaye anlatma aracı olarak düşünün.

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları kullanıcıların konu ile ilişkili örüntüler ve trendler bulmalarına yardım etmek için güçlü bir anlatım oluşturmak zorundadırlar. Hikaye anlatımı ayrıca kullanıcıyı büyük miktardaki verinin içerisinde yönlendirmek için de önemlidir. Kullanıcının dikkatini çekmek için savaşan büyük miktarda veri yerine, içerik önceliklendirilmeli ve altı çizilen anlatımı desteklemelidir.

Kullanıcıların becerilerini bilin.

Hedef kitlenizin becerilerini aşan, karmaşık bir sistem kurmayın. Çok özelleşmiş bir kullanıcı segmentinde dahi, kullanıcılar farklı seviyelerde analitik yeteneklere ve deneyime sahip olacaklar; bilgiyi farklı şekilde işleyecekler ve onunla ilişki kuracaklardır. Kullanıcı arayüzünüz ilk defa kullanan kişiden, deneyimli kullanıcıya kadar herkese hitap edecek esneklikte olmalıdır.

v3

Kullanıcılarınızın becerilerine güvenin.

Onların anlamayacağından korkarak yoğun veriler sunmaktan çekinmeyin. Bilgi, kullanıcının anlayışına uygun, değerli ve kullanışlı bir şekilde sunulduğu sürece, kullanıcılar karmaşıklığa alışmaya istekli olacaklardır. Doğru miktardaki kontrol ve destek, kullanıcıları veri ile daha ileri düzeyde kullanmanın yollarını keşfetmek için teşvik edecektir.

Keşfetmeye açık yollar kurun.

Sunulan bilgi ile kullanıcıların nasıl etkileşime girmesi gerektiğini tanımlayın. İzleyebileceğiniz adımlar:

Taslak. Bütün bilgi seti için bir taslak sağlamak oldukça yararlı olabilir. Kullanıcıların büyük resmi görmesini, verinin içindeki örüntüleri ve aykırı değerleri bulmasını sağlar.

Yakınlaştırmak. Bir kere kullanıcılar ilgi çekici bilgi kümelerini tanıdıktan sonra, bu alanlara odaklanma becerisi ve onları daha yakından gözlemlemeye ihtiyaç duyarlar.

Filtreleme. İstenmeyen bilgiyi filtrelemek keşfetme sürecinin önemli bir parçasıdır.

Detaylar. Kullanıcılar belli bir bilgi üzerine odaklandıklarında onu bütün detayları ile incelemek isterler.

Alaka kurma. Kullanıcılar ilişkileri gördüğünde ve bilgiyi karşılaştırabildiğinde sunulan veri daha anlamlı hale gelir.

Kullanıcı arayüzünde dikkat dağıtıcı ögeleri en aza indirin.

Ekrandaki her öge kullanıcının görevini tamamlamasına yardım eder. Kullanıcıların içerik objelerine tıklamasına, süreklemesine ve kaydırmasına izin vermek daha ölçülebilir ve hızlı bir iletişim yolu sunar.

Veriyi sosyal ve ilişkilendirilebilir yapın.

Veri, diğer kullanıcıların platformu nasıl kullandıklarına dair bilgi sağlayarak, kullanıcıların daha büyük bir topluluğa ait hissetmelerine yardımcı olabilir. Arayüzler, veriyi sosyal bir bağlantı noktası olarak kullanarak daha içi dolu bir deneyim sunmalılar.

Geleceği önceliğiniz haline getirin.

Kullanıcıların bir sonraki hareketinin ne olabileceğini tahmin etmemize yarayan birçok veri kaynağı var. Kullanıcı arayüzünü optimize etmek ve kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak amacıyla veri yaşayan, nefes alan bir öge olarak görülmelidir.

Kaynak: http://www.hugeinc.com/ideas/perspective/how-data-and-design-can-work-together

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla