UXAlive’dan Akılda Kalanlar

UXAlive’dan Akılda Kalanlar

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da sadece Türkiye ve Avrupa’nın değil belki de dünyadaki en önemli UX konferanslarından biri gerçekleşti. UXAlive’da İki gün su gibi akıp geçiverdi.

Bir konuşma ve bir de workshop ile katıldığım ve içerisinde yer almaktan gurur duyduğum konferans 20’nin üzerinde farklı ülkeden 500’den fazla profesyoneli ağırladı.

2

Yıllar önce Userspots’un kurucusu dostum Mustafa Dalcı ile sohbet ederken bir gün yurtdışından da bir-iki konuşmacının katılabileceği bir etkinliğin ne kadar iyi ve faydalı olacağından söz etmiştik. Bugün o hayallerin gerçek olduğunu görmek harika bir duygu.

Konferansa ev sahipliği yapan Wyndham Otele ise değinmeden geçemeyeceğim, sahneleri, ulaşımı, workshop odaları ve katılımcılara sağladığı her türlü imkan ile mükemmel bir konferans oteli olmuş. Başka bir yerde bu kadar keyifli geçer miydi bilemiyorum.

3

Ayrıca ana salondaki tüm sunumların kesintisiz biçimde işaret diline çevriliyor olması da, erişilebilirlik konusunda güzel bir örnekti.

İlk gün ardı ardına keynote ve konuşmalar ile geçti. Öğleden önce Giles Colborne ve Dustin Senos’un konuşmaları en çok ilgimi çekenler oldu.

2012’de İngiltere’de tanıştığım ve o günden beri arkadaşlığımızı sürdürdüğümüz  Smashing Magazine’den Vitaly Friedman ise bilgi dolu sunumu ve sempatikliği ile hep ön plandaydı.

mm

Benim için konferansı unutulmaz kılan bir başka detay ise 10 yıldır birbirimizi internet üzerinden tanıyıp ancak hiç bir araya gelemediğimiz Altı Üstü Tasarım blogunun sahibi Mehmet Doğan ile harika bir gün geçirmemiz oldu.

10 senenin acsını çıkardık desek yeridir. Ayrıca kullanıcı deneyimine friksiyon eklemek sunumu da gayet doyurucu geçti.

Etkinlik alanında yer alan Design Clinic, kariyer koçluğu köşesi ve diğer etkinlikler, örneklerini yurt dışında gördüğümüz güzel hareketlerdi.

hs

Ben de Web Tasarımının geleceği sunumumu yaptıktan sonra tatlı bir yorgunlukla evin yolunu tuttuk. Hala enerjisi olanlar after party fırsatını kaçırmadı tabii!

see

Ertesi gün workshop günüydü, yine bir çok tanıdık sima ile hoşbeş ettikten sonra 8 saat ve tam gün süren İyi Fikirler Kağıt Üzerinde gelişir çalıştayına başladık. 40 kişilik aslında pek de aşina olmadığım bankacı ağırlıklı ama harika bir grup ile nefis fikirler geliştirdik.

prf

Yazdık, bol bol çizdik, ürettik ve süper yaratıcı bir günü geride bıraktık.

ws

Ben kendi adıma bu iki gün nasıl geçti anlamadım, katılımcıların da çoğu için öyledir eminim.

ux

Bu etkinlik için emek veren herkes, başta gece gündüz demeden çalışan userspots ekibi, Mustafa Dalcı ve Oytun Şengül’e, sponsorlara tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkürü borç biliyorum.

Konuşmacı listesindeki isimleri dinlemek ve izleyebilmek için saatlerce uçak yolculuğu yapıp, binlerce lira harcarken, artık bir kaç metro durağı uzaklığında ulaşılabilir bir konferans düzenledikleri için bu ekibe ne kadar minettar olsak azdır.

Konferans ve sunumlar hakkındaki detaylı bilgilere ise buradan ulaşabilir, inceleyebilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. Mehmet
  18 Mayıs 2015 at 1:31 pm

  Kalemine saglik Hasan. Ben de seninle butun gunu cok zevkli bir sekilde gecirdim. Birbirimizi e-taniyorduk ama yuzyuze tanisip, sohbet etmek harika oldu.
  Burada yazmadigin sey ise, senin verdigin harika sunum, webin dununu, bugununu ve yarinini konusman.
  Dubai’de gorusmek uzere :)

 2. basak
  29 Mayıs 2015 at 10:24 am

  yediğiniz içtiğiniz sizin olsun gördüklerinizi anlatır derler ya,
  şunu yaptık bunu gördük onu yedik yerine
  neler konuşuldu neler üstünde duruldu bahsetseniz daha bir mutlu olurdum.

 3. wyndham
  16 Ekim 2015 at 3:50 pm

  Yazı için teşekkürler keyifle okudum.
  iyi bloglamalar

 4. Yusuf Kartal
  8 Ocak 2016 at 8:21 pm

  Guzelpaylasım olmus

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla