TCCB Sitesi Yenilendi

Hatırlarsanız Nisan ayında bir yazımda Cumhurbaşkanlığı web sitesini yapmak için adaylığımı koymuştum. Söz konusu site yenilenmiş. O halde incelemeside bize düşüyor!

Geçtiğimiz dönemde korkunç bir halde olan Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesi yenilenmiş, biraz wordpress benzeri blogları andıran bir tasarım ve içerikle yayına giren site şüphesiz eski haline göre kendini toparlamış, ama olmuş mu derseniz ?…..

İstanbul Bilgi Üniversitesi bu sitenin yapımında katkıda bulunmuş, bu bilgi sitenin altında yer almakta, öncelikle bunu belirttikten sonra, sitenin içeriğinin eskisine göre çok daha doyurucu olduğunun altını çizmek gerek. Ama özellikle tasarımı ne yazık ki ikinci sınıf blog sitelerinden öteye geçememiş, hiç elegant değil, deyim yerinde ise!

Ana sayfada yer alan ilk haberde yer alan haber fotoğrafı bir gif animasyon üstelik 600 Kb civarında, neden böyle garip bir yöntem seçildiğini açıklamak imkansız olsa gerek.

Site için kullanılan anahtar kelimeler ise bir garip geldi bana Hayrünnisa Gül, First Leydi, First Lady, Hayrünnisa Hanım gibi anahtar kelimelerin yanısıra yine kendisi için ayrılmış özel bir bölümün sitede yer alması ilgi çekici. Bu bir aile sitesi değil devletin en üst düzey biriminin web sitesi sonuçta. Ancak diplomatik anlamda benim bilmediğim bir ayrıntı var ise yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Foto galeride yer alan lightbox uygulaması ve Fors şeklindeki yükleme animasyonu çok şık olmuş. Yine Cumhurbaşkanı’na mesaj bölümü ve bu mesajların dikkatle okunarak incelediğinin belirtilmesi de hoş bir ayrıntı olmuş.

Sanal gezinti bölümü ise 2Mbit bağlantıma rağmen yüklemesi dakikalar süren bir uygulama, ilginç girişin ardından yeni bir yükleme ekranı çıkınca vazgeçtim.

İngilizce bölümü çok eksik ve zayıf kalmış, basit şirket sayfalarının İngilizce seçenekleri bile çok daha ayrıntılı. Kimi haber ve içeriklerin video ile desteklenmesi de iyi olmuş ama yinede site çok ağır, çok yavaş.

Toparlayacak olursak içerik anlamında eskisine göre oldukça toparlanan site, tasarım ve işlevsellik derslerinden sınıfta kalıyor. Derme çatma yöntemler yerine bu gibi özellikli siteleri özel ajanslara veya firmalara yaptırmak belkide en mantıklısı, Başbakanlık sitesinin halini görünce bu fikirde sabitlenmemek mümkün değil gibi görünüyor.

Son Yazılar
Yorum ( 15 )
 1. fatihturan
  25 Ağustos 2008 at 12:05 am

  Bana göre bu çalışma çokta iyi olmamış.

  Sayfalar geç yükleniyor ki bu ziyaretçilerin girer girmez sinir olmasında epey bir katkıda bulunacak (pingdom tools’da bir deneme yaptım 30 saniyede yüklendiğinden bahsediyor: http://uploads.screenshot-program.com/upl8630692117.png)alt sayfalar da keza öyle… Yavaş açılıyor yani…

 2. yakuter
  25 Ağustos 2008 at 2:25 am

  Sitenin altındaki “Bayan Hayrünnisa Gül” bağlantısını (../sayfa/hanimefendi/)görünce şok oldum. Harbi harbi bir aile sitesine dönüştürmüşler. Sitenin anahtar kelimeleri dediğin gibi ayrı bir konu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sitesinin anahtar kelimesine hiç çekinmeden “First Leydi” yazma cesareti göstermişler. Tabi bence yazanlarda suç yok, ben onlara bu cesareti verenlere bakarım.

  Ayrıca fontlara dikkat çekmek istiyorum. Tasarımı yapanlar sadece çizip bıraktılar mı acaba? Kimse yazıları okumuyor mu? O nasıl bir fonttur öyle.

  Hasan, teşekkür ederim böyle önemli bir konuya değindiğin için…

 3. Fikirsel
  25 Ağustos 2008 at 3:02 am

  Tasarım ve içerik kötü hakkaten.
  O anahtar kelime konusuna ise diyecek söz bulamıyorum.
  Aile sitesi olayına gelince Hayrunnisa Gül’ün tanıtılmasında bence bir sakınca yok, hatta gereklidir. Ancak bunun Türkiye için ilk olduğunu düşünüyorum. Arşivde daha öncelerde böyle birşey görmedim. ( http://web.archive.org/web/*/http://tccb.gov.tr ) Gerçi site daha önce hiç değiştirilmemiş gibi bir his oluştu içimde ya neyse. :)
  Hayrunisa Gül’ün tanıtımının ön plana çıkarılmasını ise tasarımcıya bağlıyorum. Beyaz Saray’ın sitesinde bu çok güzel biçimde sağ üste yerleştirilmiş. ( http://www.whitehouse.gov/firstlady/ )
  http://www.whitehouse.gov/firstlady/
  @yakuter
  Senin dediğin bağlantı mevzusu sitenin genelinde var. Arkadaş amo (seo) yapacağım derken daha beter etmiş. :)

 4. geor
  25 Ağustos 2008 at 3:42 am

  Başbayan bölümü Amerikan sitelerinden esinlenerek kurulmuş bir bölüm diye düşünüyorum. bkz.

  http://www.whitehouse.gov/firstlady/

 5. geor
  25 Ağustos 2008 at 3:51 am

  Bir de siteye özellikle şu günlerde talep çok fazla. Siteye daha önce TRT tarafından yasaklanan bir belgesel konmuş. Belgesel online izlenebiliyor ve flv dosyasının boyutu yaklaşık 300 MB. Bütün haber sitelerinde bu belgeselin cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınlandığı yazılınca site 1-2 gündür felaket durumda.

  Cumhurbaşkanlığının karizmasını çizmeyelim diye belgesel Google Video gibi sitelerden değil de kendi serverlarından host ediliyor. Bu yüzden ping durumu şu an gayet kötü.

  Diğer taraftan eski haline göre oldukça gelişme var sitede. Yani maazallah yine bir memuru cumhurbaşkanı yapsalardı site daha bir 7 yıl html temel derslerine örnek olarak gösterilecek nitelikte kalırdı… Bakış açısı diyorum…

  Benim dikkatimi çeken başka bir konu var aslında. O da dışişlerinin sitesi. Ecevit hükümetinde site görsel olarak web standartlarının oldukça üstündeydi. AKP hükümetinde ise web tasarım değişmiş felaket olmuş.

  Mit sitesi de yine Ecevit döneminde yapılmıştı. Dışişleri ile MİT sitesi arasında tasarım benzerlikleri vardı görsel açıdan. Belki de aynı firmaya yaptırmışlardı.

 6. sunipeyk
  25 Ağustos 2008 at 7:04 am

  Sitenin ansayfası XHTML 1.0 Transitional geçerli.(diğre sayfaları kontrol etmedim)
  Görünüm olarak beğenilir , beğenilmez. Ancak geçerli site yapmaya başlamaları olumlu değil midir?

 7. yakuter
  25 Ağustos 2008 at 8:26 am

  sunipeyk normal bir internet kullanıcısı gözüyle bakarsak şöyle derim;

  “Ben ne bileyim xhtml nedir, ne değildir! Site kötü görünüyor ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına yakışmıyor.”

  Bana kalırsa standartlardan önce kullanıcıların zevkini düşünmek gerekir. Aksi takdirde güzel olmayıp da standartlarda olan bir sitenin ne anlamı kalır?

 8. oceangray
  25 Ağustos 2008 at 2:52 pm

  domainde çok ilginç… keşke http://www.tc.tr veya http://www.cankaya.tr olarak nic.tr den kayıt edilseymiş…

 9. Deniz
  25 Ağustos 2008 at 5:45 pm

  ben de uzun süredir valid bir devlet sitesi bakıyordum ki cumhurbaşkanlığının sitesini gördüm . tam kendi bloguma yazıyordum ki bu yazıyı gördüm :)

 10. halit
  29 Ağustos 2008 at 12:51 am

  site bencede pek güzel olmamış dolu dolu içerik daha farklı ve yorucu olmadan daha estetik verilebilirdi. aile sitesi olayına gelince bu ilkkez yapılan birşey deil bundan önceki cumhurbaşkanı içinde vardı ondan öncesinde de sadece linkin adı “Hanım Efendi” şeklindeydi. ve bu gayet doğal heryerde bu böyle

 11. NeTHaLiL
  29 Ağustos 2008 at 5:44 am

  Site menüleri daha iyi olabilirdi, ayrıca internet explorer 7 de açıldığı zaman kasıyor ve videonun olması sorun çıkartıyor, Haber arşivi de pek dikkat çekmemiş sanki kimse okumasın gibi duruyor… Galeri bölümünde resim sayısı fazla azaltılabilir. Müze Sanal turu ise harika… Genel itibari ile derli toplu duruyor ama tasarım ve dizayn da eksiklik var…

 12. Cenk Bozan
  3 Eylül 2008 at 1:37 am

  İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden birilerine yaptırdılarsa daha iyisini beklemek haksızlık olur.

 13. Salih S. DEMİR
  4 Eylül 2008 at 12:30 pm

  Devlet sitelerini tartışmaya gerek yok sanırım. Hepsine 0 veriyorum şahsen. Üniversitelerin de bu şekilde bir çalışma çıkartması beni üzdü. Devletin bir firmayla anlaşıp bütün siteleri elden geçirmesi lazım.

 14. Mesut Yucel
  4 Aralık 2008 at 1:53 pm

  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, şu ana kadar Çankaya Köşkü için 4 milyon YTL, İstanbul Tarabya Köşkü için 3 milyon YTL,
  Cumhurbaşkanlığı’na bağlı 370 lojman için 3,5 milyon YTL, GAP uçağı için 5 milyon YTL harcama yapıldığını bildirdi.
  İNŞALLAH GÜNÜN BİRİNDE BİRAZ DAHA PARALARI OLURDA BU ALAN ADINI ALIRLAR (www.cumhurbaskani.org 54.000 YTL) TEKLİF ETTİK ALMADILAR
  BAZILARI HEMEN KEFAL GİBİ ATLAR 10 USD AL 50.000 EURO’YA SAT.
  HER ŞEYİN BİR BEDELİ VARDIR. KAFAYI ÇALIŞTIRIP ONLAR ALSAYDI, YADA BAŞKALARI ALIPTA ORAYA MALUM KİŞİ RESMİ KOYSALARDI ?
  YA DA BELKİ BİR DAHA Kİ CUMHURBAŞKANLIĞI SECİMİ İÇİN BİRİ ŞİMDİDEN PROPAGANDA İÇİN ALMAK İSTER.

 15. Ana Tasarim » Blog Archive » Kamu Sitelerinde Standartlaşma Girişimi
  21 Aralık 2008 at 2:09 pm

  […] mümkün olduğunca küçük dosya büyüklükleri kullanılmalıdır. “  maddesi. Daha bir kaç gün önce Cumhurbaşkanlığı sitesinde haber fotosu olarak kullanılan 600 Kb’lık gif animasyonu […]

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla