Tasarımcıların Bilmesi Gereken 5 İpucu

Tasarımcıların Bilmesi Gereken 5 İpucu

Tasarımcıların icra ettikleri meslek dalı ile ilgili bilmesi gereken bir çok detay var. Bunlardan sizlere zaman zaman söz ediyorum. Daha yaratıcı işler çıkarmak için basit 5 ipucu da burada bulunsun!

Daima Egzersiz

Uzun yıllardır tasarım yapıyorum ancak hala boş kaldığım zamanlarda kullandığım mouse soğumasın diye(!) tasarım egzersizleri yaparım. Bunu tanıdığım herkese de tavsiye ederim. Zira bir konuda uzmanlaşmak için yapmanız gereken yenilikleri takip etmenin yanı sıra düzenli tekrarlar ve daha iyisini yapabilmek için gösterilen çaba.

Üstelik bu çalışmalarda avantajınız projelerin özelliklerine göre kısıtlı kalan yaratıcılığınızı kullanma şansına sahip olmanız. Böylelikle portföyünüze de harika örnekler ekleyebilirsiniz.

Tutku ve Coşku Sizi Yükseğe Taşır

Sadece tasarımcılık değil yaptığınız her işe tutku ile bağlanın ve coşku ile yapın. Bu zor patikaları aşmanız konusunda mental olarak en büyük yardımcınız olacak şüphesiz. Pozitif kalmaya bakın, sonuçta estetik değeri olan işler üretiyorsunuz. Bu şekilde davranmak sizi daha iyi bir sanatçı yapar, iyi bir iş ahlakı ve güçlü bir karakter oluşturur.

Bloke Olmamak Sizin Elinizde

Tasarımcıların sıklıkla yaşadığı bloke sorunu hakkında sizlere sıkça söz etmiştim. Yeni düşünce ve fikirler üretirken tıkanıp kalmayı bir seçenek olarak görmeyin. Aksine yeni fikirler üretmek için yeni teknikler öğrenmeye çalışın. İnsanlar genelde fikirleri istem dışı üretirler. Bunu biraz organize edebilirseniz, yeni ve heyecanlı fikirler üreterek projelerinizi tatlandırabilirsiniz.

tsr43

Yeni Fikirler İçin Alan Açın

Eşsiz fikirler bulduğunuzda bunlar size “Gökten zembille inmiş gibi!” gelir. Oysa işin aslı bu fikirler aslında; biriktirdiğiniz tecrübe, deneyim, farklı şartlar altında ürettiğiniz projelerin sentezi sonucunda  ortaya çıkar. Kısaca ilham ve fikirler size gelmez, aslında siz onlara gidersiniz.

Odak Noktanız Odaklanmak Olsun

Bir tasarımcı olarak projelerinizde neyi nasıl yapmak istediğinizi biliyor, kendinize bir çalışma yolu çizdiyseniz geriye tek kalan işinize odaklanarak en iyisini ortaya çıkarmak. Uzun lafın kısası olmak istediğiniz tasarımcı olmak için odaklanın ve çok çalışın.

O gün geldiğinde en iyisi siz olacaksınız!

 

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Burak BAYRAM
    29 Eylül 2015 at 11:38 am

    Bilgisayar mühendisliği bölümünde okumasam kesin tasarımcı olurum diye düşünürdüm diyorum ama şu anda ne yaptığımı bende bilmiyorum. :D Elinize sağlık yazı için..

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla