Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan!

Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan!

irate_customer_smallMark W. Lewis tasarımcılara en çok söylenen 10 yalanı paylaşmış. Bu maddelerden en az bir yada bir kaçı eminizki başınıza gelmiştir.
Özellikle Freelance işlere yeni başlayanlar bu maddeleri çok dikkatli okusunlar çünkü sürekli karşılarına çıkacak!
Bakalım Neymiş bu 10 büyük yalan ?

 

1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim!

Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez.
Bir tesisat ustasına “Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monte et, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!” dediğinizi hayal edebiliyoırmusunuz ?
Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır.

2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz!

Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu bir tuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işler devam eder.
Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olması durumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç bir zaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli.

3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır!

En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, size vereceği yanıt, “İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu size bedavayamı yapmam gerek?” olacaktır.
Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır.
Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir.

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.”

Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.
Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.
Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.
Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın !

5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz!

Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o proje cansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyük hata olacaktır.
2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgili olarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlu kişi sizin adınızı bile duymamış olabilir!

6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ?

Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takım elbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart.
Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş.
Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder!

Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizin yapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihini bekleyesenizki.
Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabul edildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü bir bekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarında ortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir.

8- Senden önceki şu kadara yapmıştı…

Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmış olsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi.
Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiç ilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bu piyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektör değiştireceklerdir.

9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar

İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor.
Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsa sizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunu onların anladığından emin olun.
İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın.

10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım!

Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralarda olduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olun göründüğünden çok daha kötü durumdadırlar.
Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin.

İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddelik listedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğuna rastladınız bile.
Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şu anlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricinde daha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası.

Zaman zaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenler için tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yeni başlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbest çalışanlar için.

Son Yazılar
Yorum ( 39 )
 1. fikret
  21 Ağustos 2007 at 8:25 am

  yukarıda yazılan herşeyin altına imza atarım. ülkemizde tasarım hizmeti henüz herkes tarafından anlaşılan bir hizmet türü değil. dolayısıyla elle tutulmayan bir hizmetin bedelini, müşteriye daha hiç göstermeden biçmek ve tahsil edebilmek, diğer ülkeleri bilmiyorum ama buarada çok zor görünüyor.

 2. Fatih Hayrioğlu’nun not defteri » 22 Ağustos 2007 Web’den Seçme Haberler
  22 Ağustos 2007 at 5:59 am

  […] HasanYalcin.com "Tasarımcılara en çok söylene 10 yalan" adlı bir makale. Link […]

 3. wolkanca
  22 Ağustos 2007 at 7:42 am

  kesinlikle.

  imzamı koyuyorum koymakla bırakmıyorum aynen blogumda yazacağım.

 4. Altan KARAALP
  22 Ağustos 2007 at 1:38 pm

  “ya da” her zaman ayrı yazılır!

 5. Tasarımcılara söylenen yalanlar | Blog ve Wolkanca
  22 Ağustos 2007 at 3:19 pm

  […] Hasan Yalcin, Tasarimci, Ticaret, Web tasarim, YalanlarMark W. Lewis, bir web tasarımcısı iseniz müşterilerin size söylemesi olağan tam 10 büyük yalanı sıralamış ve Hasan Yalçın’da bunu bizim için Türkçeye çevirmiş. Maddelere bakınca hepsinin altına imza atabileceğimi gördüm. Bu bizim ülkeye hasmı yoksa dünyada da böylemidir bilemiyorum. Diğer sektörlerde de bu tarz yazlanlar mevcuttur diye düşünüyorum. […]

 6. ogzcns
  23 Ağustos 2007 at 4:47 pm

  Sadece bir firma bu maddelerin en fazla 7sini yaşamışımdır. :) Bende imzamı atıyorum bir daha iş için gittiğimizde bunu yazıcıdan çıktı alıp götürecem konu ücrete gelince aynı lafları söylediği an çıkaracam okutacam :)

 7. Network
  2 Eylül 2007 at 12:22 pm

  Eyw. Süper yazı olmuş gerçekten. Adamlar daha web nedir ne işe yarar bunu bilmiyor ve buradakilerin bir çoğunu bizzat kendim işittim yaptığım tüm işlerde bu maddeler arasından en az bir ikisi geçiyor. Gerçekten paramızı alana kadar çekmediğimiz kalmıyor. Artık yeter ama bu yazıyıda okuduktan sonra direk bütün servislerini kapatacam. Suspend pageleri çekince noldu diye arıyacaklar zaten….

  Yazı için teşekkürler.

 8.   Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan! by # YaMTaR
  4 Eylül 2007 at 11:17 am

  […] Yazının devamına ve orjinaline ulaşabileceğiniz linkler. 1 2 3 […]

 9. Ali Babanın Çiftliği » Blog Archive » Tasarımcı mısın? O zaman Bunları Bileceksin
  4 Eylül 2007 at 5:25 pm

  […] Yazı Hasan Yalçın’ın sitesinden aynen alıntıdır. […]

 10. fatih usta
  5 Eylül 2007 at 8:26 pm

  Yazının her harfine sonuna kadar katılıyorum. Bir tasarımcı olarak sürekli yaşadığım şeyler. Ama lavabo tamircisi örneği çok hoş gerçekten. Sanırım iyi bir cevap olur. Teşekkürler

 11. Güliz
  6 Eylül 2007 at 7:49 am

  Ben Hasan Yalçın’a bu güzel yazıyı bizimle paylaştığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu yıllardır yaşadığımız 10 madde için freelance çalışan arkadaşlarımızında bu maddeleri dikkate almasını rica ediyorum. Gerçekten çok emek veriyoruz, bu emeğimizin heba olmasına lütfen izin vermeyelim. Hakkımızı alabilmek için bunları dikkate alalım. Teşekkürler Hasan bey .

 12. TEKNOVE Teknoloji ve Bilişim Cemaati » Blog Archive » Tasarımcısının dikkatli olması gereken 10 yalan
  9 Eylül 2007 at 7:37 am

  […] Yazı Hasan Yalçın’ın sitesinden aynen alıntıdır. […]

 13. Tasarımcılara Söylenen 10 Yalan. | rzr+ . rzrarti.blog
  11 Ekim 2007 at 9:39 am

  […] Orjinalini Mark W. Lewis’in yazdığı ve benimde Hasan Bey‘in blogunda gördüğüm yazıyı paylaşıyım sizinle dedim , ne kadar doğru söylemiş.. […]

 14. Aşkın Yıldız
  16 Ekim 2007 at 4:21 am

  Katılmamak elde değil gerçekten teşekkürler hasan.

 15. » 10 Büyük Yalan! Duymadim.com: Bunudamı duymadın?
  20 Kasım 2007 at 1:29 am

  […] Tasarımcılara müşteriler tarafından en çok söylenen 10 yalan […]

 16. Kagan Atsuren
  20 Kasım 2007 at 4:00 pm

  Tumune 20 yildir ne yazikki her gun sahit oluyorum.
  Bazen tamami birlesip kokteyl modunda geliyor ustume.

  Benim de en cok verdigim ornek badanacidir, adami eve cagirip bi boya evi begenirsek parasini verelim deme sansiniz varmi diyorum e haklisiniz deyip isi ucuzcu ve kabiliyetsiz bir velete veriyolar. Sonucta islerin otomatikman yarisi avans vermemek icin kaciyor.

  Sonucta yeni yetme piyasa neferi de ucuzcu parasini bile alamiyor. Hem kendini, hem isi, hem de piyasayi batiriyor.

 17. cem
  30 Kasım 2007 at 1:44 am

  Bende imzamı koyar ve web bloguma ekliyorum tabiki link vererek

 18. 2007′de Neler Oldu? : Hasan Yalcin
  26 Aralık 2007 at 9:01 pm

  […] AğustosTasarımcılara En Çok Söylenen 10 Yalan ve Tasarımcılar için Hayır Demenin 8 Yolu ilgi gören başlıklar arasında yer almış. […]

 19. mertinmerlin
  23 Şubat 2008 at 5:36 pm

  Bütün yazılanlar aynen doğrudur. Hele Turkiye gibi işveren görünümlü sahtekar mahlukatların dolu olduğu bir yerde iseniz…

 20. teneke
  11 Mayıs 2008 at 2:43 am

  ya hiç güzel yalanlar yok bu ewden izin alabilmek için yalanlarıda yazarsanız sewimiriz öğrencilerr içinn

 21. Savaş ŞAHİN
  7 Haziran 2008 at 7:09 am

  Cem arkadaşım aynen sana katılıyorum, madem emek harcıyoruz, imzamızı koyacağız tabiki ;)

 22. Tasarımlarınızı Fiyatlandırma : Hasan Yalcin
  3 Temmuz 2008 at 6:13 am

  […] tüm bunlardan önce tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan’ı hatırlayarak gardımızı önceden almayı […]

 23. ByDesigner
  3 Temmuz 2008 at 7:51 am

  Bütün bunlar birer yalanmıydıı :o
  İnanmıyoruuuummm!!!
  :D:D

 24. Salp.net » Blog Archive » Tasarımlarınızı Fiyatlandırma
  3 Temmuz 2008 at 9:01 am

  […] tüm bunlardan önce tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan’ı hatırlayarak gardımızı önceden almayı […]

 25. Salp.net » Blog Archive » Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan!
  3 Temmuz 2008 at 11:14 pm

  […] Kaynak: http://www.hasanyalcin.com/?p=319 […]

 26. DgnStudio
  5 Temmuz 2008 at 3:48 am

  Bende çoğu kez müşterimle iş konuşması yaptığım zaman bu tür sorunlarla karşı karşıya kalıyorum. Ancak şu zamanda Türkiye’de çoğu sektör böyle :)

 27. Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan « Yazılım geliştiricisinin klavyesinden..
  30 Temmuz 2008 at 8:37 am

  […] Kaynak: Burada […]

 28. turkishiBlog » Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan!
  30 Temmuz 2008 at 6:57 pm

  […] 1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim! Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez. Bir tesisat ustasına “Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monteet, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!” dediğinizi hayaledebiliyoırmusunuz ? Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır. 2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz! Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu birtuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işlerdevam eder. Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olmasıdurumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç birzaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli. 3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır! En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, sizevereceği yanıt, “İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu sizebedavayamı yapmam gerek?” olacaktır. Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır. Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir. 4-Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz kararvermedik. Ama malzemeleri burada bırak benortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.” Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettiksonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisiisteyecektir. Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çokyüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererekişi aldığını söyleyecektir. Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz. Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın ! 5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz! Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o projecansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyükhata olacaktır. 2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgiliolarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlukişi sizin adınızı bile duymamış olabilir! 6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ? Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takımelbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart. Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız. 7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder! Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizinyapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihinibekleyesenizki. Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabuledildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü birbekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarındaortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir. 8- Senden önceki şu kadara yapmıştı… Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmışolsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi. Biröncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiçilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bupiyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektördeğiştireceklerdir. 9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor. Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsasizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunuonların anladığından emin olun. İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın. 10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım! Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralardaolduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olungöründüğünden çok daha kötü durumdadırlar. Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin. İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddeliklistedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğunarastladınız bile. Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şuanlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricindedaha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası. Zamanzaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenleriçin tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarındayaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yenibaşlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbestçalışanlar için. Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz, yazının farklı bir çevirisini geçtğimiz Nisan ayında Trio Tasarım blog’unda yayınlamış. — çeviri&alıntı:Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan! […]

 29. Tasarımcılara En Çok Söylenen 10 Yalan « Tekno Yazar
  11 Ağustos 2008 at 6:23 am

  […] Kaynak: Burada […]

 30. Ertuğrul Yıldırım
  29 Ağustos 2008 at 11:44 am

  11- Bu işte ayrı gayrı yok, biz ne kazanıyorsak aynısını kazanacaksın!

  Meali: Seni biraz safça bulduk, paramız da yok seni söğüşliycez.. Proje tutarsa zaten seni tanımıyoruz yok tutmazsa canımız sağolsun..

  12- En fazla yarım gününü alacak, o kadar basit ki!

  Meali: Sen fiyatı yarım gün üzerinden ver biz nasıl olsa bir haftayı kitleriz.. Bakıyım, evet senin alnında da enayi yazıyormuş..

  13- İşte size bahsettiğim yetenekli çocuk.. O kadar zeki ve yetenekli ki, çağdaş bir picasso olduğunu idda edebilirim!

  Meali: Az sonra iltifatlardan başın dönmeye başlayacak ve ben sana her istediğimi yaptırıcam bebeğim..

  14- Biz dostuz, başında her sıkıştığında bizi arayabileceğini biliyorsun değil mi? Bu arada..

  Meali: Hiç bi yere kaçamazsın artık.. Madem bu zarfı aldın elin mahkum yapacaksın bu işi..

  15- Bir önceki tasarımcı çok üzdü bizi, öyle perişan haldeyiz ki.. Normal şartlar altında biz de biliyoruz bundan fazlasını hakettiğini..

  Meali: Kerizin birini bulduk, herif arkamızdan dolandı.. Eh ne yapalım seninle telafı edicez durumu..

  ***

  Velhasıl kelam, liste daha da uzar.. Ancak bu ve benzeri yalanları onlar hergün söylemekten bizse her defasında yemekten asla vazgeçmiycez…

  Ne demişti Şener Şen dolap beygirinde; Senin gibi beygirler olmasaydı nice olurdu halimiz!

 31.   Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan!  by Şahabettin Akca # Saho
  8 Eylül 2008 at 7:05 am

  […] geçtğimiz Nisan ayında Trio Tasarım blog’unda yayınlamış. — çeviri&alıntı:Tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan! Paylaş ve HalayÇek: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and […]

 32. Ana Tasarim » Blog Archive » Tasarımlarınızı Fiyatlandırma
  21 Aralık 2008 at 2:06 pm

  […] tüm bunlardan önce tasarımcılara en çok söylenen 10 yalan’ı hatırlayarak gardımızı önceden almayı […]

 33. Boray Eriş
  4 Mart 2009 at 4:44 pm

  Bunlar başımıza geldi. Bulduğum çözüm Türklerle çalışmamak. Yabancılardan aldığım işlerde iş bitince 10 dakika içinde para hesabıma yatmış oluyor. Ne yazık ki Türklerde etik (iş ahlakı) yok.

  İki ay boyunca yıllık 60 TL tutan sunucu parasını vermeyeni çektim ben. Her aradığımda ay unuttum, çırak yok, cuma ara bahenelerinden bıkıp en sonunda siteyi silip yerine “Bu site … borcunu ödemediği için kapatılmıştır” yazdım. 3 gün sonra beni “Paranı ödemeyi unuttuk diye böyle yazman beni üzdü” dedi utanmadan. Ama sonuçta param yatmıştı. :)

  Bir başka Türk işimde de 4 ay geçmesine rağmen hala $500 paramı alamadım (merak etmeyin, işi teslim etmedim).

  Bir daha bir Türk’e iş yapmak mı? Asla!!!

 34. Orhan AKDOĞAN
  27 Nisan 2010 at 4:52 pm

  güzel yazı, teşekkürler.

 35. Cilingir
  27 Şubat 2011 at 1:11 am

  harika bir makale olmuş. Teşekkürler

 36. koçluk eğitimi
  15 Temmuz 2011 at 10:02 am

  “ya da” her zaman ayrı yazılır!

 37. Anonim
  25 Nisan 2013 at 4:21 pm

  […] […]

 38. Bu kadarda Olmaz Dedirtecek Fiyat Teklifi - Sayfa 19
  25 Nisan 2013 at 4:38 pm

  […] […]

 39. serikurye
  4 Kasım 2020 at 4:33 am

  Moto Kurye : hizmeti, istanbul da ne kadar trafik olursa olsun, gönderiyi bir adresten diğerine ulaştırmaktır. Amacı taşınabilir döküman ve paketi şehir içerisinde sizden alıp gitmesi gereken yere sağlıklı şekilde teslim etmektir. Bize kayıt bırakmanız la birlikte moto kurye harekete geçer. Gönderiyi alır ve gitmesi gereken adrese teslim eder.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla