Tasarım Üretkenliğinizi Artıracak 4 Yöntem

Tasarım Üretkenliğinizi Artıracak 4 Yöntem

Tasarımcılar için her zaman üretken olmak kolay değil. Bunun için sizlerle çalışma ve motivasyon yöntemleri ile ilgili bilgiler paylaşmaya çalışıyorum. Bugün üretkenliğinizi artıracak basit yöntemlere göz atacağız.

Tanıdığınız her tasarımcıdan en az bir kere “Bloke oldum”, “Aklıma hiç bir şey gelmiyor” benzeri sözler duymuşsunuzdur. Üretkenliğinizi temelden etkileyen bu durumlara karşı direnç göstermek, doğru süreç yönetimi ile verimliliğinizi artırmak için bir kaç ipucuna ne dersiniz?

Tutkunuz Sizi Motive Etsin

Tasarımcılık özünde baktığınızda, tekrar eden rutin bir iş değil. Kendine özel dinamikleri olan, her projede değişkenlik gösteren, farklı deneyimler yaşatan bir uzmanlık alanı. Bir çok tasarımcı mesleğine tutku ile bağlıdır. İçinde bir çok yaratıcı heyecan barındıran bu mesleği tutku ile yapmamak zaten imkansız gibi.

Bu tutku durumunu kolayca avantaja çevirebilirsiniz. Yapmayı arzuladığınız şeyler sizi her zaman motive eder. Siz de bu motivasyonu üretkenliğinizle birleştirerek zorlandığınız anlarda kullanabilirsiniz. Ne kadar özel, ve eşsiz bir iş yaptığınızı hiç bir zaman unutmayın.

Odak Noktanızı Kaçırmayın

Doğrusu bu konu zaman zaman beni de kişisel olarak etkileyen bir unsur. Çalışma esnasında odak noktasını kaçırıp, başka işlere, sitelere ya da sosyal medyaya daldığım olduğu çok olmuştur. Bunu mümkün olduğu kadar engellemek de yine kendi elinizde. Bu konuda kendiniz bir disipline sokmalısınız.

Benim gibi hızlı dağılanlar için bir Chrome eklentisi var. Stay Focused uygulamasını hiç denemedim ama, üretkenliğinizi artırmak açısından işinize yarayabilir.

ofice

Varolanı Kabullenmeyin

Karşınıza çıkan tasarım projelerinde mümkün olduğu kadar hazır şablonlar, ara yüz setleri ve buna benzer unsurlar kullanmayın. Yaratıcı ve özgün gücünüze inanın ve cesur olun. Karşınıza çıkan tasarım engellerini de düşünerek ve yeni fikirler katarak aşmaya çalışın.

Sadece tasarım şablonları anlamında değil, mümkün olduğunca çalışma alanınızı da özgünleştirin. Sevdiğiniz işi, sevdiğiniz ve özelleştirdiğiniz bir alanda yapmak size iyi gelecektir.

Organize Olmak Seçeneğiniz Değil

Tasarım projelerinde verimliliğinizi etkileyen en olumsuz unsurlardan biri de şüphesiz karışıklık. Bu nedenle sürekli organize ve düzenli bir yaşamı sindirmelisiniz. Projelerdeki yaratıcı ve üretim süreçlerinde, müşteri ya da şirket içi ilişkilerinizde hep planlı programlı olmalısınız.

Sadece kişisel bağlantılarda değil, fiziksel olarak organize olmak verimliliğinizi artıracaktır. Çalışma dosyalarınız, klasörleriniz, hatta dosyalarınıza verdiğiniz isimler bile planlı organizasyonuzun bir parçası olmalı.

Bu basit dört kuralı uygulayarak sizler de tasarım işlerinizde hatta iş dünyasında üretkenliğinizi artırabilirsiniz. Hepinize bol verimli günler :)

 

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Mert Can Eyriyer
    16 Kasım 2015 at 6:12 pm

    Eline sağlık Hasan Abi, Yine harika bir yazı olmuş! :)

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla