Tasarım Prototiplemeleri İçin İpuçları

Tasarım Prototiplemeleri İçin İpuçları

Tasarım ve kullanılabilirlik süreçlerinin en önemlilerinden biri de kuşkusuz prototipleme. Başta zaman tasarrufu olmak üzere, proje süreçlerine sayısız faydası olan prototipleme süreci ile ilgili basit ipuçlarına birlikte göz atalım.

Prototip Türünüzü Belirleyin

Tasarım süreçlerinde prototip genelde başlangıç noktalarından birini oluşturur. Bu aşamada proje sahibi ya da yöneticilerine sunulacak prototiplerin türü de önem arz eder.

Kendi ekibiniz arasında basit bir konsept çıkarmak için çala kalem, kağıt üzerinde oluşturacağınız bir çalışma yeterli olabilecek iken, daha üst düzey sunumlar için daha kapsamlı bir çalışma gerekebilir. Bu tür bir çalışma için kağıt kalem haricinde başka araçlardan da faydalanmanız gerekebilir.

pr3

Prototipinizi sunacağınız merciye göre hazırlamanız, etkili ve verimli sonuçlar almak açısından faydalı olacaktır.

Katılımcı Tasarım Yöntemi

Katılımcı tasarım unsurları ile hazırlanan prototiplerden daha yüksek seviyede verim almak mümkündür. Katılımcı tasarım süreçlerinin içerisinde kağıt prototipleme egzersizleri, kullanıcı testleri, beyin fırtınası oturumları gibi kavramlar yer almaktadır.

kattas

Katılımcı tasarımı gözlemci ve geliştirici işbirliğinin daha fazla olduğu bir yöntemdir. Aslında tasarımı geliştirmek için kullanıcıların kişisel görüşlerinden çok, doğru düşünce yapısına ulaşmak hedeflenir.

Akış Şemaları ve Kullanıcı Senaryolarına Odaklanın

Akış şemaları, ya da projenin temel bilgi mimarisi başlangıç aşamasından finale kadar gerek tasarımcılara gerekse geliştiricilere yol gösteren en önemli elemanlardır.

pr4

Bir sitenin tamamen çıkarılmış haritası, net olarak belirlenmiş kullanıcı senaryoları, ürün ortaya çıktığında daha az kusurlu olması için fayda sağlayacaktır.

Kullanıcı Etkileşiminde Olabildiğince Basit Olun

3 Klik kuralını mümkün olduğu kadar uygulamaya çalışın. Kullanıcıların 3 aşamada ya da 3 tıkta tatmin olacağı, sonuca ulaşabileceği senaryolar geliştirmeye çalışın. Bu aynı zamanda hem projenin hem de kullanıcının verimliliğini artıracaktır.

3adim

Uzun ve bitmeyen akışlar, çıktığı yolda kaybolan kullanıcılar web sitelerinin en büyük düşmanıdır. Etkileşim süreçlerinde mümkün olduğu kadar basit olmayı prensip edinin.

Animasyonları Unutmayın

Bu noktada söz konusu olan artistik ya da illüstratif animasyonlar değil elbette. Projenin akış şemasında, bir yükleme ya da bekleme gibi ara katmanlar var ise bunlar için mutlaka bir bar, yüzde ya da bekleme ifadesi içeren animasyonlar ekleyin.

loader

Kullanıcı bu noktada neyi ne kadar bekleyeceğini mutlaka bilmelidir.. En azından hesaplayamıyor olsa da bu aşamada bir bekleme-yükleme olduğunu hissetmeli.

Gerçek Kullanıcılar İle Test Yapın

Prototipleme çalışmalarından başarılı sonuçlar çıkarmak için gerçek kullanıcılar ile yapılan testler en önemlisidir. Ofis arkadaşları, proje paydaşları gibi çevrenizde ve size yakın olan insanlar fikir alıp vermek için faydalı olabilir.

pr2

Ancak hazırladığınız prototipi, projenizi gerçekten kullanacak olan kitle üzerinden test etmek en sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sonuç

Prototiplemenin sayısız faydalarından biri de, bu süreçte asıl ihtiyacınız olan gerekliliklerin test edilmesidir. bu süreçte proje ile ilgili kimi akışlar değişkenlik gösterebilir, yenilenebilir ya da tamamen yok edilebilir.

Bu durum gelecekteki revizyon, yenileme ve yeniden tasarım maliyetlerini de ortadan kaldırdığı gibi, henüz proje hayat bulmadan yapılan yanlışların tespiti ve düzeltilmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Erdem uştuk
  10 Mart 2016 at 9:31 pm

  Güzel bir yazı, severek okuyorum yazdıklarını ancak bir kaç sorum olacak, bilgisayarda tasarımı yapmadan önce ilk olarak kağıt üzerinde yapmalıyız buna nasıl başlamalıyız? Yardım edersen sevinirim.

 2. Gökhan
  16 Mart 2016 at 12:09 am

  YİNE GÜZEL BİR YAZI! TASARIM ÇİZGİSİNİN DE BELİRLENDİĞİ BENCE EN ÖNEMLİ SÜREÇ. ASLINDA KULLANICININ DA KAFASINDA TAM OTURTMADIĞI PROJESİNİ ÖNÜNE KOYMAK İÇİN PROTOTİPLER CANKURTARAN!

 3. garanti iddaa tahminleri
  16 Mayıs 2016 at 9:25 am

  Çok detaylı bir anlatım olmuş ellerinize sağlık teşekkürler.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla