Sosyal Medya Siteleri ve Uygulamalar için Hesap Kapatma

Sosyal Medya Siteleri ve Uygulamalar için Hesap Kapatma

Çoğu kişi için sosyal paylaşım siteleri denildiğinde akla sadece Facebook, Twitter ve Instagram geliyor. Belki biraz da VK veya Pinterest… Bu popüler platformlar dışında farklı özellikleriyle milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı, birçok sosyal medya sitesi bulunuyor. Bu sitelerin kullanımı, üye aktif kullanımdan vazgeçinceye kadar bir problem yaratmıyor. Kullanıcılar aktif kullanımı bıraktıklarında hesaplarını ve hesaplarına ait verileri silmek istiyor. Çoğu sitede hesap kapatma işlemi kolay olsa da bazı siteler için hesap kapatma işlemi oldukça zor. Ayrıca Snapchat ve Tinder gibi üye olunabilen akıllı telefon uygulamalarından açılan hesapları ve hesaplara ait verileri silmek bazen tam bir kâbus olabiliyor.

Facebook, insanların iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. İnternet endüstrisinin bu harika girişimi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popülerdir.Facebook kullanmayı bırakan kullanıcılar genellikle hesabını kapatmayı tercih ediyor. Facebook hesap kapatma işlemi oldukça basittir. Facebook’un yardım merkezinde “Hesabımı kalıcı olarak nasıl silerim?” şeklinde arama yaparsanız sistem sizi doğrudan hesap silme sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfa hesabınızı kolayca kapatmanızı sağlayacak ve işlem sonrasında verilerinize ne olacağı hakkında size gerekli bilgiyi verecektir.

Whatsapp, akıllı telefonlar için geliştirilen bir mesajlaşma, dosya paylaşım ve arama uygulamasıdır. Erlang programlama diliyle yazılan bu uygulama neredeyse tüm akıllı telefonlarda yüklüdür. Çoğu Whatsapp kullanıcısı cihazında yüklü olan uygulamayı kaldırdığında hesabının silindiğini düşünür ama durum böyle değildir. Whatsapp hesabınızı kapatabilmeniz için ilk olarak uygulamayı açın. Uygulamanın ayarlar sekmesine dokunun. Açılan penceredeki menüden hesap penceresini açın. Bu pencereyi açtıktan sonra “Hesabımı sil.” Bağlantısını göreceksiniz. Bu bağlantıyı kullanarak Whatsapp hesabınızı kapatabilirsiniz. Whatsapp destek sayfasından hesap kapatma sonrasında verilerinize ne olacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Instagram ücretsiz olarak fotoğraf ve video paylaşmanıza imkân sağlayan bir uygulamadır. 2010 yılının Ekim ayında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur. 2010 yılında Facebook’a satılmasıyla adından söz ettirmiştir. Instagram 2016 yılı itibariyle 500 milyonluk kullanıcı sayısını geride bıraktı. Türkiye’de de 22 milyonluk bir kullanıcı sayısına sahiptir. Yine Facebook gibi Instagram kullanımını bırakan kullanıcılar da hesabını kapattıktan sonra verilerinin silinmesini istiyor. Gelelim Instagram hesap kapatma işlemine… Instagram hesabınızı telefonunuzda yüklü olan uygulama üzerinden silemezsiniz. Hesabınızı silebilmeniz için herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar üzerinden Instagram hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Instagram’a ait yardım sayfasına girin ve arama kutucuğuna “Hesabımı nasıl silerim?” yazın ve aratın. Bu arama sizi Instagram hesap kapatma sayfasına yönlendirecektir. Ayrıca bu sayfada işlem sonrası verilerinize ne olacağı hakkında bilgi veriliyor.
Popüler sosyal paylaşım sitelerinden ve akıllı telefon uygulamalarından açılan hesaplar dışında tüm üyelikleri iptali için hesap kapatma bağlantısını kullanabilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
  1. Kağan uslu
    17 Temmuz 2017 at 8:51 pm

    Tek bir tıkla hepsini silebilsek keşke, dijital detoks şart!

  2. murat
    24 Temmuz 2017 at 7:41 am

    En zoruda instagram kapatma işlemi zaten. Adamlar kullanıcılar hesabını kapatması diye; uygulamaya koymamışlar. Sitelerinde de en ücra köşelere saklamışlar hesap kapatma linkini.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla