Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Saç Bakımı Önemi

Saç Bakımı Nasıl Yapılır ve Saç Bakımı Önemi
Advertorial

Saç Bakımı Yapılması Niçin Önemlidir?

Saç herkesin oldukça önemsediği bir mevzudur. Bu yüzden kişilerin sahip oldukları saçlar her zaman için kişisel sağlığın dışa vurumu olarak nitelendirilmektedir. Bu yüzden saçın sağlığı, yapısı ve dışardan görünümü kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu durumda hali ile kişilerin özgüvenini yerine getirir ve sosyal ortamlarda kişiyi daha dikkat çekici bir hale büründürür.

Saçlarımızı yıkadığımız suyun derecesinden, saçlarımızı tarama sıklığımıza, saçlarımız için kullandığımız bakım ürünlerine kadar birçok kriter saçlarımızın sağlığı ile doğrudan yakın ilişkilidir. Bu yüzden bu noktalara doğru bir şekilde değinmek ve bu noktalar için yapılması gerekenleri harfiyen uygulamak saçlarımızda kısa sürede değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu noktada yapılması gereken adımları doğru uygulamak belki de saç açısından hayati önem arz etmektedir. Çünkü erkeklerde sıklıkla görülse de kadınlarında kullandıkları boya ürünlerinin kalitesizlikleri gibi nedenlerden ötürü saç dökülmeleri yaşanması oldukça sık görülen durumlardır.

Peki, doğru bir saç bakımının gerçekleştirilmesi için Cilt‘in önerdiği ve izlenmesi gereken adımlar nelerdir ?

Saç Bakımı için İzlenecek Yollar Nelerdir?

– Öncelikle unutulmaması gereken nokta saçların her daim temiz olması gerektiğidir. Yıkamada kullanılan şampuanın kalitesi elbette ki bu noktada oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Ancak şampuan uygulamasından önce yapılması gereken uygulama saçların fırçalanması olmalıdır. Bu saç fırçalama işleminde kullanılacak olan fırçanın belli periyotlarda ılık su ile temizlenmesi önemlidir.

– Şampuan uygulamasından sonra kullanılan saç kremi uygulamasının doğru yapılması da saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saç kremlerinin kesinlikle saç diplerine uygulanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde saç diplerine uygulanan saç kremleri saç diplerinde çeşitli hasarlara yol açabilmektedir.

– Saçı yıpratan en önemli faktör fön makinalarıdır. Saçı kurutmak için kullanılan fön makinaları saçta bulunması gereken olağan nem dengesini bozmaktadır. Sadece saç için değil, vücudun her noktasında belirli bir ölçüde bulunması gereken nem elbette ki kaybolduğunda saçlarda dökülmeye ve kuruluğa neden olacaktır. Bu yüzden yıkandıktan sonra saçın kendi kendine kuruması beklenmelidir.

– Badem yağı, argan yağı gibi doğal yağların kullanımına özen gösterilmelidir. Bu tip yağlar saçı derinden besleyerek kaybedilen nem seviyesinin geri getirilmesini ya da nem seviyesinin belli bir noktada sabitlenerek korunmasını sağlayacaktır. Yani bu yöntem saç bakımını doğal yollardan yapmaktadır.

– Ayrıca özellikle boyalı, permalı saçların ekstra bakıma ihtiyacı vardır. Bu yüzden güvenilir ürünlerin bu saç tiplerinde kullanılması saçın bakımı açısından oldukça büyük önem arz etmektedir.

 

Son Yazılar
Yorum ( 8 )
 1. avonuye
  14 Aralık 2015 at 1:20 pm

  argan yağlı besleyiciler ile saç bakımı yapılmalıdır.

 2. Ayşe Yağmur Başaran
  24 Kasım 2016 at 11:53 am

  güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 3. avon
  14 Aralık 2016 at 1:35 am

  Saç bakımı olayı modern dünyanın ciddi sorunlarından biri. Sabahları içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor.. Her sabah acaba nasıl bir saçla kalkıcam diye düşünmesi bile yeter.

 4. sema
  11 Ekim 2017 at 10:39 am

  ben saç bakımımı günlük olarak kendi evimde yapmaya başladım bunun için de doğal yöntelmlere başvurdum hergün doğal keratin yüklemesi yapıyorum mükemmel sonuçlar elde ettim sizede tavsiye ederim

 5. nermin
  31 Ocak 2018 at 2:27 pm

  BEN SAÇLARIMA PERMA YAPTIRDIM YANDI SAÇLARIM

 6. sümeyye
  16 Mart 2018 at 5:45 pm

  ısıdan uzak duramak kadınlar için zor

 7. aşkın
  16 Mart 2018 at 5:48 pm

  uzuyor mu saç

 8. Berat
  1 Haziran 2020 at 4:17 pm

  Ben saç bakımımda Clair De lune ürünlerini kullanıyorum.Gayet başarılı bir ürün tavsiye ederim :)

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla