Özgün İş Üretme Sorunsalı ve Yeni TSYD Logosu

Özgün İş Üretme Sorunsalı ve Yeni TSYD Logosu

Uzunca bir süredir grafik ya da video dalında üretilen görsel kreatif işlere şüphe ile bakıyor, yaklaşıyorum(z). Acaba bir yerden mi kopyalandı, var olan bir tasarım mı modifiye edildi gibi sorular hep aklımızın ucunda. Peki neden bu kadar hazırcı olduk? Neden yeni ve özgün bir şeyler üretmekte zorlanıyoruz?

Fazla değil kısa süre önce yenilenen Blue Jean hakkında bir paylaşımda bulunmuştum.


Burada esinlenmenin ötesinde kopyacılık söz konusu. Zaten yaratıcı eserlerde aslında esinlenmek ile fikri birebir alarak uygulamak arasında sandığınızdan daha kalın bir çizgi mevcut.

80/20 kuralının mucidi Vilfredo Pareto zamanında söylemiş. Artık orijinal fikirler üretilmiyor, yeni bir fikir mevcut bir başka kavram ile ihtiyaçlarımız kadar evrilip yeniymiş gibi sunuluyor. Bunun için söylenecek bir şey yok, çünkü doğru bir tespit bu.

sonuc

Ancak o ihtiyaçlar dahilinde işi biraz da orijinalliğe döksek fena olmaz mı? Blue Jean kapağındaki konseptin sahibi Olly Moss’un işlerini görüp bana, biz de böyle bir şey yapsak dense. Ben aşağıdaki gibi bir yorum yapardım sanırım. Darth Vader silueti mi evet, içi boşaltılıp giydirilmiş mi evet, kompozisyonda Kylo Ren var mı, var. Olmaz mı? Neden olmasın! (Bu konsepti düşünmem 1, yapmam 2 dk. sürdü.) Düşünmek sadece kısa süre de olsa düşünmek.

vader

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazım, belki de derginin eline gelen Star Wars kitlerinin içerisinde bu görseller mevcuttur, oradan kullanılmıştır. Belki de gerçek bir Olly Moss tasarımıdır. Bunu bilemiyoruz ama o zaman sorun daha da büyük demektir. Çünkü görsel algım bu eser için alıntının, esinlenmenin çok ötesinde alarmı veriyor.

Ancak düşünmemeyi o kadar alışkanlık haline getirmişiz ki. Portföyümde yer alan tasarımlar için bir çok mail alıyorum. Genel olarak teması “Abi şunların PSD’lerini atsana bi’yere biz de faydalanalım!” olan mailler bunlar. Ama sen tasarımcısın düşünüp özgün işler üretmek senin işin diyemiyorum. Hiç bir şey diyemiyorum…

Yeni TSYD Logosu Sorunsalı

Bu hafta karşıma çıkan bir başka yeni iş ise TSYD Logosu oldu. TSYD yıllar önceden kalan logosunu yenilemek istemiş. Evet çok klasik ve sevilen bir logo olmasına rağmen günümüze uyarlanmaya muhtaç bir çalışma olduğu ortada bunda sorun yok.

tsydlogo

Ancak bir logo’nun kurumsal kimlik çalışmasının nasıl yapıldığını çoğunuz bilirsiniz. Hatta bir tanesine buradan ulaşabilirsiniz.

TSYD için de böyle bir çalışma yapılamaz mıydı? bunu üreten kişiye saygısızlık etmek istemem ama karşıma çıkan eser bana şunu hisettiriyor.

Bir dünya ikonu bul, parlak bir şeyler olsun, üzerine geçen gün bir yerlerde gördüğüm sayfa hissi veren vektöreli yapıştır. Tamamdır! Şimdi sıra yazıda ortalama bir font ile TSYD yaz, hmm!

dunya

Bunlar yazardı di mi? O zaman bir de dolma kalem ucu bulup iliştirdik mi logo akar!

kalem

Ah! Pardon ülkemizde spor denince akla gelen tek şey futboldu. Hemen vektörel bir top alıp dünya figürünü bağlayalım. Oldu işte! Bundan iyisi Şam’da kayısı.

top

Hemen yayınlayalım ve işte beklediğimiz tepki!

CUgmFglUkAAGF59

Bu arada TSYD logosu ile ilgili acayip bir kriz yaşandı. Eserin Antalya’da alkışlarla tanıtılmasının ardından, önemli bir eksik olan Türk Bayrağı olmadığı farkedildi, yoğun ve sert eleştirilere maruz kaldı. Kurum hemen düzeltmeyi yaptı.

O arada aslında spor yazarları diyor, futbol yazarları değil diyerek bir kaç spor dalından geleneksel ikon atarak olayı çözeriz mantığı, ve  işte yeni Türk Bayraklı logo huzurlarınızda. Ah neyse ki unuttuğumuz kuruluş yılını da bu versiyonu ekledik!

logoson

Her işi basit gören, tembel, yaratıcı fikirler ortaya koymaya (düşünmeye) üşenen, verilen işi parmağının ucuyla yapan tasarımcılardan yenilikçi ve heyecan yaratan işler beklemek imkansız. Kurumun kuruluş yılını logoya eklemeyi unutmanın, iş sahibinin değil tasarımcının hatası olarak görüyorum ben.

Bu arada bir yandan da tek derdimiz yeniye karşı olan savaşımız. En son Boyner Logosu olayında yaşadık bunu.

Tabi madalyonun bir de diğer yüzü var. Bu duruma sebep olan kurum ve proje sahiplerini de es geçmemek lazım. Sizi temsil edecek, ileriye taşıyacak kimliğiniz olacak bir işe 1.000 TL bütçe ile giriyorsanız zaten bu tip bir çalışmayla karşılaşacağınızı en baştan garanti ediyorsunuz aslında.

Türkiye Futbol Federasyonu bütçesinin 490 Milyon TL olduğunu açıkladı. Buyrun size bu zengin kurumu temsil eden site.

tff

2500 Liraya e-ticaret sitesi yaptırmanın peşinde koşan Süper Lig kulüplerini görmüş biri olarak, hepsi A.Ş olan bu kurumların sadece yedek bir futbolcusunun maç başı parası ile Avrupa’nın en iyi tasarımlarından birine sahip bir web sitesi sahibi olacakları fikrini pahalı bulmaları çok acı.

Gerçi işi internet olup da bu fikre sahip olmayanların durumu hepsinden üzücü. Yakında bu konuları işleyeceğimiz sürpriz bir platformda bir araya geleceğiz. Şubat ayını beklemenizi ve bağlı kalmanızı öneririm :)

Hepinize renkli ve özgün günler!

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. Gökhan
  18 Ocak 2016 at 11:48 pm

  Aslında peşine düşülmesi gereken şey o orjinal işleri üretEnlerin o seviyeye hangi aşamalardan geçerek geldıkleri olmalı. İlk çizgilerE amatorlUkten ziyade özgünlüğün bir başlangıcı olarak bakılmalı.herkese tasarım dolu günler

 2. Mustafa
  21 Ocak 2016 at 11:54 pm

  Tamam, haklısınız… Bu kadar basit olmamalı, veya basit düşünülmemeli. ilk logosunda ki estetik kaygıların hiç biri yok bence de. ancak, şuan ki ortalama logo yapım kriterlerine bakıldığında kim stock sitelere girmiyor ki ? veya kim elde çizim yapıyor? eskizle başlamak gibisi var mıdır ki? bazen sürüklenip büyüyerek gelişir birşeyler. farklı kaygılar etraflıcadır. nasıl mani olunabilinir ki. eli gücü yetmeyen insanlar da eleştirirler. belki de siz de öylesiniz ? acaba siz başlasaydınız, size verselerdi bu işi nasıl başlardınız ? bakmazmıydınız stock sitelere ? parası belki çok nefis doydurucudur ? hemen bitirmek ve kazancı elde etmek istemezmiydiniz ? ben logoyu kesinlikle savunmuyorum. ama eleştirilere gelemiyorum bu kadar. logoya türk bayrağı koyup koymama durumu oluşmasaydı haberiniz bile olmayacaktı bu yeni logodan. keşke duyarlı kişiler böyle uzaktan eleştireceğine, madem 10 yıllık tecrübeler konuşuyor birşeyler sunmaya gitseler. çalışsalar, didinseler, randevular alsalar da ikna etseler. o zaman bu blogta yazılan herşeye bende imza atardım.

  Adınıza veya markanıza ilişkin bir logo göremedim hasan bey. vardır belki ama, çok gizli bir yerde sanırım; açığada vurmuyorsunuz. 10.yıl yazınız bile stock görsel. bana terzi kendi söküğünü dikemez gibi klişelerle gelmeyeceğinizi de biliyorum. acaba eleştirmek yapmaktan daha kolay mı geliyor ?

 3. Hasan Yalçın
  26 Ocak 2016 at 5:34 pm

  Bir logom yok. ancak onuncu yıl sembolünü gayet kendim yaptım stok görsel falan değil elbette.

 4. Muhammed YASİN
  30 Ocak 2016 at 3:39 pm

  Hasan abimiz sektörde akımları belirleyen ve yeni nesil tasarımcılara ufuk açan bir tasarımcıdır. Yazılarınızı merakla ve ilgiyle takip ediyorum. Tecrübelerinizle bizlere değer katmanız dileğiyle. Selamlar.

 5. hakan
  19 Nisan 2016 at 9:40 pm

  Güzel bir yazı ve güzel bir site sonunda başarıyı getirir teşekkürler

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla