Okulda Öğrenemeyeceğiniz Tasarımcılık Üzerine Notlar..

Bir kaç hafta önce DesignReviver sitesinde rastladığım ilginç notları, ülkemize ve dilimize uyarlayarak birlikte incelemeye ne dersiniz?

Diplomanız iş bulmanızı sağlamaz!

Dünyanın en iyi grafik okulundan bile mezun olmuş olsanız bu size iş imkanı sağlayacak anlamına gelmez. İyi bir iş sahibi olmak için şüphesiz gereken iyi bir portföy sahibi olmak. Portföyünüzde yer alan kaliteli işler, sizi profesyonel dünyada bir adım öne çıkaracaktır.

İyi tasarımlar zaman alır, son teslim tarihinizi kısa almayın.

Siz iyi bir tasarım yapmak için ne kadar fazla süreye ihtiyaç duyuyorsanız, müşteri ya da patronunuzda o derece hızlı iş çıkarmanızı istiyor. Bu sağlıklı bir yaklaşım değil elbette, proje zamanlamalarınızı iyi hesap edin. İyi bir iş için size gereken süreyi almak için uğraşın. Hızlı olmak adına gerçekçi olmayan teslim tarihleri vermeyin.

Müşteri/Patronunuz sizin sanatçı olduğunuzu düşünmez.

Onlar sadece projelerin bir an önce paraya dönüşmesini arzularlar. Zaten onların sizi anlaması gibi bir beklenti içine de girmeyin. İşinizi en iyi şekilde yaparak tasarım kalitenizi bozmadan iş hayatınıza devam edin.

Ağır eleştirilere hazır olun.

Daha önce de bir çok kez konusu geçmişti, özellikle bu ülkede eleştiri yapmayı, kritik etmeyi bilmeyen insanlar arasında, sinirden kendinizi yememek için, önceden kendinizi bu ve benzeri ağır durumlara hazırlayın. Kimsenin yaptığınız işi beğenip övgüler yağdırmasını beklemeyin. Önce kendiniz beğenin ve yolunuza devam edin.Kendinizi bu tip kritiklere karşı koyarak motivasyonunuzu kaybetmeden çalışmayı sürdürmek adına telkin edin.

İş klasörünüzü sık sık yedekleyin.

Herkesin başına mutlaka gelmiştir. Geçmişe dönük işlerinizin bulunduğu klasörlerin mutlaka düzenli olarak yedeğini alın. Hatta mümkünse 2 farklı yerde yedek bulundurmak, başınıza istemediğiniz bir durum geldiğinde sizi kurtaracaktır.

Bol bol arkadaş edinin.

Sektörünüzden herkes ile tanışın ve arkadaşlık edin. Dostluklarınız sanal sosyal ortamlarda kalmasın. Onları gerçek hayatınıza da taşıyın. Böylece hem piyasada bilinirliğiniz artar hem de başınız sıkıştığında yardımınıza koşan çok olur.

Tasarımcılık sonu olan bir süreç değildir.

Ben bu tasarım işini öğrendim diyerek bir köşeye çekilip, size yüksek maaşlar ödenmesini hayal ediyorsanız, yanılıyorsunuz demektir. Tasarım bir yaşam biçimidir. Bir başı ve sonu yoktur. Yaşadınız sürece tasarım öğrenmeye, geliştirmeye ve tecrübe edinmeye devam edersiniz. Onun için tasarım adına kendinizi geliştirecek ne varsa yapmaktan çekinmeyin.

Sadece yetenekle iyi tasarımcı olunmaz.

Yetenekleriniz ne kadar kuvvetli olursa olsun, kimi zamanlar bu iyi bir tasarımcı olduğunuza  işaret etmeyebilir. İyi bir tasarım çalışanı olmak için bu yeteneklerin yanısıra, iletişim gücü, iş ahlakına ve pratik zekaya sahibi olmak, çalışacağınız yerlerde uyumlu olmak gibi ekstra özelliklere de sahip olmanız gerekir.

Bu maddeleri öğrenmekten öte tecrübe edeceğiniz yegane ortam ise iş hayatının ta kendisidir. Yine de profesyonel hayata atılacaklar için bir kulak küpesi, çalışanlar için ise yeniden hatırlanması gereken küçük notlar olarak Tasarımcı’nın El Çantası’nda yer almasının iyi olacağını düşünüyorum.

10 Yorum

 1. oztecnic   •  

  Güzel noktalara değinilmiş, kendine web tasarımcısıyım diyen ya da olmak isteyen herkesin başına gelen/gelebilecek durumlar, özellikle gökkuşağı gibi rengarenk, ilginç müşteriler ve gelişine abanan kritikler saçlarınızı yolduracak cinsten oluyor…

 2. trobzang   •  


 3. rfkclskn   •  

  Zihin açıcı, şık bir çeviri olmuş.. Elinize, çabanıza sağlık..

 4. sersur   •  

  Çok güzel bir çeviri olmuş, özellikle amatör arkadaşların kulaklarına küpe olması gereken çok önemli noktalar var. Bence en önemli olan nokta ise en can sıkıcı zamanalarda bile kendilerine olan güvenlerini kaybetmesinler ve istikrarla yollarına devam etsinler, ileride çok faydasını görecekler…

 5. Gökhan Sel   •  

  Çok kaliteli bir çalışma klavyenize saglık…

 6. Ekin Ertaç   •  

  peki ya yaptığımız tasarımlara gayet ukala bir şekilde haksız eleştrilerini savuran ve tasarımın heryerini kendi isteklerine göre değiştiren, ve sonucunda hiçbişeye benzemeyen bi tasarım çıkmasaını sağlayan müşteriler ne olucak :)

 7. SerMimar   •  

  Gerçekten emeğine sağlık Yalçın,

  İzninle kaynak belirterek kendi sitemde yayınlamak istiyorum..

 8. Vedat   •  

  teşşekkürler çok iyi

 9. mazlum   •  

  ALLAH rağzı olsun

 10. ali   •  

  Bizim Ülkede Grafiker, tasarımcı grafiker gibi ilanlar yayılmaya başladı…ama malesef işsizlikten ötürü tasarımcı ilanına az çok grafikten anlayan kişilerde başvurup işe başlıyorlar… hemde asgari ücrete…tabi para derdinde değilim ama tasarımcı olmak farklı birşey….sıradan bir grafikle uğraşan insan sürekli yeni tasarımlar üretemez..yani üretse bile bir süre sonra sağdan soldan çalmaya başlar…BU ÜLKEDE GERÇEKTEN TASARIMCIYIM DİYEBİLİYORSANIZ…O ZAMAN BU MESLEĞE GİRİN YOKSA İNSANLAR SİZDEN SÜREKLİ ARTİSTLİK ŞEYLER BEKLERKEN SİZ SİTRESE GİRER VE AZICIK ORDAN AZICIK BURDAN ÇALAR, SONUÇTA
  SAÇMA SAPAN BİR MESLEĞE SAHİP İNSAN OLURSUNUZ… SİZDEN BEKLENEN İLE SİZİN SUNACAKLARINIZ UYUŞMAZSA B.KU YERSİNİZ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>