Merhaba Flat 2.0

Merhaba Flat 2.0

Son günlerde tasarım çevrelerinde dillendirilen ve  yavaş yavaş hayata geçen yeni bir trend var Flat 2.o! Peki ne oldu bizim flat trendine diyorsanız korkmayın; yerli yerinde duruyor.

Nedir bu Flat 2.0, neler oluyor diyorsanız kısaca bir göz atalım.

Flat tasarım stili bildiğiniz üzere Windows’un Metro UI arayüzüne geçmesi ile hayatımıza girdi ve Google’ın Materyal Tasarım prensipleri ile birleşerek kullandığımız çoğu arayüzün değişmez stili haline geldi.

Bir çok konuşmamda ve yazımda belirttiğim üzere Flat tasarım stili daha uzun süre ekranlarımızda olmaya devam edecek. En azından kişisel öngörüm bu şekilde.

Ancak bu durum Flat tasarım’ın gelişmeden olduğu yerde emekleyeceği anlamına gelmiyor.

fl2a

Standart Flat tasarım unsurlarının tamamı yıllar içerisinde tükenince tasarımcılar biraz daha yenilik, daha yaratıcı işler çıkarmak adına arayışlara girdiler. Sonuçta flat estetiğinizi, bir çok farklı grafik unsurunu konuşturamayacağınız kadar sade ilkelere sahip bir stil.

Peki Flat 2.0 bize neler getirecek? Aslında eski Flat’ın bir yere kaybolduğu yok. Hala aynı grafik unsurları hayatımızda olmaya devam edecek.

f2d

Sadece biraz daha modifikasyonlu bir tasarım trendi Flat 2.0

Klasik Flat’ta dümdüz ve iki boyutlu olan objelere bir miktar derinlik, biraz 3 boyut hissi, basit gölgelendirmeler katmak Flat 2.0’ın temel özellikleri gibi gözüküyor. Üstelik gradient geçişlerde ufak ufak işin içine girmiş durumda.

fl2b

Bu durum için tam olarak bir skeuomorphism’e dönüş tanımı yapmamız mümkün değil. Çünkü temel flat prensipleri devam ediyor, sadece biraz daha makyajlanmış hali demek daha doğru olacaktır.

fl2c

Flat 2.0’ın ilk çıkışına örnek olarak meşhur 45 derece gölgeli (Longshadow) ikonları vermek mümkün.

Peki bunun bir kuralı var mı? Öncelikle sanatın ve estetiğin kuralları yoktur. Dolayısı ile Flat 2.0 dünyasının kendine özgü kuralları (henüz) yok. Ancak yukarıda söz ettiğim temel ilkeler üzerinden yol alan bir trend şimdilik.

Yakın zamanda bu konuda örnekler çoğaldıkça hep birlikte daha zengin bir vizyona sahip olacağımızı düşünüyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 12 )
 1. Mehmet Yüksel
  31 Ağustos 2015 at 9:14 am

  Gradientlerin tam kıvamında kullanılması gözlerime güzel bir şeyler katar. Dediğiniz gibi kuralı yok bu işin yakışan neyse o iyidir.

 2. Oğuzhan isa temiz
  31 Ağustos 2015 at 11:38 am

  Site teması güzel olmuş ama nedense girişte çok fazla kasıyor gibi geldi bana :). Hayırlı olsun bu arada.

 3. Murat Tekmen
  31 Ağustos 2015 at 12:13 pm

  Sanırım ben “sadece” Flat tasarıma şimdilik sıkı sıkıya bağlı kalacağım nitekim gölge ve derinlik hissi özellikle web siteleri için hoşuma giden bir konu değil. Belki mobil uygulama ikonları için düşünülebilir. Google Material Design dökümanlarını incelediğimde de çeşitli ikonlar için kullanılmış olsa da halen flat ve geometrik ikonların popüler olduğunu gözlemledim. :)

 4. Sertac POYRAZ
  31 Ağustos 2015 at 2:17 pm

  abi flat 2.0da sadece long shadow mu geçerli sadece flatın ilk çıktığı zamanlar zaten kullanılıyordu yanlış mı hatırlıyorum? flat daha genç daha bir çok şeyi çıkacaktır eminim yazı güzel olmuş kolay gelsin. :)

 5. Spaksu
  31 Ağustos 2015 at 7:36 pm

  Bir de ben deneyim dedim :) Epey de başarılı oldu galiba. Ne dersin abicim?

  https://dribbble.com/shots/2222012-Spaksu-Flat-2-0

 6. fatihvural
  1 Eylül 2015 at 10:06 am

  Bu photoshop eklentisi (Long Shadow Generator) de bu yazının bonusu olsun:

  http://lab.rayps.com/lsg/

  ;)

 7. Volkan Akpınar
  4 Eylül 2015 at 4:59 pm

  Çok güzel anlatmışsın Hasan abi, şahsen eski tasarımlara nazaran flat tasarımlar daha çok hoşuma gidiyor, bence daha uzun yıllarca kullanılacak. Flat 2.0 daha da güzel olmuş.

 8. Ramiz
  14 Eylül 2015 at 9:52 pm

  Flat tasarıma geçişin ardından bunlar beklenen ve zaten yapılan güncellemelerdi. Buna versiyon ayarı vermeleride garip olmuş. Metro arayüzlerle hayatımıza girmiş olsa da çıkış noktasından çok kısa bir süre sonra zaten bu tür tasarımları üzerine koymaya başlamışlardı. Belki de ios 7den sonra flat tasarımın konsept versiyonu gerçek varlığını göstermiştir. Gradient’lerin varolmasının en büyük nedeni Apple olduğunu düşünüyorum.

 9. süleyman coşkun
  26 Eylül 2015 at 8:37 am

  güzel Anlatım.

 10. Levent Yıkılmaz
  27 Eylül 2015 at 6:43 am

  paylaşımınız için teşekkür ederim.

 11. Full ve HD Film İzle
  27 Eylül 2015 at 7:51 pm

  Flat TASARIM iyidır , hayırlı olsun

 12. serdar sezer
  29 Eylül 2015 at 7:39 am

  Tasarım akımları da moda akımları gibi tekerrür ediyor. örneğin gradient ve gölge kadim realizm anlayışının unsurlarıyken flat tarzında da görülmeye başlandı. bence bu çeşitlilikler gayet güzel.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla