Mehmet Doğan ve Rıfkı Almaz – Arabesk Bir Fikşın

Mehmet Doğan ve Rıfkı Almaz – Arabesk Bir Fikşın

Bugün sizlere benim için son derece önemli biri olan Mehmet Doğan ve yeni kitabı Rıfkı Almaz’dan söz edeceğim.

Mehmet Doğan’ı yaklaşık on yıl önce aslında daha blog nedir doğru dürüst bilmezken RSS okuyucular ile henüz haşır neşir olmaya başlamışken Altı Üstü Tasarım sitesi sayesinde tanımıştım.

O günlerde ben ve benim gibi meslekte yılları devirmeye başlamış profesyoneller için pek de aşina olmadığımız kavramlardan bahsediyor ve zihinlerimizi açıyordu. Kullanılabilirlik, erişilebilirlik, tasarımlarda işlevsellik ve fonksiyonellikten söz ederek örnekler ve vakalar paylaşan Mehmet Doğan, bunları yazarken en azından benim ileride bu kavramlar üzerinde kafa yorarak ve dahil olduğum projeleri bu fikirler ile donatarak geliştireceğimi, toplantı odalarında ne anlama geldiği bile bilinmeyen bu kavramların artık gündelik iş yaşamının bir parçası olacağını pek tahmin etmezdi herhalde.

Benim mesleki gelişimimde çok katkısı olan Altı Üstü Tasarım’da yer alan bir çok yazıyı yıllar sonrasında, bugün bile dönüp okuyorum. Zaten Doğan’ın blog yazılarına ara vermesine de en çok üzülenlerden biri olmuştum.

Hala kendisini şahsen tanımasam da bugünlerde ara sıra e posta yolu ile iletişim kurmaktan keyif aldığım Doğan bir de yeni roman yayınladı. Vakti zamanında Teknoloji Kimin Umurunda isimli bir kitap yazarak bizi sevindirmişti. O kitabı ilk alanlardan ve kütüphanesinde saklayan biri olarak Mehmet Doğan’ın yeni kitabını da hemen sipariş verip okumaya başladım.

Bir edebiyat eleştirmeni değilim elbette ancak Rıfkı Almaz – Arabesk Bir Fikşın güzel, sürükleyici ve film tadında bir roman olmuş. – Aslında 1999’da senaryo olarak hazırlandığını yeni öğrendim.-

Bana göre hayatın, memleketin tam ortasından geçen bir eser olmuş, hani öğrencilik hayatınızda başınızdan geçen ilginç bir anıyı anlatırcasına. Ancak kitabın içerik ve dilinin yetişkinler için daha uygun olduğunu da belirtmek isterim. Kitabı buralardan satın alabilirsiniz. Idefix D & R

Özetle bugüne kadar Altı Üstü Tasarım ve Teknoloji Kimin Umurunda için fırsat bulamadığımın kocaman bir teşekkürü buradan Mehmet’e yolluyorum. Kendisinden en büyük ricam ise blog yazılarını daha sık yazarak bizi değerli deneyim ve bilgilerinden eksik etmemesi :)

Teşekkürler Mehmet!

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. mehmet
  17 Şubat 2014 at 4:46 pm

  Mehmet Doğan`ı ve blogunu hayranlıkla takip eden biriyim. Teknoloji kimin umrunda kitabı ise altını çize çize okuduğum harika bir kitap ama rıfkı almaz beklentimin altında kaldı

 2. Mehmet
  20 Şubat 2014 at 4:45 am

  Teşekkürler Hasan :)

 3. özel opel servis
  25 Şubat 2014 at 2:40 pm

  Yazılarınızı fırsat buldukça takip ediyorum. Çok faydalı konulara değiniyorsunuz teşekkür ederim.

 4. Farkındasız Kafe.in | "Farkındalıklarınızın Kafe.ini!" » Rıfkı Almaz
  28 Mart 2014 at 2:49 pm

  […] Hasan Yalçın l Rıfkı Almaz […]

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla