Kullanıcı Deneyiminde Sürtünme Etkisi: Pürüzlü Mükemmellik

Kullanıcı Deneyiminde Sürtünme Etkisi: Pürüzlü Mükemmellik

Merhabalar, bir süredir blog yazılarını ihmal ettiğimin farkındayım, bir türlü yazmaya fırsat olmuyor. Elimde olmayan nedenlerle ortaya çıkan bu yazı orucunu sevgili dostum Mehmet Doğan’ın Pürüzlü Mükemmellik kitabından sizlere söz ederek bozmaya karar verdim.

Mehmet Doğan‘ı çok uzun yıllardır takip eder ve çok severim, Altı Üstü Tasarım blogu ile sunduğu bilgiler hep yol gösterici olmuş, günün birinde hiç beklemediğim ilginç bir roman olan Rıfkı Almaz karşıma çıkmıştı. Doğan’ın Pürüzlü Mükemmellik kitabının çıkış noktası ise ikimizin de konuşmacı olarak yer aldığı UXAlive konferansı.

Pürüzlü Mükemmellik, kalıplara bağlı kalmadan düşünerek tasarlayanlar, bana göre de özellikle deneyim tasarımcıları için çok şık bir kaynak. Aslında bu işlere biraz merakı olan herkes için de güzel, gündelik bir okumalık.

Kullanıcı deneyiminde her aşamanın kusursuz olması, hiç bir engelle karşılaşmadan temiz ve hızlı bir deneyim yaşatmanın peşinde koşan biz tasarımcılar için ciddi bir anti-tez örneği oluşturan kitap, deneyimi tasarlarken aslında insanın doğasında yer alan hız tümseklerini hesaba katmadan hareket etmemizin kullanıcılar için hiç de kusursuz bir deneyim oluşturmadığına vurgu yapıyor.

Özellikle kitaptaki örneklere bayıldım. Daha önce hemen hiç duymadığım örnekler benim için oldukça zihin açıcı oldu. Kitabın dili ise o kadar sade ve yumuşak ki, sayfalar bir anda eriyip gidiyor okurken. Karşılaştırmak için demiyorum ancak ancak dil ve tarz anlamında benim çok sevdiğim Yuval Noah Harari’ye çok benzeyen bu stili ben çok seviyorum. Sapiens’i çoğunuz okumuştur.

Kitabın diğer yazarı Yiğit Ahmet Kurt‘u da tebrik etmek isterim. Böyle güzel bir eseri okumakta geç kaldığım için çok üzgün, ancak fikirlerimi sizinle paylaştığım için de çok mutluyum. :)

Toparlamak gerekirse, yoğun iş temposu arasında hem zihin açmak, hem de içerisinde ilginç örnekler ve arkasında durduğu (ve altını doldurduğu) tez ile Pürüzlü Mükemmellik son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan oldu. Şiddetle tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. salih
    9 Şubat 2019 at 10:06 am

    cok tesekkurler….

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla