Kartvizit Tasarım Fikirleri ve Baskı Metotları

Kartvizit Tasarım Fikirleri ve Baskı Metotları

Kartvizit kişilerin iletişim bilgilerini paylaşmak için kullandıkları özel tasarım baskılardır. Kullanımı oldukça eskiye dayanan kartvizitler ilk çıkışlarını üst sınıf ailelerin birbirlerini tanıtmak için kullandığı bir araç olarak yapsa da günümüzde iş amacıyla kullanımı esastır.

İş dünyasının kalbinde yer alan kartvizitler tasarımları, teknikleri ve baskıları ile farklılık göstermektedir. Birbirinden yaratıcı ve dikkat çekici tasarımların yanı sıra oldukça klasik ama değerini belli eden tasarımlara rastlamak mümkündür. Kartvizit tasarımlarının dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir. İş dünyası için ilk izlenimde ön plana çıkan tasarımların soru işareti yaratmaması ve akılda kalıcı olması önemlidir. Kartvizitler üzerinde yer alan iletişim bilgilerinin dikkatli yazılması ve bu noktada hata yapılmaması önemlidir.

Kartvizit Tasarımı İçin Öneriler

Firmalar için oldukça önemli olan kartvizit tasarımlarının kurumsal kimlik ile uygun olması önemlidir. Bu yüzden firmalarda tek tip bir kartvizit tasarımı tercih edilmektedir. Her markanın farklı bir kurumsal yapısı ve duruşu olduğu için tasarımların bunu yansıtması önemlidir. Kurumsallık düzeyinde tasarımlarda hiyerarşi yaratmak istenildiğinde ise kartvizit tasarımında sadece kişisel bilgilerin yazım şekillerinde değişiklikler yapılması önerilir. Dünya üzerinde yer alan her sektörün farklı dinamikleri ve talepleri olduğu düşünüldüğünde binlerce hatta yüzbinlerce kartvizit tasarımından söz etmek mümkündür.

Kartvizit tasarımlarında renk, baskı tekniği ve özel uygulamalar dikkat çekmektedir. Bu teknikler elde edilmek istenen tarza ve kartvizit ile verilmek istenen mesaja göre farklılık göstermektedir. Gofre, varak, selefon, lak ve lens derinlik gibi özel uygulamalar ile kartvizit tasarımları farklılaştırılmaktadır. Gofre kabartmalı baskı tekniği olarak tasarımlarda kullanılırken lak kartvizitlerin daha parlak ve göz alıcı olmasını sağlar. Selefon kaplama ise kartvizitlerin kolay yıpranmasını engellerken tasarımın tamamına genel bir canlılık katar.

Kartvizit Baskı Teknikleri

Tipo baskı tekniği eskiden yaygın olarak kullanılan kartvizit baskı teknikleri arasında yer alırdır. Günümüzde kullanımı oldukça azalan bu teknik özel istek üzerine uygulanmaktadır. Kabartmalı baskı tekniği olarak da bilinen teknik özellikle daktilo efekti verilmek istenen baskılarda tercih edilir.

Dijital baskı hızlı sonuç almak isteyenler tarafından tercih edilen bir baskı tekniğidir. Baskı kalitesinin yüksek olması ve özellikle acil durumlarda kurtarıcı olması dijital baskının kullanımını arttırmaktadır. Ancak yüksek sayılı baskılarda maliyetli olan dijital baskı genellikle daha düşük adetli baskılarda tercih edilir.

Ofset baskı en kaliteli baskı teknikleri arasında yer alır. Günümüzde kullanılan baskı teknikleri arasında en yaygın olan teknik ofset baskı tekniğidir. Teknik yağ bazlı baskı mürekkebinin suya karışmaması ile uygulanmaktadır. Bu teknikle baskı yapılacak alanlar ve yapılmayacak alanlar kimyasal uygulamalar ile ayrılır. Büyük ölçekli baskılarda kullanılan ofset baskının hızı dijital ile kıyaslandığında biraz yavaş olsa da kalitesi oldukça etkileyicidir.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. ismail
    12 Nisan 2017 at 8:54 am

    Güzel noktalara değinmişsiniz hocam. Birde baskı yapılacak firmaya aktarılan renk kodları çok önemli bundan dolayı 2000 kartvizitin baskısını yeniden yaptırdığım oldu :)

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla