İyi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı

Become_a_Web_DesignerMesleğinde iyi ve saygın bir kişi olmak ne kavun, karpuz gibi yatarak, ne de bol bol su içip yürüyüş yapmakla oluyor.
Sadece mesleğinizde değil hayatın her alanında kendinizi belli oranlarda disiplinize ederseniz başarıya giden dar ve uzun patikada o kadar az zorlarsınız.

Web tasarımcılığı oldukça spesifik bir iş kolu. İster bir firmaya bağlı çalışın isterse freelance işler yapan biri olun başarıya ulaşmak için bazı kuralları uygulamanız ve yaşamanız gerekmekte. İşte iyi bir tasarımcı olmanın 5 altın kuralı.

İşinizi Sevin

Öncelikle ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi sevin. Ortaya çıkarttığınız eserlerin yeterli olduğuna önce kendiniz inanın, beğenin ve sevin.
Koyduğunuz her pikselden ayrı ayrı zevk alın ve bunu paylaşın.Mental olarak sevdiğinizve zevk aldığınız bir işi yapmak kadar keyiflisi yoktur, bu durumu lehinize kullanın ve yaratıcılığınızı serbest bırakın!

Öğrenmekten Vazgeçmeyin

Bilişim dünyası son derece hızlı dinamiklere sahip bir sektör, özellikle son 10 yıla damgasını vuran internet ve web yayıncılığıda ara vermeden bir çok yeni girişim ve fikirle gelişmeye devam ediyor. Bu fikirleri ve hayalleri ekrana aktaracak olan web tasarımcısının ufku açık, ve her türlü yeniliği sindirebilir olması gerekiyor.
Kısacası ben oldum demek yok. Her gün her an yenilenen trendleri takip etmek, sadece uzmanı olduğu tasarım alanında değil altyapı ve uygulamada daki gelişmeleri takip ederek onlara uygun arayüz çözümleri bulan bir tasarımcı olmak değerinize değer katacaktır. Kısacası detaylara girmesenizde uygulamada bulunmasanızda herşeyi öğrenin bilin!

Zamanınızı İyi Kullanın

Kimi zaman tasarımcılar bloke olarak üretkenliklerini kaybetselerde paniklemeyin, 5 gün boyunca çıkaramadığınız tasarımları 20 dakikada çıkarabilirsiniz.Sadece zamanınızı doğru kullanın yeter. Projelerde size önerilen bitiş tarihlerini kaale alın ve uymaya çalışın bu hem stres altında iyi iş çıkarmanız konusundaki baskıya alışmanızı ve yıllar sonrasında paniklemeden iş çıkarmanızı sağlar hemde uyumlu ve takımını yarı yolda bırakmayan bir çalışan olmanızı..
Kendinize güvenin, hem işinizde hem hayatınızda doğru iş ve zaman planlaması yapmanın size sayısız faydası olacaktır.

Uzmanlaşın

Tasarım hakkında uzmanlaşın siz bir web arayüz tasarımcısısınız ve yaptığınız en iyi işte o olmalı.Kurulumunda problem olan mail server, mutfaktaki kirli fincanlar, veya kopmuş network kablosu asla sizin sorununuz olmamalı.
Tek derdiniz daha kullanışlı daha yaratıcı, daha işlevsel tasarımları nasıl meydana getirebileceğiniz, bunların altında kullanılan teknolojinin yeterliliği, ve takım çalışmasına odaklanmak olmalı.
Sizin için herşeyin bir ilham kaynağı olduğunu unutmayın, yeni bir cep telefonunun ara yüzü, köşede inşaatı biten bir binanın farklı tipi, yada metroda gördüğünüz bir kiosk uygulaması. Gördüğünüz farklı şeylerden kendinize yaratıcı paylar çıkarın.

Bilinirliğinizi Artırın

Sektörde bilinirliğinizi artırın.Hem yaptığınız işler ile hemde kişiliğiniz ile ön plana çıkın. İyi bir takım oyuncusu olun, serbest çalışıyor olsanızda bunu müşteri yada patronlarınıza hissetirin. Arkadaşlarınız ve işvereninizce sorun çözümüne odaklı disiplinli bir çalışan olarak bilinmeniz onlarada üretimlerinde ek bir güven sağlayacaktır.
Portföyünüzü paylaşın. Yaptığınız kaliteli tasarımların biliniyor olması sizin için önemli bir referans olacaktır.

Bu konuyla ilgili daha önce Tasarımcının El Çantası’nda çıkan yazılara buradan ve buradan ve Mehmet Doğan’ın muhteşem makalesi Çürük Web Tasarımcı’ya buradan ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 12 )
 1. Hiroe
  1 Temmuz 2007 at 12:41 pm

  sizin gibi tecrübeli insanların tavsiyeleri her zaman önemlidir.yazının hepsini okudum.tasarım konusunda tecrübe edinme ve kendini geliştirme çabasında olan benim gibi insanlar için çok önemli tavsiyeler

 2. Fatih Hayrioğlu’nun not defteri » 3 Temmuz 2007 Web’den Seçme Haberler
  3 Temmuz 2007 at 1:10 am

  […] Hasan Yalçın “İyi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı” adlı güzel bir makale yazmış. Link […]

 3.   İyi web tasarımcısı olmanın kuralları | BLOG KAZANI
  5 Temmuz 2007 at 7:20 am

  […] Daha önce Web 2.0 için tasarım rehberi ile dikkatimizi çeken Hasan Yalçın’dan bu kez dikkat çeken başka bir yazı daha: İyi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı […]

 4. Volkan Özçelik
  6 Temmuz 2007 at 1:18 pm

  İşinizi sevin ve her şeyi sorgulayın ve öğrenmekten vaz geçmeyin. Gerisi kendiliğinden takip eder ;)

  Sevgiler.

 5. Anonim
  18 Temmuz 2007 at 2:55 pm

  […]

 6. mzffer
  22 Ağustos 2007 at 4:42 pm

  Herşey işimizi sevmekle başlar ben kendimi bildin bileli bunu söylerim. Dünyalık şeyler için işimizi ve sevgilimizi seçmekte çok dikkatli olmalıyız eğer ikisini sevmesek bu dünya bize zindan olacaktır

 7. 2007′de Neler Oldu? : Hasan Yalcin
  26 Aralık 2007 at 9:16 pm

  […] yazısı Türk Haber Portalları ve Çoklu Kapak Çılgınlığı başlıklı makalenin yanı sıra İyi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı […]

 8. timur
  21 Nisan 2008 at 9:23 am

  aman ne güzel tavsiyeler ne güzel!!!!!!…. hiç kusura bakmayın ama ancak sizin gibiler böyle bebeksi tavsiyelere muhtaç olabilir bir tasarımcının böyle rezil bir şekilde kendisini büyük bir adam zannedip başkalarına akıl vermesi inanılmaz derecede iğrenç bir durum

 9. Volkan Özçelik
  8 Ekim 2008 at 10:39 pm

  @timur

  Hasan Yalçın’a ve bu yazıya katkıda bulunan herkese “rezil bir şekilde kendini büyük bir adam zanneden” yakıştırması yapmanı tutarsız ve yersiz ve yorumunla ironi olşturacak bir şekilde “çocukça” buluyorum.

  Bir insanın herhangi bir konuda bilgi, deneyim ve görüşlerini paylaşması ve topluluğun bu konuda katkılarını belirtmesi durumunun neresinin “iğrenç bir durum” olduğunu anlayamadım.
  Bu konuyu biraz açabilir misin?

  Belki de bende idrak yolları enfeksiyonu vardır. Kim bilir.

  Eğer paylaşacak bilgin (verecek aklın) varsa paylaş;
  Eğer bir portföyün, örnek vereceğin güzel tasarım örneklerin varsa onları da paylaş;
  En azından bir siten, bir profil bilgin, bir blogun, web üzerinde bir kimliğin varsa onu paylaş…

  … ki “kim olduğunu” bilelim.

  Anonimlik maskesinin arkasına saklanıp atıp tutmak kolay.

  Zor olanı ise kendini bulmak ve “kendini bil”mek.

  Ben hâlâ kendimi bulabildiğime ve tam anlamıyla kendimi bilebildiğime inanmıyorum.

  Belli ki Timur kardeşimiz kendini çok iyi biliyor. Öyle ki, özgüveni, benmerkezliliği ve egosu değerli yorumlarına alkışlanası bir biçimde yansıyor.

  Yanlış mı düşünüyorum?

 10. mehmet
  2 Temmuz 2009 at 1:37 am

  TasarımCı arkadaşların yardımlarını beklıyorum mr_barmen h t m l c o m

 11. Hakkı
  15 Haziran 2011 at 2:13 am

  2007 yılında bu yazılanlar belki işe yarıyor olabilirdi. Kendi adıma ne şimdi işimi seviyorum, nede zamanı iyi kullacak kadar vaktim var.

 12. chicken breast recipes
  31 Mart 2012 at 9:54 pm

  Ä°yi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı | Tasarımcının El Çantası | Hasan Yalçın I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re wonderful! Thanks! your article about Ä°yi Web Tasarımcısı Olmanın 5 Altın Kuralı | Tasarımcının El Çantası | Hasan YalçınBest Regards SchaadAndy

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla