İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar

İş İlanlarındaki Tutarsızlıklar

Beş yıl kadar önce sektörel iş ilanlarındaki gariplikler nedeniyle dertlenip bu yazıyı yazmıştım. Aradan geçen yıllar neleri değiştirmiş diye merak edip biraz kariyer sitelerinde dolandığımda karşıma çıkanları sizler için yorumlamak istedim.

Öncelikle ilk dikkatimi çeken, artık farklı uzmanlık alanlarına doğru yayılan web geliştirme, arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı ve yazılımın hala birbirinden ayrışmamış olması.

İlanlara genel olarak bakıldığında bire bir ara yüz tasarımı uzmanlarının çok rağbet görmediğini söylemek mümkün. Onun yerine hala kombo çözümler revaçta.

Sıkıntı

Dilerseniz örnekler ile gidelim, bir firmaWeb Tasarım, Dökümantasyon, Grafik ve Tasarım Uzmanı başlığı ile aradığı profesyonelde ihtiyaç duyduğu özellikleri özetle şöyle sıralamış;

 • Tercihen yaptığı tasarımları HTML ve CSS 2.0 kurallarına göre uygulayabilecek,
 • Tercihen XHTML, HTML ve CSS bilgisine sahip,
 • Dreamweaver, Photoshop, Fireworks gibi web tasarım programlarını etkin biçimde kullanabilen,
 • Web ortamı için yaratıcı, özgün ve yetkin, kullanıcı dostu tasarımlar üretebilen,
 • İnternet’teki güncel eğilimleri ve son teknolojileri yakından takip eden,
 • İleri düzey İngilizce bilen,
 • Güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi güçlü, yüksek algılama, tasarım ve gösterim yeteneğine sahip,
 • Mobil uygulamalar, e-kataloglar, email marketing gibi ek çalışmaları baştan sona yapabilecek,
 • Şirketimizin kurumsal imajı, firma tanımı ve müşterilerimizin bilgilendirilmesi amaçlı, gerekli tüm görsel dokümanı (belgeler, broşürler, logo, etiket, kataloglar, vb…) hazırlayacak,
 • Tasarım öncesinden, baskı uygulamaları için yapılan çalışmaların sonuna kadar süreç yönetimi yapabilecek,
 • İhtiyaç duyulan teknik dökümantasyonu hazırlayabilecek.

Liste daha uzayıp gidiyor, benim ise içlerinde anlamlandırabildiğim tek şey; Güler yüzlü, ekip çalışmasına yatkın ve iletişimi güçlü.. maddesi.  Bana göre güler yüzlü motivasyonu yüksek çalışan profili ile karşılaşmak bugünlerde en zor olgu, güler yüzlülük ise artık bir erdem.

Bütün bu maddeleri eksiksiz olarak uygulayabilen birinin nasıl yaratıcı web ara yüzleri çıkarabileceğini merak ediyorum.

Bir başka ilana göz attığımda ise en garip isteklerden biri ile karşılaştım. Güneşli civarında ikamet eden, Prezantabl.. Güneşli değil Şişli de yaşıyorsanız işi zaten kaybettiniz, haydi bu metropolde bunu anlayabilirim pardon ama prezentabl biri değilsek, iyi web siteleri tasarlayamaz mıyız?

Bir başka web tasarımcısı ilanında artık işverenlerin ne derece uçtuğunu, büyük resimden ne denli habersiz olduğunu görmek mümkün;

 • Grafik tasarımının tüm alanlarında faaliyet gösterebilecek, reklam-poster çalışmaları, katalog broşür vb gibi ihtiyaçlara yönelik tasarım da yapabilecek,
 • Yaptığı tasarımı HTML’ e dökebilecek, Mobil ve tablet aplikasyonu yapma konusunda tecrübeli…

Son günlerin moda lafını etmeden geçemeyeceğim, peki bu neyin kafası hocam?

Görsel tasarım ile ilgilenen, web tasarım uzmanlık alanı bu olan bir kişi aynı anda nasıl mobil ve tablet aplikasyonu yapma konusunda deneyimli olabilir?

Örneklerden devam edelim, mesela bir başka firma; Tablo ve Div yapılarını çok hızlı bir şekilde, tüm browserların destekleyeceği şekilde hazırlayabilen, Tablo ve Div yapılarını çok hızlı bir şekilde, tüm browserların destekleyeceği şekilde hazırlayabilen diye devam eden bir ilana sahip.  Hareketli görsel öğeleri tasarlayabiliyor olmak ise tercih sebebi olacakmış.

Bu ilanlardaki tutarsızlık ve anlaşılmaz tavır bana, bir havayolu şirketinin, savaş pilotu özellklerine sahip attığını vuran, kargo uçağı da uçurabilen, birinci sınıf gemi kaptanı olan adaylar arıyoruz, ayrıca kamyon ve tır kullanması da tercih sebebi olacaktır gibi bir ilan çıkması ile aynı hissi yaşatıyor! Anlamak mümkün değil.

Web yazılım üzerinde deneyimli PHP,ASP dillerinin herhangi birinde uzman tasarım yeteğine sahip büro içi personeli şeklinde ilan veren firma ise bir medya ajansı? Çay demleyebilen maddesini eklemeyi unutmuşlar sanırım?

Bir yayın kuruluşu olayı toptan çözmüş;

 • Corel, Photoshop, İndesign gibi tasarım programlarına hakim
 • Web sitesi tasarımı, kurulumu, güncellemesi, içerik yönetimi yapabilecek
 • Tercihen E-ticaret konusunda donanımlı

Bu kadar bilgiye eksiksiz sahip olan biri kendi girişimini çoktan kurmuştur bile herhalde ? Web tasarım uzmanı olup, e-ticaret konusunda bilgi sahibi, site kurulumu ve içerik yönetimi de yapacak. Yani diğer maddeler bir yana editörlük veya içerik geliştirme kendi başına zaten bambaşka bir uzmanlık dalı…

İşin kötüsü gezindiğim ilanlarda PHP uzmanları, frontend geliştiriciler ve benzeri ilanlar içinde aynı maddelerden bir çoğu geçerliydi. İyi bir PHP yazılımcısının çok iyi derecede grafik bilgisine sahip olması gerekliliği yakında yazacağım yazının asıl konusunu oluşturuyor aslında: Kendini Tasarımcı Sanan Yazılımcılar

Bu arada bu ilanların arasında kullanıcı deneyimi tasarımına yönelik hiç bir uzmanlık arayışının olmaması, bu işin genelde frontend ya da tasarım uzmanlarına ihale edilmiş olması da ilgimi çekti.

Esnek Çalışma Saatleri

Bu ilanların ortak bir başka yanı ise hemen hepsinde esnek çalışma saatlerine uyum gerekliliğiydi. Bu konuyu biraz araştırdım, esnek çalışma saatlerinin ne olduğunu tam olarak bilen yok gariptir ki. Ortak kanı sabah belirtilen saatte işe başlayıp, akşam belirtilen saat yerine en az 3-4 saat sonra eve gitmek anlamına geldiği.

Bir çok sunum, seminer ve derste de paylaşıyorum. Bir projenin (ekstra özel durumlar hariç.) tamamlanması için sürekli mesai yapılıyor, sabahlanıyor ise o proje sürecinde, planlama ya da kaynak temininde sorun vardır. Bu başka bir yazının konusu aslında, onun için fazla uzatmak istemiyorum.

Çözüm

Bir çok sosyal konuda olduğu gibi bu saçma sapan iş ilanlarının sona ermesi, insanların işinde uzman ve profesyonel kişiler yerine, köle aramasını engelleyecek unsur ortak bilinç sahibi olmaktan geçiyor.

Burada görev, rakip firmanın aynı pozisyon için aradığı eleman için ortaya koyduğu istekleri kopyala yapıştır yöntemi ile kendi arayışı için kullanan birimlere düşüyor öncelikle.

Firma içinde ihtiyaç duyulan pozisyonun, o pozisyona ait gerekliliklerin, firma içindeki yapılanma ve iş bölümünün gerektirdiği özelliklere sahip kişilerin, doğru şekilde konumlandırılması ile, onlardan çok daha fazla verim alınması mümkün.

Bu konuda sanırım öncelikle patronların, ve insan kaynakları departmanlarının kendine bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Tam olarak ne istediğini bilememek, bu istek hakkında bilgi sahibi olmamak, o pozisyon için çalışacak birini bulamamaktan daha tehlikeli bence.

Evet hanımlar beyler, ister çalışan olun, ister işveren, ciddi şekilde web prodüksiyonu ile ilgili işlerin içindeyseniz, her işin bir uzmanı var artık. O afilli İsviçre Çakısı devri bitti. Şimdi uykudan uyanma zamanı!

Son Yazılar
Yorum ( 25 )
 1. nurullah gökdokğan
  6 Aralık 2012 at 3:20 pm

  çok doğru söylemişsiniz, bende bundan muzdaribim. İş ilanlarındaki bu kadar istek beni onları haklı olabileceğine ve benim çok yetersiz olduğuma ona buna saldırmaya itmişti. Hiç değilse pisikolojik rahatsızlık veriyo…

 2. İsmail Köse
  6 Aralık 2012 at 3:43 pm

  Tüm yazının özeti, beni benden alan benzetme;
  “İlanlardaki tutarsızlık ve anlaşılmaz tavır bana, bir havayolu şirketinin, savaş pilotu özellklerine sahip attığını vuran, kargo uçağı da uçurabilen, birinci sınıf gemi kaptanı olan adaylar arıyoruz, ayrıca kamyon ve tır kullanması da tercih sebebi olacaktır gibi bir ilan çıkması ile aynı hissi yaşatıyor! Anlamak mümkün değil.”

 3. Caner
  6 Aralık 2012 at 3:43 pm

  Duygularıma tercüman olmuşsunuz Hasan Bey.

 4. artuc
  6 Aralık 2012 at 4:31 pm

  Bu tip ilanlar aslında iyi oluyor, nereye basvurmamalıyız konusunu direk ilan esnasında anlayabiliyoruz. Bu şekilde olmasa düzgün ilan verseler de arkadaki mantelite aynı.

 5. Göktay
  6 Aralık 2012 at 5:25 pm

  Bende en son Junior php olarak başvurduğum ilanda 3 yıl tecrube İleri derece mysql bilgisi ve mevcut siteleri düzenleyecek kadar asp.net bilgisi engeline takıldım. Ama adamlar junior php elemanı arıyor. Yoksa junior php ‘nin anlamını ben mi yanlış biliyorum ?

 6. Fazlı
  6 Aralık 2012 at 5:50 pm

  Sen karşında oturuan, beraber çalışıtığın developerdan öğrendiğin iki sql sorgusuyla kendi kişisel CV’ne SQL yetisi orta olarak yazarsan. Firmalarda haklı olarak çakı gibi eleman arayışında bulunurlar. Burada birazda kendimize bakmamız gerekiyor bence.

 7. yasin
  6 Aralık 2012 at 6:50 pm

  Fazli arkadasima katiliyorum. Problemli insanların cv lerine yalan yanlış bilgi yazilması ve şirketlerdeki gn müdür. Gn müdür yardımcısı gibi üst düzey o konuda bilgi sahibi olmayan insanların kanldırılması bu sonuçları doğuruyor

 8. Jerfi
  7 Aralık 2012 at 12:22 am

  Çuvaldızı kendimize batırmalıyız arkadaşlar, bu ilanların bu şekilde hazırlanmasına ön ayak olan kişiler maalesef ki meslektaşlarımız! “Her işi yaparım abi” anlayışı çok yaygın. Kalite’nin önemli olmadığı ve template’den bozma işlerin çoğaldığı sektörümüzde bu ilanları daha çooook göreceğiz! Hatta çıtayı yükselten ve kendilerini aşan ilanlara hazır olun! Bunlar iyi günlerimiz… :)

 9. Ali
  7 Aralık 2012 at 12:32 am

  iş görüşme anımdan… firma yetkilisi, e-ticaret sitemiz için, satış pazarlama eğitimi olan, üniversite mezunu, web tasarımına hakim , reklam tasarlayabilecek, grafik tasarım programlarını çok iyi bilen, ingilizcesi olan, sosyal medya yönetimini üstlenebilecek, müşteri ilişkileri yapabilen, stok takibi ve muhasebesini tutabilecek, aynı zamanda şirketin diğer sitelerini yönetecek 1 personel arıyoruz sizi uygun gördük der ve ardından soru gelir
  bizden ücret beklentiniz nedir?
  cevap: 6000 TL
  adamın birden gözleri açılır … anlayamadım ne
  –6000 TL..
  eeee 5 kişinin yapacağı işi bir kişiden beklerseniz bu rakamı ödemeyi kabul etmeniz lazım… sayın ik yetkilisi…

 10. Fırat
  7 Aralık 2012 at 10:07 am

  Ali arkadaşım çok güzel demiş. Ben de benzer bir olay yaşamıştım. Asgari ücretle terminatör arıyorlar resmen.

 11. emre.67
  8 Aralık 2012 at 6:26 pm

  çok güzel bir yazı olmuş.İşin tadını kaçırdılar iyice ne aradığını bilmeyen firmalar saçma sapan şeyler istiyorlar ücreti yüksek isteyince ık mık…..

 12. Jerfi
  9 Aralık 2012 at 1:47 pm

  Bir yorum yazdım dikkat ediyorum hiç kimse oralı bile olmamış, tekrar yazayım da suratımıza tokat gibi tekrar çarpsın! Sektörümüzde “her işi yaparım abi”ciler varoldukça iş verenler bu tip ilanları vermekten çekinmeyeceklerdir. Farklı disiplinlerden az çok bir şeyler kapmış olan herkes kendini her konuda uzman zannediyor ve bu tip ilanlara başvurmaktan çekinmiyor. (Bkz: Cahil cesareti)

  Bu tip ilanlara veryansın edelim amma ilk önce çuvaldızı kendimize batıralım! Çevremizde “her işi yaparım abi”cileri iyi tanıyalım, deşifre edelim, tavır takınalım, gerekirse tartışmaktan çekinmeyelim, arkadaşlıktan men edelim kısacası bu sivrizekalıları yola getirmek için ne gerekiyorsa yapalım!

  Yaptıkları işlerde ki tutarsızlıkları gerekirse iş verenine post etmeli…

  Uzun bir konu ama şurası bir gerçek ki bu tip ilanların hazırlanmasına ön ayak olan kişiler sektörümüzden ekmek yiyen kişilerdir.

  At gözlüğünü çıkaralım hanımefendiler ve beyler!

  Suçlular aramızda dolaşıyor!

 13. alico
  10 Aralık 2012 at 2:15 pm

  Ağzına sağlık Hasan.

 14. Celil Yılmaz
  11 Aralık 2012 at 12:34 am

  Çok güzel bir yazı olmuş. Bu yazıyı okuyanların ek olarak bu yazıyıda okumalarını tavsiye ederim. http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?ID=513453

 15. Serdar
  11 Aralık 2012 at 11:15 am

  Hasan Bey, Grafik Tasarımcısı,Tasarımcı Grafiker.. vs bu konuda daha doğrusu, web site arayüzü tasarlayan , iphone uygulama arayüzü de tasarlar mı, iş yükü nedir, junnier web tasarımcısı ne yapar gibi bir açıklık getiren makale yazsanız hiç fena olmaz… en azından, ne nedir, ne değildir bilelim…+ bir freelance grafiker yapamayacağı bir işi aldığında, altında kalmaması için daha doğrusu bu noktaya gelmemesi için nasıl kendini yapabileceklerini tanımlamalı, tanıtmalı… vs..

  -Size abi diyebilrmiyim?
  -ne cisin sen?
  -abi grafikerim
  -al sana lisanslı photoshop, tasarla!
  -ne güzel, sıcacık..

 16. Sercan YENİYURT
  2 Ocak 2013 at 11:39 am

  Patronların kölelik anlayışına karşı tek yol kapitalizmin yıkılmasıdır. Tek yol devrim hocam :)

 17. Muhammet
  4 Ocak 2013 at 2:46 pm

  Çok haklısınız! Bu saçmalık denebilecek durumun, artık değişmesi gerekiyor.. İlanlara bakmaya çekinir olduk. Herkes,Tek bir kişide tüm özelliklere sahiplik arıyor. Pro + Pro +++ arıyor.

 18. selahattin
  5 Ocak 2013 at 10:01 am

  Bu ilanlardaki tutarsızlık ve anlaşılmaz tavır bana, bir havayolu şirketinin, savaş pilotu özellklerine sahip attığını vuran, kargo uçağı da uçurabilen, birinci sınıf gemi kaptanı olan adaylar arıyoruz, ayrıca kamyon ve tır kullanması da tercih sebebi olacaktır gibi bir ilan çıkması ile aynı hissi yaşatıyor! Anlamak mümkün değil.

  İşte kayış yukarıdaki satırlarda koptu :) bu örneği artık ihtiyacını hissettiğim her an söyleyeceğim. mükemmel bir benzetme.

 19. Hasan Ali
  7 Ocak 2013 at 5:13 pm

  Bu ilanlardaki tutarsızlık ve anlaşılmaz tavır bana, bir havayolu şirketinin, savaş pilotu özellklerine sahip attığını vuran, kargo uçağı da uçurabilen, birinci sınıf gemi kaptanı olan adaylar arıyoruz, ayrıca kamyon ve tır kullanması da tercih sebebi olacaktır gibi bir ilan çıkması ile aynı hissi yaşatıyor! Anlamak mümkün değil.

  Selahattin beyinde dedigi gibi lazim oldukca kullanacagim muthis bir ornekleme olmus.
  Agziniza saglik Hasan Bey.

 20. fulya
  16 Ocak 2013 at 4:58 pm

  Bu kadar bilgiye sahip bir insanın web dünyasında süperman tadında olması gerekir ki böyle birini bulmanız imkansız değil ama zor. Hepsini bilse dahi hiçbir dalda derinlemesine bilgi sahibi değildir. Mesela tasarım ve html tarafında uzmandır belki ama yazılım tarafı amatör kalıyordur gibi. Böyle yazıları şirket içinde mümkünse ikcılarımızla paylaşmakta yarar var :)

  Ağzınıza sağlık.

 21. atakan aydın
  16 Ocak 2013 at 9:19 pm

  Çok güzel bir yazı olmuş Hasan Bey.

  Sektörün kendine bir çekidüzen vermesi gerek eleman ilanlarınada, çok saçmalıyorlar çünkü.

 22. Haydarali
  23 Ocak 2013 at 7:41 am

  Yorumlarin hepsinin haklilik payi var. Ben sektorden degilim, eski bankaci ve akademisyen olarak sorunun bircok sektorde oldugunu soyleyebilirim. Fakat Hasan Bey cok iyi bir sekilde ozetlemis konuyu. Gerceklik disina cikan personel talebi ve personel arzi farkli boyutlari ile incelenmeli. Sadece cuvaldizi kendimize batirmakla da olmuyor, uc ayakli sandalye gibi, herkesin uzerine duseni yapmasi lazim.
  Oncelikle CV kulturu olusmali, CV’nin “ne bulursan yaz, yakisiyor” tarzindan daha cok gerceklere dayali olmasi lazim.
  Boyle bir CV’nin oldugu yerde de oyle olduguna inanan ve bunu bir sekilde test eden bir mekanizmanin olmasi lazim. Kisaca “cok iyi excel bilirim, advance duzeydeyim” yazan bir CV’yi test etmek icin “su makroyu yazarmisin, su pivot tabloyu hazirlarmisin” diye sormak lazim isin basinda…
  Bu kontrol mekanizmasi belki bazi sorunlari cozebilir…
  Diger bir husus, rekabetin cok fazla olmasi piyasa ahlakini bozuyor…..
  ve en kotusu mutevazi olmak !!! maalesef inaniyorlar….
  Hadi hayirlisi…

 23. Kaan Uğrasız
  7 Şubat 2013 at 1:11 pm

  Yıllar önce Ankara’da bir iş görüşmesi yapmıştım. ‘ajans’tı bu.

  php, asp, java, javascript, html, css, ile aktif olarak iş yapabilmemi, photoshop, fireworks, air, illustrator, dreamwaver, autocad gibi programlarda iş çıkarabilmemi, bunun yanında esnek çalışma saatlerini şart koşmuşlardı.

  bununla birlikte asgari ücret + 6 ay sonra da sigorta vadetmişlerdi.

  istekleri arasında unuttuklarım olabilir, çünkü şuurumu kaybetmişim bir ara…

 24. Volkan Akpınar
  20 Şubat 2013 at 12:36 am

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 25. öğrenci
  25 Nisan 2013 at 4:39 pm

  işveren herşeyi ister, çünki iki program öğrenen kendini tasarımcı, iki kod ögrenen kendini programcı zanneder, herşeyi bildiğini düşünür. çünki

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla