İngilizcenin Önemi ve Yararları

İngilizcenin Önemi ve Yararları

İngilizce, tartışmasız artık zorunlu bir hale gelmiştir. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatımızda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle İngilizce Dünya dili olmasından dolayı çoğu meslekte olmazsa olmaz bir dil halini almıştır. Dolayısı ile İngilizce Kurslarına ihtiyaç artmaya başlamıştır.

Bir dil, bir insan sözünü bir çoğumuz duymuşuzdur. Her öğrendiğiniz dil size çok şey katar. İnsanoğlu birden fazla dil konuşma yeteneğine sahiptir. Globalleşen dünyada, dünya nüfusunun yarısı birden fazla dili konuşabilmektedir.

Ülkemizde de yabancı dil giderek önem kazanmaktadır. Türkiye’nin dışa açılması  ve yurt dışı ile gelişen ilişkilerimiz neticesinde yabancı dil ihtiyacı da giderek artmıştır.

Ticari ilişkilerin artması ve internetin gelişmesinden dolayı Türkiye’de İngilizce öğreniminin gelişmesine zemin hazırlanmıştır.

Devlet kurumları yeterli kapasiteyi yakalayamayınca, özel sektör ve vakıflar bu alanda yer almaya başlamıştır 1951 yılında kurulan Türk Amerikan Derneği bu kurumlardan biridir. Kurum A.B.D Ankara Büyükelçisi George Wadsworth, Robert Koleji Müdürü Floyd Black, Halide Edip Adıvar ve pek çok tanınmış kişi tarafından kurulmuştur. Türk Amerikan Derneği Bakırköy İngilizce Kursları Avrupa Konseyi’nin ortak yabancı dil kriterlerini takip ederek, yabancı dili en üst seviyeye getirmeyi hedeflemektedir.

Yabancı dil öğrenmenin pek çok yararı vardır. Türk Amerikan Derneği Bakırköy İngilizce Kursları eğitmenlerinden Müge Haydar Dedeoğlu İngilizcenin yararlarını şu şekilde sıralamıştır.

Dil bilmek gelecekte düşündüğünüz belli iş alanlarında ve belli sektörlerde yaratıcılığınızı kolaylaştırır. Mesela, bilgi teknolojisi, dış ticaret,  reklâmcılık, mühendislik. Ayrıca yabancı uluslararası terimleri kullanırken çok rahat edersiniz. İş aradığınız zaman diğer adaylardan bir adım önde olursunuz. Kendine yetme duygusu ve özgüven duygun çok daha gelişmiş olur. Bu sayede çalışmış olduğunuz kurumu çok iyi temsil edersiniz. Dil bildiğiniz için bir tercümana veya çevirmene ihtiyaç duymazsınız. Böylelikle yaptığınız işte daha çok zamanınız olur. Yurtdışı seyahatlerinizde problem yaşamazsınız. Gezdiğiniz ülkenin özgürce keyfini çıkarabilirsiniz. Öğrendiğiniz dil sayesinde farklı ilgi alanlarına yönelebilir, bu sayede farklı spor dallarına veya farklı uğraşlara eğiliminiz artabilir.

Dedeoğlu’nun da belirttiği gibi yabancı dil bilmek gerçekten sizi yeni ufuklara açar. Yabancı dil bilmenin önemini ve kazandıracağı yararları gördükten sonra, yabancı dil öğrenmenin yolları nelerdir? sorusunun cevabına ek olarak;

Yabancı dil öğrenirken ve geliştirilirken hem pratik , hem de teorik uygulamaları yapmak gereklidir.

Yabancı dili öğrenmenin en iyi yolu o ülkede bir dönem yaşamaktır.

Fakat bir çoğumuzun buna maddi gücü bulunmamaktadır.

İkinci seçenekse vaktiniz varsa kursa gitmektir.

Yalnız kurs seçerken dikkat etmeniz gereken hususlarda vardır.  Bunlar;

1.Kurs ne zaman kurulmuş ve ne zamandır eğitim veriyor.

2.Hangi ingilizce eğitim methotları kullanılıyor

3.Kurs eğitim kadrosunda profesyonel, alanında tecrübeli mi? İyi sayıda öğrenci mezun etmiş mi?

4.Herkesin öğrenme şekli farklıdır. Kurum buna göre İngilizce eğitimi veriyor mu?

5.Sürekli teknolojiyi takip eden ve  eğitimlerinde bunu kullanan bir kurs mu?

6.Listening ve Speaking aktiviteleri var mı ? Ek olarak İngilizce konuşma eğitimi veriyor mu?

7.Ders saatleri ve ödeme yöntemleri size uyuyor mu ?

8.Eğitim sistemleri ve planları nasıl uygulanmakta?

9.Referansları kimler? Kursa giderek ingilizce öğrenmiş öğrencilerin yorumları nasıl?

10.Standart vaatlerden kaçınan bir ingilizce kursu olmalı. (en ucuz eğitim burada, en kaliteli ingilizce öğretmenleri bizde, vb.).

 

Bu kriterlerin hepsine uygun bir ingilizce kursu bulursanız, hiç vakit kaybetmeden kayıt olabilirsiniz. Tamamıyla işini iyi yapan ve iyi bir eğitim veren bir kurs için en ideal olması gereken unsurlardır.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Kerem demir çelik
    11 Ekim 2018 at 3:51 pm

    Çok teşekkürler

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla