Hayalet Butonlar

Hayalet Butonlar

3D, parlak, patlamalı, yansımalı, flat derken butonlar konusunda yeni bir trend aldı yürüdü. Hayalet Butonlar!

Özellikle   yeni dönem minimalist bakış açısının ürünleri olan flat ve materyal tasarımın bir unsuru olarak hayalet butonlar gözde hale geldi. Bakalım bu yeni trendde avantajlarımız, var ise dezavantajlarımız neler?

Kodlaması Kolay

Kodlama yaparken normal bir butondan daha fazla ve enerji harcamazsınız. Basit bir kod ile hayalet butonları sitelerde görüntülemek mümkün. (Konumuz ön yüz kodlama olmadığı için detaya girmiyorum.)

h2

Arkaplan Değer Kazanır

Hayalet butonlar, minimalist tasarımın parçalarından biri olan büyük resim kullanan giriş sayfalarında fark yaratır. Bir renk tonu ile alan kaplamaz aksine arka planda bulunan görseli daha çok ortaya çıkararak değerli kılar.

“Hero” alanlar olarak tanımladığımız bölgelerde daha fazla etki yaratırlar.

h3

Detaylarınızı ve İkonlarınızı Parlatır

Tasarımlarınızda sadece hayalet butonlar değil, hayalet ikonlarda oluşturabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız çarpıcı ikonlar kendini iyice göstererek daha etkileyici bir tasarım sunmanıza yardımcı olur.

 

h4Hayalet Butonlar Sadece Link Değildir

Biraz kıvrak bir zeka ile bu hayalet konusunda yeni ve farklı alternatifler üretmeniz mümkün olabilir. Sadece tıklayınca sizi bir yerlere yollayan bir buton değil, kullanıcının çeşitli seçenekler yapmasını sağlayacak radyo buton ve benzeri fonksiyonları da bu stile uygulamanız mümkün.

h5

Dezavantajları

Genelde çok hoş minimal ve çekici görünseler de hayalet butonların sayfa içerisinde klasik formuyla bir butonun yarattığı algıyı yaratmaları zaman zaman güç olabiliyor. Eh ne de olsa adı üzerinde: Hayalet!

Sayfa içinde kaybolmayı önlemek için ise bir arka plan üzerinde kullanılıyorsa, konumlamasını doğru yapmak gerekebilir. Özetle hayalet buton kullanacağınız zaman, en görünen ve iyi algılanabilecek bölgeye yerleştirmeniz en iyi sonucu verecektir.

Hepinize keyifli tasarımlar :)

İlham: Noupe
Son Yazılar
Yorum ( 9 )
 1. Enes Aktaş
  2 Mart 2015 at 11:26 am

  Arkaplan seçimi doğru olmazsa butonlar çoğu zaman belli olmuyor. Gerçi bu yüzden hayalet buton demişsiniz :p

 2. Umut Çağdaş Coşkun
  2 Mart 2015 at 1:04 pm

  Teşekkürler gayet açıklayıcı ve ilham verici bir yazı olmuş.

 3. Ömer
  3 Mart 2015 at 3:59 am

  Daha az kod ile oluşturuluyor fakat iyi sabitlemek gerekiyor. farklı ekran çözünürlüklerinde cover vb bir arkaplan kullanmamak klasik sabit bgackground lar kullanmak gerek ki gerçekten hayalete dönüşüp sayfada kaybolmasın. Hayalet modası derken detaylarda da boğulmamak gerek. Görsel olarak ele alırsak çok hoş.

 4. Filmizlebak.org
  7 Mart 2015 at 10:53 am

  Dediğiniz gibi fark edilmesi biraz zor olabiliyor ama bence çok hoş duruyorlar :D

 5. Bildireceklerim var! | lookhele
  10 Mart 2015 at 10:37 pm

  […] Genç-yaşlı diyoruz ama ölüm yaşa bakmıyor. Bide ölenlerin sıkışma durumu var birilerine göre. Bu yeni tasarım butonlarda böle bişi işte.Ne olduğu, nerde durduğu pek belli değil.Yani Hayalet!  […]

 6. mavi leğen
  13 Mart 2015 at 10:36 am

  Çok güzel hocam gerçekten bu butonları kullanıyorum

 7. havalandırma
  16 Mart 2015 at 11:21 am

  Tasarım olarak çok şık duruyor bende zaman zaman kullanıyorum.

 8. Tarih.kim
  16 Mart 2015 at 6:13 pm

  Çok başarılı gerçekten hemde şık duruyor her ne kadar fark edilmesi zor olsa da kullanıyorum bende.

 9. Samet
  1 Nisan 2015 at 9:10 am

  Üstad güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık. Dediğin gibi konumlandırılması önemli… Yalnız Mobil tasarımda masaüstündeki gibi lezzet bir hal almıyor.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla