GuideGuide İle Hayat Daha Kolay

GuideGuide İle Hayat Daha Kolay

Photoshop’ta grid üzerinde çalışmak bir hayli yorucu ve hesaplama gerektiren bir iş. GuideGuide, photoshop’un guide (kılavuz çizgisi) aracını kullanarak, döküman veya dökümanda seçili alan üzeride istediğimiz ölçülerde satır ve kolon oluşturmamızı sağlayan, istediğimiz ölçülerde margin değerleri verebilen, orta noktasına yatay ve dikey guide (kılavuz çizgisi) ekleyebilen ücretsiz bir eklenti. 

Eklentiyi GuideGuide web adresindeki , download linkine tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Photoshop’a kurulum için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli ;

-Eklentiyi adresten indirip, zip dosyasını açıyoruz.

-Adobe extension manager’ı çalıştırıyoruz.

-Install butonuna basarak .mxp yada zxp uzantılı guideguide extension dosyasını seçiyoruz ve OK butonuna tıklıyoruz.

– Sonrasında Photoshop üzerinde Window>Extension>GuideGuide yolunu takip ederek , eklentimize ulaşabiliyoruz. Panel görünümündeki bu eklentiyi çalışma alanınız içerisinde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Eklenti panelinin oldukça basit bir kullanımı var.

Grid sekmesinde istediğimiz sayısal değerlerini girebileceğimiz alanlar yer alıyor. Bu alanlardan üst, alt , sağ ve sol olmak üzere margin değerleri verebiliyoruz; eklemek istediğimiz kolon ve satır sayılarını girebiliyoruz; kolon ve satır genişliklerini, kolon ve satırlarımız arası boşlukları belirleyebiliyoruz. Ek olarak kolon ve satır sayılarını rakamsal olarak, diğer bütün özellikleri px cinsinden hesapladığını belirtmekte fayda var. Cetvelini px dışında değerlerde kullanan arkadaşlar bu noktaya dikkat etmeli.

Yine grid sekmesinin , sol alt köşesinde sayfamızın veya seçili alanımızın orta noktasına yatay ve dikey çizgi eklemek için iki adet buton bulunuyor.

İstediğimiz değerleri girdikten sonra bu değerleri uygulamak için panelin altındaki “GG” butonuna basmamız yeterli. Ayrıca sağ alt köşedeki ikonlarla tıklayarak oluşturduğumuz guide’ları (kılavuz çizgilerini) silebiliyor veya set olarak eklentiye kaydedebiliyoruz. Ek olarak silme ikonuna basılı tuttuğumuzda, sayısal değerler girdiğimiz alanları tek bir hamlede silebiliyoruz.

Peki pratikte bu uygulamayla neler yapabiliriz,

-Web tasarımlarımız için layout oluştururken grid yapısı kullanmak istiyorsak , istediğimiz ölçülerde bir photoshop sayfasına istediğimiz kadar kolon ve satır ekleyebilir; bu sayede, kolonlu, hiyerarşik, modüler gibi grid yapıları oluşturabiliriz.

– Özellikle web tasarımlarımızda kullandığımız navigasyon menülerinin sekmelerini hizalamak konusunda bize hız kazandırır.
Navigasyon bar’ımızı seçerek istediğimiz kadar eşit aralıklara bölebiliriz.

Özetle GuideGuide yaratıcılığınıza bağlı olarak hizalama konusunda kendi çözümlerinizi rahatlıkla üretebileceğiniz bir eklenti.

Bu yazı Tasarımcı’nın El Çantası için Kıvılcım Kökbil tarafından hazırlandı, kendisine çok teşekkürler. 

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. ADİLAYBAR
  12 Mart 2012 at 10:22 pm

  çok teşekkürler windows için olan versiyonu varmıdır ?

 2. ADİLAYBAR
  12 Mart 2012 at 11:50 pm

  :) windows içinde geçerli sağolun mac için sandım :)

 3. Yavuz Selim BAYRAK
  17 Mayıs 2012 at 9:55 am

  Emek ve Paylaşımınızdan Dolayı Minnet Şükranlarımı Arz Ederim.
  Saygılar

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla