Grafik Tasarıma Yön Veren 10 Devrimsel Tasarımcı

Grafik Tasarıma Yön Veren 10 Devrimsel Tasarımcı

Modern görsel sanatların en iç içe yaşadığımız disiplini olan grafik tasarım disiplininde devrimsel düşünce ve uygulamalar ile günümüz tasarımına yön veren 10 önemli ismi sizin için derledim. Onları tanıdığınıza sevineceksiniz. 

Sıralamada öze bir kriter yok. Karışık şekilde toparladım. Sizin de aklınıza gelen isimler var ise yorumlarda paylaşmanızdan memnun olurum.

1. Milton Glaser

MiltonGlaser

Milton Glaser ikonik I ♥ NY logosunun yaratıcısı aynı zamanda Target ve JetBlue logolarını da yapan isim. Mad Men sekansını da tasarlayan Glaser müzisyen Bob Dylan için afiş tasarımları da yapmış. Glaser bugün 87 yaşında ve New York’ta yaşıyor. Tasarım görüşünü ise “Tasarım bir fikri anlatmak için görmek ve anlamak arasındaki köprüdür.” şeklinde tanımlıyor.

2. Susan Kare

Susan Kare Apple ve Steve Jobs ile  1980’li yıllarda çalışmış bir çağdaş tasarımcı. 1980’de Apple Macintosh için arayüz elemanı tasarımlarını yaparak, modern işletim sistemlerinin arayüz tasarımları konusunda büyük bir iz bıraktı.

SusanKare

Bugün 62 yaşında New York’ta çalışmalarını sürdüren tasarımcı’nın Macintosh işletim sistemi için tasarladığı  boya kovası aracı, kement aracı, disket simgesi, Apple klavyelerde Command tuşu sembolü gibi bazı tasarımları bugün hala kullanılmaktadır.

3. Herb Lubalin

Herb Lubalin için logotype’ın babası desek yeridir. Logo tasarımlarında sembol ve şekiller yerine fontları özel olarak tasarlayarak oluşturan Lubalin bu konudaki en önemli kilometre taşlarından biridir. Eserleri yıllarca konuşulan sanatçı kariyerinde sayfa tasarımları da yapmış. Aynı zaman Lubalin meşhur Avant Garde fontunun da yaratıcısı.

HerbLubalin

Eserleri ile bir çok ödül kazanan isim 1981 yılında hayatını kaybetti.

5. Max Miedinger

Max Miedinger dünyanın en iyi bilinen yazı karakterlerinden biri olan Helvetica’nın yaratıcısıdır. Helvetica İsviçre’li tasarım perspektifinin kusursuz bir örneğidir.Miedinger’im İsviçre’li tasarım stilinin  gelişmesine  katkısı muazzamdır.

MaxMiedinger

Bu stil yıllar içerisinde önemli bir hareket doğmasına neden oldu. Kuzey ülkelerinin sade tasarım disiplinlerine de etkisi olmuştur. Helvetica’yı 1957 yılında tasarlayan sanatçı 1980’de Zürih’te hayata veda etmiştir.

6. Shepard Fairey

Rhode Island Tasarım Okulu eski öğrencisi, Shepard Fairey tasarım firması Black Market’in  ortaklarındandır.Meşhur Obey tasarımları ve Obama Umut Posterleri en bilinen eserleridir. (Aynı zamanda en çok kopyalanan!)

ShepardFairey

Kendisini daha çok bir sokak sanatçısı olarak tanımlayan Fairey, yerel galeri ve sergiler ile çok ilgili ve aynı zamanda bir kayakay ustası.

7. Massimo Vignelli

Birçok kişi tarafından Massimo Vignelli geçtiğimiz yüzyılın en etkili tasarımcılarından biri olarak  kabul edilir.Kendini tasarımcıdan çok bilgi mimarı olarak tanımlayan sanatçı, karmaşık bilgiler barındıran içerikleri basit görseller haline getirerek sıradan insanların kolayca anlamasını sağlamak için çalıştı. 1972’de yeniden çizdiği New York metro haritası, günümüz modern metro haritalarının vaz geçilmez stili halini almıştır.

massimovignelli

American Airlines logosunu da tasarlayan sanatçının en ünlü sözleri ise şöyle: “Bir şey tasarlayabiliyorsanız, her şeyi tasarlayabilirsiniz!”

8. Hermann Zapf

Hermann Zapf  tipografiyi bir çok yönden değiştiren önemli bir sanatçıdır.Zapf Dingbats, Palatino, ve Optima gibi bir çok popüler yazı biçiminin yaratıcısıdır. Her zaman klasik yöntemler yerine bilgisayarlı dizgi sistemlerini savunmuş hatta bu konuda bir bilgisayar programı icad etmiştir.

HermannZapf

Harflerin dijital dünyaya geçmesinde en büyük mücadeleyi vermış ve bu konuda yeni kapılar açmıştır.

9. Ladislav Sutnar

1897 doğumlu Çek tasarımcı özellikle  bilgi grafiklerinin yaygınlaşmasında önemli rol oynamıştır. Basit ve zeki tasarımlar üretmeyi amaçlamış bunda da başarılı olmuştur. Tasarımlarındaki sadelik ve renk paletlerinde kullandığı sınırlı renk sayısı bugün bile infografik tasarımcıları için yol gösteren unsurlar olmuştur.

ladislavsutnar

Ladislav Sutnar  1972’de hayata veda etmiştir kariyeri boyunca sadece infografik değil kitap, poster ve oyuncak tasarımları da yapmıştır.

10. Ivan Chermayeff

Ivan Chermayeff 20.ci yüzyılın en büyük logo tasarımcılarından biri olarak tarihe geçen önemli grafik sanatçılarından biridir.Logo portföyünde hepimizin aklına kazınmış  Pan Am, Mobil, The Museum of Modern Art, Xerox, Smithsonian Institution, NBC, National Geographic, State Farm gibi çalışmalar vardır.  Chermayeff & Geismar & Haviv ajansının ortaklarından olan tasarımcı Yale üniversitesi sanat ve mimarlık okulu mezunu.

IvanChermayeff1

Aiga başkanlığı ve New York modern sanat müzesi yönetiminde de yer alan Chermayeff, aslında bizim coğrafyaya da yakın bir isim. Başta 1978’de Koç grubunun logosu olmak üzere, Opet, Arçelik, Tüpraş gibi kuruluşların da logolarını tasarlayan bir isim.

IvanChermayeff2

Logo tasarımı ve kurumsal kimlik konusunda ilham verici işler ile unutulmayan projelere imza atan Chermayeff 1932 İngiltere doğumlu ancak kökenleri Çeçenistan’a dayanıyor.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Caner EYmen
  11 Temmuz 2016 at 11:34 am

  Değerli bilgiler, paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık.

 2. Can
  31 Ağustos 2016 at 4:18 pm

  Konunun başından , hatta tıkladığım andan itibaren Ivan Chermayeff ‘i bekledim. Gözden kaçmamış listeye eklemişsiniz zaten. Kendi dalında bi efsanedir. İlgili dalda bi çok kişinin idolüdür. Mükemmel bi yazı. teşekkürler hasan hocam.

 3. zişan
  21 Kasım 2018 at 7:42 am

  sayılarda bir yanlışlık olmuş sanırım. çünkü tam olarak 10 değil, 9 tasarımcı var.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla