Frida Kahlo ve Diego Rivera Pera Müzesinde

Daha önce sizlere ziyaret ettiğim Botero sergisinden söz etmiştim. Bugün ise en az Botero kadar kıymetli, muhteşem Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisinden söz etmek istiyorum.

Filmini, hatırlamadığım bir nedenle izlemeyi yarım bıraktığım Frida Kahlo’nun eserlerinin her bir birbirinden ilgi çekici ve derin. Gelman Koleksiyonu’ndan edinilen 40 değerli parçanın sergilendiği Pera Müzesi’nde Meksikalı sanatçının eserlerini 20 Mart 2011’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

Frida’nın karmaşık ve zorlu  hayatının eserlerine yansıması son derece çekici. Özellikle ben Sephia mürekkep ile yaptığı serbest çalışmalardan çok etkilendim. Belki de o tarzı sevdiğim içindir.

Öte yandan bazılarını hasta yatağında yaptığı kendi otoportreleri de son derece güzel. Ayrıca sergiyi gezerken sanatçıyla ilgili bir çok bilgiye de ulaşmanız mümkün.

Sanatçının eserlerinin Türkiye’de ilk kez sergilendiğinin altını çizmek gerekiyor. Resim severlerin sergi sona ermeden ziyaret etmesinde fayda var.

Sergiyi birlikte, sindire sindire gezip her eserin önünde tadını çıkararak inceleyip görüntülediğimiz Fundalina’nın, sergiyi yorumladığı nefis yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan yine aynı müzede Çarlık Rusyası’ndan Sahneler: Rus Devlet Müzesi Koleksiyonu’ndan 19. Yüzyıl Rus Klasikleri sergisi de yer alıyor. 1800’lü yılların sonları Çarlık Rusyası eserlerini ilgi çekici bulabilirsiniz. Ben tablolardaki fotoğrafik netlikten hoşlandım doğrusu.

Pera Müzesi bu tip sergi etkinlikleri için biçilmiş kaftan, ben çok beğeniyorum derli toplu ve sıcak bir ortam sağlıyor ziyaretçilerine.

Frida Kahlo ve Diego Rivera sergisi hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Frida Kalho Kimdir

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, (6 Temmuz 1907- 13 Temmuz 1954) Meksikalı ünlü ressam. Ressam Diego Rivera’nın eşi. Resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.

1907’de Mexico City’nin güneyindeki Coyoacan’da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. 6 Temmuz 1907 günü doğmuş olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını istemiştir.

Küba’lı önder Julio Antonio Mella ve fotoğraf sanatçısı Tina Modotti ile tanışıp yakın arkadaş oldu. Birlikte, dönemin sanatçılarının davetlerine, sosyalistlerin tartışmalarına katılmaya başladılar. Kahlo, 1929’da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Resim çizmeye devam eden Kahlo aynı dönemde bir gün, Meksikalı Michalangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera’yı görmeye ve resimlerini göstermeye gitti. İki sanatçı, 21 Ağustos 1929’da evlendiler. Kahlo 1930’da eşiyle beraber ABD’ye gitti ve 1933’te Rivera aldığı duvar resmi siparişlerini bitirinceye kadar orada yaşadılar.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Serkeş Panda
  27 Aralık 2010 at 2:36 pm

  En kısa zamanda ben de gitmeyi düşünüyorum. yazı için sağol Hasan usta =)

 2. Frida&Diego Güvercin ve Fil | Fundalina
  8 Haziran 2011 at 11:59 pm

  […] darlinimle birlikte gezdik. Kendisinin sergiye ait yorumlarına http://www.hasanyalcin.com/frida-kahlo-ve-diego-rivera-pera-muzesinde/ […]

 3. Damla
  19 Temmuz 2017 at 1:38 pm

  Güçlü kadın Frida Kahlo! Felç kalsa bile resim yapmayı bırakmamış. Erkek çocuğu gibi büyümüş. Tamı tamına 143 tane eseri bulunuyor. Bu içerikte https://paratic.com/frida-kahlo-kimdir-hayati-ve-eserleri/ okudum hayatını ve hakkında bilinmeyenleri. Merak edenler göz atın mutlaka.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla