Filmlerde Futuristik Arayüzler

Filmlerde Futuristik Arayüzler

Kendimi bildim bileli bilim kurgu izlemeyi severim, hatta tutkunuyumdur. Geçenlerde twitter’da geçen sohbet, uzun süredir aklımda olan yazıyı yazmama vesile oldu.Bilim kurgu filmleri ilginç konuları, eğlenceli tarzları ve bize gösterdikleri ile zihnimizi açmaya yaramıyor, aynı zamanda gelecek ön görüleri ile de üretici ve fikir sahibi vizyonerler için de ışık tutuyor.

Yıllar önce izlediğimiz filmlerde gördüğümüz ve belkide imkansız olduğu için gülümseyip geçtiğimiz bir çok teknoloji bugün hayatımızın vazgeçilmezleri.

Buna en güzel örneklerden biri 2001 Bir uzay macerası filminde astronotların IBM marka iPad’leri (!) ile skype (!) üzerinden gerçekleştirdikleri canlı video görüşmesi.

İlginç arayüz teknolojileri de bu filmlerin genelde olmazsa olmazı oluyor. Sayısı oldukça fazla olsa da bugüne kadar bana en ilgi çekici gelen, aklımda iz bırakan arayüz tasarımlarına sahip filmleri sizler için rafine edip derleyeyim dedim. Beraberce göz atalım.

Prometheus

promet

Detaylı bilgi 1 2

Avengers

avenger

Detalı bilgi

Iron Man

iron

Detalı bilgi

Star Trek

Untitled-6

Ender’s Game

enders

Detalı bilgi

Minority Report

minority

Tasarımcısı ile röportaj

Guardians of Galaxy

Detaylı bilgi

Oblivion

Detaylı bilgi

Umarım keyif almışsınızdır. Unutmayın gelecek yakında gelecek!

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. 23 Mayıs 2015 at 5:14 pm

  Hasan bey bu Minority Report filminde ki o sahneye hasta olmuştum izlediğimde..

  ne yazık ki o Iron Man filmindeki gibi hiçbir zaman ne bilgisayarlar ne de işletim siistemleri ne de programlar ne web ve internet ve de arayüzler hızlı olamadı ya da günümüzdeki bilgisayarların işlemcilerin ve diğer donanımların hızını karşılayabilecek bir işletim sisitemi ve arayüze sahip olamadık. Hiç o filmdeki zevki yaşayamadık. Bu duruma hem üzülüyor hem de sinir oluyorum. :(

  Bu arada sizin bu tarz bilimkurgu arayüzü çalışmanız varsa yayınlarsanız sevinirim. Eğer yoksa da bir de siz yapın hem arayüz tasarımcılarına ilham kaynağı olsun hem de Made in Turkish bir şeyler görelim değil mi? :)

  Ayrıca bir yazı da Made in Turkish UI/UX derlemeleri yaparsanız sevinirim.

  Teşekkürler.

 2. Yunus Başşahan
  25 Mayıs 2015 at 11:44 am

  Her Filmini unutmuşsun abi yapma :)

  http://www.imdb.com/title/tt1798709/

 3. bedrettin aydın
  25 Mayıs 2015 at 2:23 pm

  süper film hakikaten.

 4. hüseyin serbest
  26 Mayıs 2015 at 12:53 pm

  hakikaten bilim kurgu beni alıp götürüyo tutkunu olmak baska bişey yazınız için tesekkurler hocam sıkılmadan okudum ve kendimide koydum sağolun basarılarınızın ve fikirlerinizin devamını dilerim.

 5. designer
  24 Ekim 2015 at 10:45 pm

  Makaleye ekleyeceğin yeni bir film çıkıyor hatta bunun için özel bir konu bile hazırlayabilirsin, 2016 yılına tasarım konusunda damga vuracağı söyleniyor. Batman ve SÜPERMAN ADALETİN ŞAFAĞI FRAGMAN İZLEMEK İSTEYENLER İÇİNDE http://www.fullhdfilmperdesi.com/batman-ve-supermen-adaletin-safagi-turkce-izle.html

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla