Dünyanın En Büyük 8 Adası

Dünyanın En Büyük 8 Adası

Tatilin en farklı, en lüks ve en konforlusu gemi turları ile yapılandır. Geniş bitki örtüsü ve faunası olan adalar ve kurak toprak ve yanardağlardan başka hiçbir şey olmayan adalar gibi farklı ekosistemlere sahip adaları keşfetme gibi bir merakınız varsa eğer bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneriyorum. Adalar turuyla veya gemi turlarıyla ilgiliyseniz de dünyanın en büyük adalarını da rotanıza ekleyebilirsiniz. İşte size unutulmaz bir yurtdışı turu deneyimi yaşatacak o adalar…

1- Grönland, Danimarka – 2.130.800 km2

Grönland dünyanın en büyük adası ve kendi kendini yöneten bu adanın neredeyse %80’i buzulla kaplı. Buzsuz alanın yüzölçümü ise neredeyse İsveç’in yüzölçümüyle aynı, ancak bunun sadece çok küçük bir kısmı ekilebilir arazi. Grönland’ın 57.000’den daha az nüfusu var; yaklaşık 15.000 kişi başkent Nuuk’da yaşıyor.

2- Yeni Gine, Endonezya ve Papua Yeni Gine – 785,753 km2

Doğu Malay Takımadalarının adası olan Yeni Gine, Avustralya’nın kuzeyinde, batı Pasifik Okyanusu’nda yer alıyor. Kuzeyde Pasifik Okyanusu, doğuda Bismarck ve Solomon, güneyde Mercan Denizi ve Torres Boğazı, güneybatıda Arafura Denizi ile komşu olan Yeni Gine, idari olarak iki kısma ayrılmış bir yerleşim yeri.

3- Borneo- 748.168 km2

Borneo Adası, Asya’nın en büyük adası ve dünyanın üçüncü büyük adası. Brunei, Endonezya ve Malezya olmak üzere 3 ülke arasında bölünmüş olan Borneo, yemyeşil tropik yağmur ormanları, egzotik atmosferi ve yaban hayatı ile her yılbinlerce turisti cezbediyor. Borneo Adası’na yapacağınız bir yolculuk sayesinde bu zengin çeşitliliğin sunduğu enfes manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Ziyaretçiler, berrak suların, tropikal adaların ve kıyı koylarının sunduğu bu çeşitlilik sayesinde çok farklı bir deneyim yaşıyor. Güneydoğu Asya’nın en yüksek dağı olan Kinabalu Dağı çevresindeki yağmur ormanları koruma alanlarını keşfe çıkabilir, berrak sularında yüzebilir, kanyon yürüyüşü yapabilir, egzotik yaban hayatını yakından deneyimleyebilir, flora ve faunası ile göz dolduran bu tropikal cenneti gerçekten yaşamak için sayısız macera, kültür ve eko-turizm aktivitelerine katılabilirsiniz.

4- Madagaskar – 587,713 km2

Afrika’nın Güney Okyanusu kıyılarındaki Madagaskar, dünyanın dördüncü en büyük adası olma unvanına sahip. Adaya özgü birçok endemik bitki ve aynı zamanda hayvan türünü bir arada görmeniz mümkün. Madagaskar’ı gemi turu ile keşfetmekse apayrı bir deneyim.

5- Baffin Adası, Kanada – 507.451 km2

Kanada’daki Nunavut’ta yer alanBaffin Adası, Kuzey Kanada’nın Arktik Okyanusu’nda bulunuyor. Ada nüfusunun büyük bir çoğunluğu başkent İqaluit’de yaşıyor. Baffin Adası ziyaretçilere kutup ayısı, Kuzey Işıkları izleme ve köpek kızak turları gibibenzersiz deneyimler sunuyor. Kuzey Kanada’yı görmek isteyen herkese Baffin Adası’ndaki aktivitelere katılmasını tavsiye ediyoruz.

6- Sumatra, Endonezya – 473.481km2

Endonezya’da konumlananSumatra Adası, yeryüzündeki en zengin ve en çeşitli tropik ormanlara ev sahipliği yapan yer ve pek çok nadir türü de bu çevrede barındırıyor. Milyonlarca insana geçim sağlayan bu çeşitlilik sayesinde de Endonezya’nın diğer yerleşim yerlerine oranla daha iyi bir ekonomiye sahip olduğu söylenebilir. Sumatra’daki ormanların ve burada bulunan inanılmaz biyolojik çeşitliliğin korunması ise şüphesiz ki Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) önceliklerinden biri.

7- Honshu, Japonya – 225.800km2

Honshu, anakara olarak adlandırılan Japonya’nın en büyük adası. Dünyanın ise en büyük 7. adası ve Java’dan sonra dünyadaki en kalabalık ikinci adası. Honshu, Japonya’nın toplam alanının yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Büyük Britanya adasından daha büyük ve bölgedeki Minnesota ve Michigan eyaletleri arasında yer alıyor. Dağlık ve volkanik olan Honshu’da sık sık deprem yaşanıyor. En yüksek noktası 3.776 metredeki aktif yanardağ olan Fuji Dağı.

8- Victoria Adası, Kanada – 217,291km2

Victoria Adası, Kanadalı ArcticArchipelago’da bulunan ve Nunavut ile Kanada’nın kuzeybatı bölgeleri arasındaki sınırı aşan bir ada. Dünyadaki 8. büyük ada ve Kanada’nın 2. büyük adası. Victoria, eskinin ve yeninin benzersiz bir karışımını sunduğu farklı bir ambiyans ile oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. Best Promosyon Çanta
  20 Haziran 2017 at 2:14 pm

  Muazzam yerler. Bu yerleri gezebilmek için can atıyoruz ama malum hayat şartları. her şeyi bırakıp bir çılgınlık yapası geliyor insanın :)

 2. ümraniye kurye
  25 Haziran 2017 at 8:37 am

  Tur Fiyatlarıyla İlgili Bir Bilginiz Varmı Acaba..

 3. ali
  23 Temmuz 2017 at 11:39 am

  Gerçekten müthiş yerler. Şimdiye kadar sadece Borneo adasını gezme fırsatım oldu.Dünyada halen insan eliyle yok edilmemiş yerlerin var olduğunu görmek güzel. Seneye Madagaskar inşallah :)

 4. promosyon çanta
  25 Ekim 2017 at 4:08 pm

  şimdi nerede yazsa oraya gitmek lazım

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla