Doğru Kartvizit Tasarımları İçin Uygulamanız Gereken 5 Kural

Doğru Kartvizit Tasarımları İçin Uygulamanız Gereken 5 Kural

Kartvizitler aslında hepimiz için kendimizi tanıtan birer görsel kimlik. Tasarımlarını yaparken de dikkat edilmesi gereken temel unsurlar var. Birlikte göz atalım mı?

1.İçerik

Her tasarım insanda bir duygu yada his uyandırır. Doğru yapılan tasarım ise öne çıkarılmak istenilen içerik doğru bir imajla vurgulanır. İş hayatımızda yeni fırsatlar için önemli bir parça oluşturan kartvizitte de insanların akılda kalmasını sağlayan sizin belirleyeceğiniz öne çıkarılacak kısım olması gereklidir. Logonuz yaptığınız iş alanıyla ilişkili bir konseptte yaptığınız takdirde çok daha akılda kalıcı bir etki bırakmış olursunuz. Tabi bu etkiyi Mark Zuckerberg zamanında çok farklı bir şekilde bırakmayı başarmış.

giphy16

2. Doğru font seçimi

Kartvizitte font kullanımı son derece kullanıcı deneyimine uygun olarak okunaklı ve contrasta sahip olmalıdır. Genelde beyaz zeminde üzerine yazılan içerikler kontrast yaratacak şekilde ve tercihen siyah yapılmalıdır. Fontların daha kalın türleriyle kullanımında kartvizitte kısmi lak gibi özel baskı teknikleri ile daha iyi hale getirilebilir.

kismi-lak-ornek

3. Renkler

İnsanlar renklere karşı psikoloik olarak anlık tepki verir. Bu yüzden kartvizitte doğru renk kullanımı önemlidir. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye daha önceki İsmi Olan Renkler blog post’umdan okuyabilirsiniz.

kartvizit-tasarim-ornek-1

4. Kompozisyon ve Düzen

Arayüz tasarımında optik denge kavramını siz geçen hafta ayrıntılarıyla yazmıştım. Aynı şekilde yapılacak kartvizit tasarımlarında optik dengeye son derece dikkat edilerek insanların gözüne çarpan hatalardan kaçınılmalıdır. Tasarım ince detaylara sahip bir iştir ve arkasında gerçek güzelliğin formülü gizlidir.

giphy14

5. Sunum

Sunum herşeydir. Her ne kadar güzel tasarıma sahip, farklı baskı teknikleriyle kullanışmış bir kartvizit yapsanızda doğru bir şekilde kartvizitinizi sunamıyorsanız bu maddelerin hepsi çok anlamsız kalmaktadır. Öncelikle kartvizitlerinizin özel görünmesi için bir kartvizitlik kutusu yada cüzdanı almalısınız. Bunun yanı sıra blog post’un en başında görebileceğiniz gibi Mark Zuckerberg’in ‘I’m CEO, Bitch’ yazılı kartviziti verdiği anki gülümseme gibi, kartviziti verdiğiniz anda karşıdaki insanı etkilemeli ve onu kendinize olan özgüveniniz ile vurmalısınız. Ne kadar iddaalı olursanız o kadar fazla risk alır ve bir o kadar fazla kazanabilirsiniz!

make-up-artist-kartvizit

BONUS : BASKI

Kartvizit tasarımları ve sunum teknikleri konusunda yaratıcılık sınır tanımıyor fakat sınırlı olduğumuz bir gerçek var: doğru matbaa ile alınacak kartvizit baskıları. Bir çok tasarımcı Türkiye’nin esnaf matbaa’cılarıyla iletişimi çok zor kurmakta ve bu sıkıntı sebebiyle yapılan tasarım işlerinden istenilen verim alınamamaktadır. Bu gibi iletişim sıkıntılarından artık sıkıntı çekmemek için online matbaa’lar var. Bu online matbaa’lar üzerinden kartvizitinizin tüm ayrıntılarını belirterek online kredi kartınız ile ödeme yapabilir, kartvizitinizi adresinizde teslim alabilirsiniz. Online matbaa’lar arasında size tavsiye edeceğim site ise çok net bir şkilde matbuu.com. Online matbaacılık sektöründe ilk olarak kurulan matbuu üzerinden onlarca farklı alternatif baskı teknikleriyle uygun fiyatlara kartvizit baskılarınızı gönül rahatlığıyla yüksek kalitede, 69 yıllık tecrübeye güvenerek yaptırabilirsiniz.

Post boyunca güzel kartvizit örnekleri verdik, peki sizin favoriniz hangisi?

giphy17

Kaynaklar:

http://www.matbuu.com/blog/kartvizit-tasarlanirken-dikkat-edilecek-8-detay.html

http://9gag.com/gag/a1ABD6D

 

Son Yazılar
Yorum ( 6 )
 1. Çift Monitör
  14 Ekim 2015 at 10:55 am

  MATBUU’YA KARTVİZİT GÖNDERİP 2BUÇUK AY BOYUNCA GELİŞİNİ BEKLEMEK, HER TELEFONDA SAÇMA YALAN BAHANELER UYDURUP ADETA MÜŞTERİYLE DALGA GEÇMEK GİBİ ETKENLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINIZ. BEN DÜŞTÜM ÇOCUKLARIMIZ DÜŞMESİN.

 2. Volkan Akpınar
  29 Ekim 2015 at 2:35 pm

  Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten teşekkürler.

 3. yASİN
  2 Kasım 2015 at 5:59 am

  Her zamanki gibi güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler hocam.

 4. Özel kartvizit
  7 Kasım 2016 at 7:55 am

  Önemli olan sıradan bir kartvizit yerine özel bir kartvizit modeline sahip olmaktır. Kartviziti özel yapan ise tasarımıdır. Özel bir tasarımcı ile çalışmıyorsanız ve karşınızda muhattap alabileceğiniz kimse yoksa o kartvizit standarttan öteye gidemez

 5. Ramiz TAYFUR
  25 Kasım 2016 at 11:27 am

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Kartvizit tasarımı yaparken dikkate alınması gereken tüm detaylar özetlenmiş teşekkürler.

 6. Bülent KILIÇ
  21 Ocak 2017 at 12:59 pm

  matbuu’ya bağlantı vermişsiniz … güzel … güzel de … ne kadar mağdur ettiği insan varsa bana geliyor, sonra güven verene kadar göbeğim çatlıyor … arkadaş her online matbaa kötü olacak değil ya … direkt reklamnehiri.com yazın google’a , daha uygun fiyata bizden alın ne alacaksanız …

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla