ÇANTAMDAN ÇIKANLAR #5

ÇANTAMDAN ÇIKANLAR #5

Her biri tek başına bir blog yazısı olamayacak, dijital dünya, grafik ve tasarıma dair ufak tefek haber ve olayları kısaca bir toparlayayım dedim. :)

Öncelikle dostlarımın bir haberi ile başlayayım. Proje sahibi ve arayüz geliştirici olan Adem İlter, frontend geliştirmede Fatih Kadir Akın ve backend geliştirmede de Aşkın Gedik‘ten oluşan ekip; Salyangoz adında yeni bir servis ile ekranlarımıza düştü. Bayağı da ses getirdi.

salyongozme

Salyangoz, özetle hoşunuza giden içerikleri saklamanıza ya da sonradan okumanıza yarayan Pocket ile Snapchat karışımı bir içerik platformu. Denemenizde fayda var, ekibe ise ellerine sağlık diyor ve başarılarının devamını diliyorum.

google

Google Fonts bir çok güzel özellikle birlikte yenilendi. Typekitvari bir tarza giden Google 800 kadar fontu bu platformda ücretsiz sunuyor. Mutlaka görmelisiniz.

Logo yorumları bir şekilde blogumun en çok okunanları ve takipçilerim sık sık fikrimi soruyorlar. Bu haftanın konusu ise Doğuş Holding yenilediği kurumsal kimlik oldu tabi ki.

dogusgrubulogo

Evet belki bir değişikliğe ihtiyaç vardı ancak, bu şekilde mi olmalıydı emin değilim. Burada değişimle ilgili sizlere fikir verecek bir video var.

Bu kurumsal kimlik değişimi ile ilgili açıklamada ise; “Türkiye için ilham kaynağı olan ve küresel ölçekte yükselen Doğuş markasını vurguluyor. Yeni logomuz, güneşin doğuşu ve ışığın yükselişi ile global vizyonumuzun önemli bir simgesini temsil ediyor…” şeklinde yapılmış. Ben logoda güneşin doğuşu ve ışığın yükselişi ile global vizyon hissiyatını pek alamadım. Sizin fikirlerinizi de yorumlarda duymayı arzularım. Sözün özü bazen bu çaptaki kurumların görsel anlayışlarını, bu işlere onay veren kademelerdeki yetkililerin bakış açısı ve algısını anlamak hayli zor.

molesikne

İlginç bir makale ile devam edelim, Moleskine benim de severek kullandığım hatta zaman zaman kullanmaya kıyamayıp (Star Wars Serisi) sakladığım, harika ürünler ortaya çıkaran bir marka. Buradaki makalede Moleskine’in nasıl dünya çapında bir marka ve ikon olduğuna, bir grup ürünün kendi adları ile anıldığı anlatılmış (İng.).,

2001: A Space Odyssey filmini bilirsiniz, fotoğraf sanatçısı Bhautik Joshi Google’ın sinir ağı, Derin rüya ve algoritmik pareidoliası ile eşleştirerek ortaya çıkan renk skalası ile filmin bir kısmını yeniden üretmiş.

Ortaya son derece çarpıcı bir iş çıkmış!

ikeamuzesi

IKEA bol çeşitliliği ile özel tasarımları ile de sevilen bir marka. Kurumun 1943 yılında çıktığı tasarım ve kullanıcı odaklı ürün macerası yakında açılacak ikea müzesi ile taçlancak. 73 yıllık IKEA hikayesinin anlatılacağı müze 7.000 metrekare üzerine konumlandırılmış ve içerisinde 20.000’den fazla IKEA objesi barındıracak. Detaylar burada!

apple

Apple WWDC 2016’da yine bazı yeniliklerini tanıttı, toparlanmış güzel bir özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Notion.so Proje yönetim ve takip programı. Özellikleri pek şık, göz atmak isteyebilirsiniz.

euro2016

Futbol severler için güzel bir ay, Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Şampiyona için hazırladığım infografiğe buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca şampiyona için hazırlanan bu site ise sade ve işlevsel tasarımın dersi niteliğinde.

Sanal gerçeklik kavramı ve cihazları bu yıla damgasını vuracak gibi gözüküyor. Bu basit tweet’imin bu kadar ilgi görmesi de bunu doğrular nitelikte. Kenarda bulunsun.

Şimdilik benden bu kadar bir başka derlemede görüşmek üzere!

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Sosyal Blog
    21 Haziran 2016 at 1:42 pm

    Salyangoz projesini son zamanlarda çok duyar olduk. Anlaşılan bir bakmak gerekiyor. Umarım çizgiyi bozmadan devam eder proje. İnceleyip değerlendirmek gerekli.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla