Benden, Sizden…

Bu yazıda uzun zamandır paylaşmak istediğim, Tasarımcı’nın el çantası’na dair kimi bilgiler olacak. Hazırsanız içeri buyrun…

HasanYalcin.com’daki ilk yazı 30 Mart 2006’da yayınlanmış, 100’den fazla etiket, 350’nin üzerinde yazı mevcut.
Ayda yaklaşık 10.000 kişinin ziyaret ettiği Tasarımcı’nın el çantası’nda 22.000 kadar sayfa görüntüleniyor, 1.200 civarı kullanıcımız bugüne dek yorum yazmış.

Blog siteleri adeta çocuk gibidir, onsuz yapamazsınız, ama biraz ihmal ettinizmi hemen çelimsizleşir, zayıflar, biraz ilgi gösterdiğiniz zaman ise semirir büyür.

Ben mümkün olduğunca ilgi göstermeye ve içeriği hoş tutmaya çalışıyorum. Sallama yada seo olsun diye içerik girmek yerine, gerçekten bu konuda (grafik ve web tasarım) işe yarar kaynakları eleyerek sunmaya çalışıyorum. Aslında zamanım olsa bir çok önemli kaynağı Türkçeye çevirerek de yayınlamak istiyorum.

Site incelemeleri ve kritikler ise en çok zaman alan içerikleri oluşturuyor. Bir sitenin analizi bazen 2 ya da 3 gecelik incelemeyi gerektirebiliyor.

Okur mektupları ile gelen ve reklam kokan hiç bir siteyi incelemeye almıyorum, okur mektupları demişken, iletişim bölümünden gelen tüm postaları zaman zaman geç de olsa yanıtlamaya çalışıyorum, yardım isteklerini mümkün olduğunca yerine getirmeye özen gösteriyorum. Arada atladıklarım ya da çok geç olduğu için dönemediklerim varsa kusura bakmasınlar.

Okur yorumları ile ilgili olarak ise artık reklam amaçlı içeriği “Teşekkürler, Süper paylaşım helal olsun, smiley” v.b olan, konuya bir fikir katmayan, zenginleştirmeyen yorumları siliyor olacağım.
Aynı zaman da iki kelimeyi bir araya getiremeyen, bir fikre sahip olmayan ve yorumun etik anlamını bilmeyen kişilerce yazılmış yorumlar da yine çöpe gidiyor olacak.

Kritik yazılarında ele aldığımız siteler genellikle kötü örnekler oluyor, bunun amacı tasarımcıların iş hayatında benzer yanlışlara düşmesini engellemek. Ancak ortaya çıkan güzel işler var ve atlamışsam, bunları yine iletişim formu ile paylaşabilirsiniz. Kendinize ait özel ve yenilikçi projeler için de aynı durum söz konusu. Ayrıca web tasarım ve grafik sektörü dünyasına ait fikir veya yazılarınız, yada söylemek istedikleriniz için de posta kutum her zaman açık.

Fikirlerimizi, işlerimizi paylaşarak en güzeli ve doğruyu bulabileceğimize inancım tam.

Son Yazılar
Yorum ( 11 )
 1. Cihan ÖNER
  22 Kasım 2008 at 1:05 pm

  Hafta derlemelerini Rss yayınında her gördüğümde büyük bir heyecanla açıp bakıyorum. Özellikle Web ve Photoshop ile ilgili paylaştığın kaynakları ziyaret ediyorum. Bu kaynaklardan daha zengin paylaşımlarda bulunmanı diliyorum. Kimimizin ingilizcesi olmadığından ötürü bazı ihtiyacımız olan yabancı sitelerde ki kaynakları bulamıyoruz.
  Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

  Saygılar

 2. ercani
  22 Kasım 2008 at 7:16 pm

  Teşekkürler, Süper paylaşım helal olsun :) :p
  Şaka bir yana ama sitenizi takip edenler arasındayım. Verdiğiniz yararlı kaynaklar arasından seçip , blogumda bu kaynakları ayrıntılı şekilde açıklamayı planlıyorum. umarım bende sizin gibi işimde uzmanlaşırım…

 3. BesST
  23 Kasım 2008 at 12:37 am

  :) Doğru bir iş yapıldı mı tutar.. Ve farklısınız.. amacınız paylaşmak ve bir şeyler yapmak.. bunu çok iyi yapıyor.. Ve bir çok insana emek ediyorsunuz.. Teşekkürler..

 4. Kadir GÜNAY
  23 Kasım 2008 at 10:57 am

  Her ne kadar bir tasarımcı olmasam da hasanyalcin.com’ u takip etmeyi seviyorum. Özellikle derlemeler kısmında ki siteler çoğu zaman işime yarıyor.

  Tasarım konularında yazdığınız yazıları da ofisteki tasarımcı arkadaşlarım ile paylaşıyorum çoğu zaman.

  Blog siteleri ile ilgili fikirlerinizdeki tespitler çok doğru olmuş.

  Yorumlarla ilgili ise yapılan yorumlar direk onaylanıyor ve yayınlanıyor. Bunları moderasyon yöntemi ile süzgeçten geçirmek en mantıklı iş. Ben ilk başta zamanınızın olmadığını düşünerek böyle bir yol seçtiğinizi düşünmüştüm.

 5. Metin AKSU
  23 Kasım 2008 at 12:09 pm

  Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ama hiç yorum yapmadım. Hem veritabanında gereksiz yer işgal etmemek hem de yorumumun beni tanımadığınız için sizin için çok şey ifade etmeyeceği düşüncesi etkiliydi. Ama nedense yorumlarınız onaylanmayacak denilince yorum yazma ihtiyacı hissettim. :))

  “Teşekkürler, Süper paylaşım helal olsun, smiley”

  Bu cümlenin nasıl bir reklam kokacağını anlamadım.Bu olsa olsa size gaz verme ve yaptığınız işi takdir etme amacı taşıyan bir cümle olur. Belki birşey katmaz size ama takdir edilmek herkesin hoşuna gider.

  Ben mükemmelim, süperim, başkada birşeye ihtiyacım yok diyorsanız orasını bilemem tabi :D

  Teşekkürler, güzel yazıyorsunuz, böyle devam edin.(ciddiyim. :) )

 6. Hasan Yalcin
  23 Kasım 2008 at 2:16 pm

  Sanırım bu noktada bir yanlış anlaşılma olmuş, hemen açıklayayım.

  Yorumları modere etmiyorum, etmiyorum derken yazılar süzgeçsiz yayınlanıyor bu anlamda enderde olsa küfürlü yorumlara, ben silene kadar rastlamanız mümkün.

  Elbetteki bu boyutta kaynaklar, ya da fikir paylaşımında bulunan biri için motivasyon ve takdir edilmek önemli ve değerli.

  Benim kastetmek istediğim, 10 dakika içinde sıradan 5-10 post’a süper helal yazıp link vererek kendi sitelerini promote etmek isteyenlerdi.

  Yoksa ne kadar çok yorumlu katılım olursa benim için iş okadar keyifli hale geliyor :)

 7. serhat celep
  25 Kasım 2008 at 2:46 pm

  seninle kısa bir zamanda olsa aynı ortamda çalışmaktan ve birşeylerti paylaşmış olmaktan gurur duydum Hasan abicim. Çok iyi biliyorum ki konuları irdeleye irdeleye, içine sine sine yazıyorsun. ve böyle olduğu için de kimseden olumsuz bir eleştri almadan bu işi adam gibi yapabiliosun. Bugüne kadar gereksiz hiçbir konuya rastlamadığım için sana teşekkürleri bir borç bilirim. hep böyle devam edin efem :)

 8. Metin AKSU
  30 Kasım 2008 at 11:41 pm

  Yahu yazasım yoktu, nedense artık “süper, helal” felan yazasım geliyor. :))

  Linkler yayınlanmıyor ki neden ve nasıl promote olsun.

 9. dedektif
  10 Temmuz 2009 at 2:58 pm

  harika bir bilgi vermişsin benim için iyi ders oldu yazdıkların.

 10. dedektif
  16 Temmuz 2009 at 1:04 pm

  harika yazmışsın saol hocam

 11. lig tv
  15 Eylül 2009 at 11:09 am

  teşekkürler hocam ellerinde sağlık.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla