Başarılı Bir UX Stratejisinin 3 Vazgeçilmezi

Başarılı Bir UX Stratejisinin 3 Vazgeçilmezi

Tasarımcıların UX kavramı üzerindeki rolleri ne kadar büyük olsa da, büyük fotoğrafa bakıldığında bir çok elementten oluşanbu kavram için üç vazgeçilmez unsurdan söz etmek mümkün. Peki bu nedir bu vazgeçilmezler?

Öncelikle boyutu ne olursa olsun her projenin iyi veya kötü bir UX Strateji planı olmalı. Bu projenin bütçe ve süreçleri içerisinde ne kadar yer tutar bilinmez, ancak yine de kullanıcılarınızın daha mutlu olması için bu şart denebilir.

Herhangi bir projenin başlangıcında dikkate alınması gereken başlıca unsurları şu şekilde sıralamak mümkün.

Kullanıcı İhtiyaçları

Bir tasarımcı olarak her projede ekranın karşı tarafındakilerin, yani uygulamayı, siteyi servisi kullanan ekran başındaki sıradan kullanıcıların avukatı olmaya çalıştım.

Söz konusu kullanıcı eksenli bir proje ise ilk yapılacak iş kullanıcıların gerçekten neye ihtiyaç duyduğu olacaktır. Yani temel alınacak unsur, özetle kullanıcı deneyimidir.

Projenin hedeflenen kullanıcı türlerine uygun kişilerle yapılacak çalışmalar, sonrasında ekip ve proje sahibi için hem zaman hem de maliyet konusunda büyük fayda sağlayacaktır. Eğer bu tip araştırmalar maliyetli bulunuyorsa hiç olmazsa prototipler ve personalar oluşturma yoluna gidilebilir.

Tek bir sanal karakter bile sizin ufukunuzu açabilir. Öte yandan web siteleri için, analitik ve demografik veriler projenizin kullanıcı deneyimi ayağı için size fayda sağlayacak bilgiler içerir.

uxstratejisi

İş Hedefleri

Kullanıcının mutluluğu her ne kadar ön planda olsa da, en nihayetinde ortaya konan proje özellikle ticari ise iş hedefleri ve amacı doğal olarak yok sayılamaz. Bu nedenle projenin ne vermek ve almak istediğini iyi bir şekilde analiz ederek, ortaya çıkan sonuçları kullanıcı odaklı olarak değerlendirmek en faydalı sonucu verecektir.

Tüm proje süreçleri, arayüz tasarımı ve kullanıcı deneyimi konusu, bu ortak iş hedefleri potasında eritilerek devam etmelidir. Bu dengeli yapı içerisinde projenin asıl amacını unutmadan ya da bir başka deyişle ezmeden, makul bir strateji oluşturmak gerekir.

Teknik Gereklilikler

İyi bir UX stratejisi oluşturmanın bir başka önemli ayağı ise, teknik yeterlilikler ve fizibilite çalışmalarıdır. Arayüz tasarımının kalitesi, iyi bir frontend desteği, kaliteli bir yazılım ile birlikte, proje için kullanılacak ekipman (Server, bilgisayar v.b) ve diğer gerekliliklerin en uygun şekilde sağlanması projenin kalitesine olumlu yönde etki edecektir.

Sonuç olarak boyutuna bakılmaksızın her proje iyi kurgulanmış bir UX stratejisi ile başarıya bir adım daha yaklaşır. İyi tasarlanmış ama kullanıcıyı es geçen bir web sitesi, ya da kötü tasarlanmış mükemmel bir proje fikri, her unsuru harika olan ancak çalışmayan bir site, proje sahipleri için hem zaman hem de para kaybına sebep olur.

En azından bu üç önemli unsur üzerine kurgulanacak bir UX stratejisi projenizin daha başarılı olması için atılan en makul adım olacaktır.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla