Barış Özcan ile Adobe CS5 Hakkında #2

Creative Suite 5 hakkındaki söyleşimizin ikinci bölümünde yeni sürümün web prodüksiyonu adına getirdiği yeniliklerden söz ediyoruz.

HY: Peki Web tarafında neler var?
Barış Özcan: Adobe her zaman web trendlerini yakından takip etmeye çalışan bir şirket olmuştur.
Her zaman derken Macromedia ile 2006 yılında gerçekleşen ortaklık sonrası demek daha doğru aslında. Çünkü Macromedia hep web kökenli yazılımlar üzerine uzmanlaşmış bir kurumdu.
Öncelike Dreamweaver yeni çıkan hemen her dili platform olarak anında destekliyordu. CS5’te ise bir adım öteye geçildi ve çeşitli frameworklere direk destek vermeye başlıyor. Dreamweaver artık başlıca içerik yönetim sistemleri olan WordPress, Joomla, Drupal’e %100 destek veren bir yazılım haline geldi.
Çok fazla kodlama ile uğraşmayan tasarımcılar,  bu platformlar üzerinde tasarım geliştirmek istediklerinde ilgili oldukları platform ile uyumlu araçlar ile karşılaşacaklar. Kısacası Photoshop’ta yarattığınız bir temayı kolayca Dreamweaver’a aktarıp, biraz çalışma ile WordPress üzerinde çalışabilir hale getireceksiniz. Ayrıca yine wordpress örneği verecek olursak, üzerinde çalıştığınız sayfaları çevrimdışı çalışmanıza rağmen, yayınlanmış gibi görebilecek ve üzerinde gerekli oynamaları canlı olarak yapabileceksiniz. Bu CS5 ile gelen yepyeni bir özellik ancak Photoshop ve diğer programların biraz gölgesinde kaldığı için pek duyulmadı.
Aynı zamanda Css öğrenmeye meraklı görsel çalışmaya daha yatkın kişiler için oldukçada iyi bir eğitim aracı Dreamweaver.

HY: Content Aware Fill haricinde Photoshop’a gelen yenilikler nedir?
Barış Özcan: Performans geliştirme haricinde, Mixer Brush uygulaması geldi, fotoğrafları alıp suluboya veya yağlıboya etkisi bırakanbir araç bu. Aldığınız fırça sonrasında renkleri belirleyip, fotoğrafa uyguladığınızda inanılmaz sonuçlar alınıyor. Onun dışında filtrelerde bir gelişme bu seferde olmadı. Özellikle bu filtre işini daha çok 3. Parti firmalara bırakıyoruz.

HY: CS4’te tam kavramakta zorlandığımız bir 3D aracı vardı CS5’te bu konuda bir gelişme oldu mu?
Barış Özcan: Evet, Photoshop için özellikle 3D aracı, 3D Repose bu versiyonda oldukça geliştirildi. Hatta bazı uzmanlara göre  o kadar gelişmiş ki keşke bu program Photoshop’tan ayrı olarak piyasaya çıkması daha iyi olurdu diyenler var. Bu araç daha çok 2 boyutlu tasarımlar yapmaya alışmış tasarımcılar için, 2 boyutlu nesneleri 3 boyuta çevirmek için işe yarıyor.

3D modelleme konusunda aslında bir iddiamız yok ancak görsel tasarımcılar ile modelleme yapanların dünyasını yakınlaştırmaya çalışıyoruz.

Bir diğer yenilik olarak ise mucizevi olarak nitelendirilebilecek seçimlerdeki hassasiyet. Özellikle saç gibi zor alanlarda çok hassas seçimler yapmak, kolayca dekupe etmek mümkün artık.
InDesign’da da programa aşina olanlar için bir çok yeni geliştirme mevcut. In Design’da dijital ve baskı dökümanlar olarak yollar ikiye ayrılmış durumda. In Design’da artık çok daha interaktif ve zengin içerikli sunumlar yapmak mümkün.

HY: Flash tarafında gelişmeler ne yönde?
Barış Özcan: Flash 3 programlık bir aile haline geldi. Özellikle Flash’ın zor öğrenildiğini söyleyen tasarımcılar için hazırladıkları tasarımları Flash Catalyst ile canlandırabilirler. Özellikle Swish ve benzeri çözümlere yönelen tasarımcılar için Catalyst güzel bir çözüm.
Kısacası karşımızda birbiriyle tam olarak entegre şekilde çalışan geniş kapsamlı bir programlar bütünü var. Tasarımcılar CS5’te aradıkları hemen herşeyi kolayca bularak kendilerini çok ta yakın olmadıkları başka disiplinlerde de geliştirebileceklerini düşünüyorum.

Tasarımcı’nın El Çantası olarak sevgili Barış Özcan ve Adobe Türkiye ekibine katkıları ve ayırdıkları zaman için çok teşekkür ediyorum.

Son Yazılar
Yorum ( 4 )
 1. Serdar Ilgın
  11 Mayıs 2010 at 8:49 am

  Son gelen CS5’le yapılan söyleşilerde benim anladığım;
  Adobeden başka arama…

  Teşekkürler…

 2. seyhan
  25 Haziran 2010 at 7:20 pm

  adobe her gecen gün kendini yeniliyor..

 3. CS5 – Dikkatimi cezbedenler | Bir Öğrenci Klasiği - AUG
  10 Temmuz 2010 at 3:57 pm
 4. hakan
  15 Ağustos 2010 at 4:14 am

  teşekkürler

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla