Bana Bir Super Supreme Bir de Bol Baharatlı Tasarımcı !

pizaaa.jpgPizza siparişi vermek isteyince aklınıza gelen markaların web sitesine bakıp, ona göre karar vermeyi düşünüyorsanız, karşınıza çıkan sitelerin size yaşatacağı deneyimler oldukça farklı olabilir hatta hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Dominos Pizza sitesine girdğinizde karşınıza nispeten orijini kadar hatta belkide daha iyi bir site karşınıza çıkıyor, her ne kadar online sipariş sizi yemeksepeti.com sitesine ışınlasa da doyurucu bilgi ve görseller kurumsal kimlik içerisinde düzgün sunulmuş, vaz geçip Little Caesars sitesine yönlenirseniz sizi bir çok eksiği ve çalışmayan bazı linklerine rağmen elle tutulabilir bir tasarım bekliyor. Bu sitelerde kullanıcıların görmek istediği en önemli ayrıntının restorana girdiğinizde kasiyerin arkasında asılı olan fiyat ve menü bilgileri olduğunu düşünüyorum, ama bu tip detaylı bir bilgiyi veren düzgün bir site yok, herkes kulağını tersten tutmaya çalışmış belkide bu sektörün raconudur bu ?

Pizza Max‘ın sitesi gazete arasında gelen insert’ler ile görsel olarak doğru ilişkilendirilmiş olduğundan ban en sıcak geleni oldu. Tasarım açısından bir şaheser olmasa da işlevi ve anlatmak istediği detaylara hızlı ulaşımı kullanıcıyı memnun edebilir.

Pizza Pizza günü kurtarmak için hazırlanmış hemen hiç bir tasarım kriterinin doğru uygulanmadığı bir siteye sahip, Pizza House‘un en azından görsel yüzü biraz daha aklı başında gözüküyor.

Pizza denince akla ilk gelen marka şüphesiz Pizza Hut, hem ülkemizde hem de dünyada belki de en lezzetli pizzaları üretip en çok ciroyu yapan firmanın Türkiye ayağının web sitesi tam anlamı ile bir facia.. Adeta öğrenmek istediğiniz bilgilere ulaşmanız kasten engelleniyor, ne menü bilgileri ne adres bilgilerine sağlıklı ulaşmak mümkün olmadığı gibi bir çok script hatası da mevcut. Ne yazıkki acınacak halde olarak değerlendirilebilecek bu sitede birde online sipariş linkine tıklarsanız linkin hiç çalışmadığını görmek mümkün. Bu kadar büyük ve afilli bir firmanın bu kadar kötü sitesini hangi ajans hazırlamış olabilir diye araştırırken sayfa kodunun içinde < ImageReady Slices (dddd1.psd) > tagını görmemle browser’ı kapamam bir oldu.

Bütün bunları görüp bu eziyetleri çektikten sonra sıradan bir kullanıcı sizce kimin pizzasını yemek ister ?
Elin oğlu yapıyor birader” mantığından kurtulup gerçek tasarım değerlerinin altına imza atmayı ne zaman öğreneceğiz acaba ?

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. İnternet’ten Güncel Haberler : Hasan Yalcin
    3 Ağustos 2008 at 5:52 am

    […] aralar internette olan bitenlere kısa bir göz atmakta fayda var.İki yıl kadar önce şu yazıda adı geçen aslında çokta kötü olmayan sitesini tamamen yenilemiş Domino’s Pizza, oldukça şık […]