Baharda Karadeniz’e Gitmek İçin 6 Neden

Baharda Karadeniz’e Gitmek İçin 6 Neden

Şöyle huzur dolu bir kaçamak yapmak isteyen her insanın, hayallerini süsleyen bir Karadeniz turu vardır elbet… Bu kadar arzulanıyorken, neden bu baharda gezilecek yerler listenize Karadeniz turlarını eklemiyorsunuz? Neden sadece hayallerde kalsın ki bu huzur kokan bölgede tatil yapmak? Haydi, gelin yurtiçi turları arasında bu bahar neden Karadeniz turu yapmanız gerektiğini bir ele alalım.

Tarihe meydan okuyan yapıları

Baharda gezilebilecek yerler arasında ilk sırayı alan Karadeniz, Doğu ve Batı Karadeniz turu diye ayrım yapılmadan seyahat edilmesi gereken şahane güzelliklerden oluşuyor. Bu güzellikler için ilk sırayı tarihi dokularına ayırırsak eğer; ünü tüm dünyayı saran Sümela Manastırı, sisli günlerin başı dumanlı kalesi Zil Kale (Rize), Trabzon Atatürk Köşkü, Kastamonu Saat Kulesi, İnceburun Feneri (Sinop) daha neler neler. Tanrının torpil geçtiği hem doğal güzellikleri hem de zengin tabiatıyla Karadeniz’de gezilecek yerler asla bitmez dedirtiyor.

Yemyeşil yaylaları

Karadeniz gezi rehberi tadındaki bu seyahat nedenleri listemizde, detaylı anlatımlara yer vermezsek bu bölgeye büyük haksızlık yapmış oluruz. Yayla kültürüyle yüzyıllardır mutlu mesut yaşayan Karadeniz insanı, her bahar topluyor pılını pırtısını atıyor kendini eşi benzeri olmayan yaylalarına. Gündelik hayatın karmaşası, çirkin beton yığınlarının arasında ezile büzüle nefes alan insanlar için buralar birer cennet. Sırf o yeşillikleri, kurdu kuzusu, misler gibi havası ve tertemiz suları bile Karadeniz gezi planlarına hız vermenize yeter de artar bile.

Adrenalin dolu aktivitelere katılma imkanı

Doğu veya Batı Karadeniz turu olarak da gezebilir veya 1-2 ayınızı bölgenin tamamını keşfetmeye ayırabilirsiniz. Her şehri ayrı güzel olan bölge için mümkün olduğunca uzun süreli bir tatil planlanmalı ki, güzelliklerin tadı damağınızda kalmasın.Hem adrenalin arayanların hem de profesyonel olarak spor için bahar döneminden başlayarak yılın çoğu dönemi akın ettiği Karadeniz gezisi anında birden fazla aktiviteyle tatilinize daha çok eğlence katabilirsiniz. Bu bölge genelinde yapılabilecek aktivitelerden kısaca bahsetmek gerekirse; en başta trekking, rafting, kano, yamaç paraşütü, ATV turları gibi pek çok aktiviteye katılma imkanınız var.

Kartpostallık kareler

İnsanı masallarda hissettiren görüntüsüyle, gelenlerin kopamadığı ve tekrar tekrar gelmeye can attığı Karadeniz’de gezilecek yerler genellikle fotoğrafçılık için çok uygun. Bu işle ister profesyonel olarak ilgilenin isterseniz de sadece hobi olarak. Ortam o kadar şahane ki, elinizdeki en kötü makine bile olsa çekeceğiniz fotoğraflar muazzam olacak. En çok nerelerde fotoğraf çekimi yapılıyor derseniz de; Rize Botanik Parkı, İkizdere Yaylası, Sümela Manastırı, Hamsilos Koyu, Çiseli Şelalesi, Cam Teras ve tarihi konakları söyleyebiliriz.

Damaklarınızı şenlendirecek Karadeniz lezzetleri

Karadeniz gezi rehberi için öncülük eden tur firmalarıyla tüm bölgeyi gezebilir, içten halkıyla saatlerce muhabbet edip bir de onların ağzından Karadeniz’i dinlerken bir yandan da tadı damağınızda kalacak Karadeniz lezzetleriyle buluşabilirsiniz. Zengin bir mutfağa sahip bölgenin, hemen her yerinde kolaylıkla tadabileceğiniz hatta sıcakkanlı insanlarıyla bu lezzetlerin nasıl yapıldığına dair koyu bir muhabbete gireceğiniz Karadeniz’de tadılacaklar listesi de bir hayli uzun. Belli başlı olanlarsa hamsili pilav, mısır ekmeği, karalahana, Laz böreği, kabak sütlacı, muhlama ve kargana. Mükemmel yaylaların nefes kesen manzarasına karşı misler gibi çayınızı da içmeyi unutmayın.

Sağlık ve huzurdolu bir tatil deneyimi

Buraya gitmek için belki de en güçlü neden stres ve şehir hayatından uzaklaşmak olabilir. Günlük hayatın akışına kapılarak, ne yaşadığımız anın ne de sağlığımızın değerini çoğu zaman anlayamıyoruz. Herkesin yetiştirmesi gereken bir iş, biriktirmesi gereken bir para veya bakması gereken nüfus derken etrafımızdaki güzellikleri birer birer kaçırıyoruz. İşte, Karadeniz bu kaybolmuşluğa ‘’dur’’ diyebilen bir yer. Tertemiz havası, akıllardan çıkmayan güzellikleri, insanı acıktırdıkça acıktıran eşsiz yaylaları derken, buraya bir kez gelen hayatın anlamını sorgulama konusunda aydınlanıyor. Yörenin samimi insanlarını tanıdıkça, popüler tatil yerlerinin aslında diğer yerlerden hiçbir farkı olmadığını hatırlayacaksınız. Özellikle yabancı turistler Türkiye diye çırpınırken hayatı ıskalıyormuşum az daha uyanışına erişmek için bile buraya gidilir. O kadar neden sıralamaya bile gerek yok aslında, hemen ayarlayın bir tatil dönemi ve çok geç olmadan Türkiye’nin en yeşil bölgesine gidin.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla