Arayüz Tasarımlarınız İçin Yazı Tipi Seçmek

Arayüz Tasarımlarınız İçin Yazı Tipi Seçmek

İnternet ve web siteleri artık eskisi gibi değil! Ne kadar klişe oldu değil mi? Ama aynı zamanda doğru bir önerme bu. Zira eskiden tasarım yaparken yaşadığımız sıkıntıların, kısıtların çoğunu bugünlerde aştık…

Bu sıkıntılardan en büyüğü tipografik olanlardı. Web safe dediğimiz sadece kullanıcıların sistemlerinde yer alan fontlar bizim de tasarımlarımız da kullanmak zorunda olduğumuz fontlar olarak oyun bahçemizi daraltmaktaydı.

Artık yeni teknolojiler sayesinde bu kısıtlardan kurtulduğumuza göre, arayüz tasarımı yaparken seçeceğimiz yazı tiplerini belirlerken dikkat etmeniz gereken 5 ayrıntıya birlikte göz atabiliriz.

yztip2

Okunabilirlik

Tasarımlarınızda kullandığınız fontların öncelikle iyi derecede okunabilir olması gerekmekte. Yazılar okunmadığı için kimsenin tasarladığınız siteyi terk etmesini istemezseniz.

yztip3

Boyut

Doğru boyut en az okunabilirlik kadar önemli seçimlerden biridir. Başlıkların normal metinden daha büyük olması gerektiğini de untumayın

Diğer Fontlar ile uyum

Eğer tasarımınızda birden fazla font kullanıyorsanız, bu yazı tiplerinin de birbiri ile uyumlu olması gerekir. Eğer başlıklarınız serifli (Tırnaklı) ise metin tipinizin serifsiz olması beklenir. Arayüz tasarımlarında genel olarak bir ancak gerekli durumlarda iki fonttan fazlasının kullanılması tavsiye olmaz. Ancak bu durumda birbiriyle uyumlu fontları iyi ayarlamanız gerek. Zaman zaman bu konuda en iyi yöntem deneme yanılma olabilir, aklınızda bulunsun.

yztip1

Font Stili

Bu madde ise fontu nasıl kullanacağınız ile ilgili, italik, kalın, düz, ince gibi bir çok seçenek arasından tasarımınız için doğru olanı seçip uygulamanız gerekli. Elbette basitlik ve sadelik kuralından yola çıkacak olursak düz ve nispeten ince yazı tipleri daha kolay okunabileceğinden tercih edilebilir. Öte yandan bir çok araştırmaya göre en kolay okunabilen metinlerin açık zemin üzerine basılmış koyu yazılar olduğunu da aklınızda bulunmasında fayda var.

Genel Web Tasarımı

Ve son olarak seçtiğiniz yazı tiplerinizin yaptığınız arayüz tasarımı ile genel olarak uyumlu olması gerekiyor. Birbirinden bağımsız, tasarımınızla uyumsuz yazı tipleri genel görsel bütünlüğü de olumsuz etkileyecektir. Örneğin eski zamanlara ait retro temalı bir site tasarlıyorsanız, üzerinde kullandığınız fontların modern çizgilere sahip olması yaptığınız tasarımın bütünlüğünü bozabilir, hatta anlamını yitirmesine sebep olabilir.

Sonuç olarak özellikle yazı tipi konusunda yukarıda söz ettiğim nispeten belirli kurallar dahilinde en iyi yöntemin deneme yanılma olduğunu, büyük font sitelerinde bol bol gezerek tasarımınız için en uygun fontu daha kolay seçeceğinizi hatırlatmak isterim.

 

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
  1. hidrolik silindir
    25 Şubat 2014 at 11:37 am

    Çok güzel ve öğretici bir yazı olmuş teşekkürler.

  2. promosyon çanta
    28 Eylül 2017 at 9:11 am

    Web sayfalarında yazı karakteri seçimi çok önemli . Google ın sevdiği yazı karakterlerine tavsiye edeceğiniz varmıdır

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla