Ambalaj Tasarımı ve Tipografik Eğilimler

Ambalaj Tasarımı ve Tipografik Eğilimler

Sizlere daha önce söz ettiğim üzere geçen hafta Londra’daydım. Kimi market ve mağazalardan alışveriş yaparken ilginç bir detaya takıldım. Neredeyse hemen hemen tüm ürünlerin ambalajları modern bir şekilde tasarlanmış ve müthiş bir tipografi ile sunuluyor. Aklıma hemen yerli ambalaj tasarımlarımız ve tipografi anlayışımız gelince bu yazının çıkış noktası da belli olmuş oldu.

İngilizlerin kendilerine has bir görsel grameri var ve bunu tipografi ile son derece iyi bir şekilde besliyorlar. Açıkçası gördüğüm örnekler karşısında şaşkınlığa uğradım. Aklıma bizim ambalaj tasarımlarımız, ondan da ötesi tipografik anlayışımız geldi.

Bizdeki nane, maydanoz gibi basit yeşilliklerin bile nasıl modern şekilde ambalajlanarak, enfes bir tipografi ile sunulduğunu incelemek oldukça keyifliydi.

Sos ve benzeri şişelerin ve üzerindeki etiketlerin tasarımlarında genelde aynı stil benimsenmiş. Üstelik benzeri stilleri sadece ürün tasarımlarında değil, gittiğiniz yeme-içme mekanlarındaki menğlerde de görmeniz mümkün.

Genel hatlarıyla bu minimalist anlayış hemen her yerde hakim, sadece ambalaj tasarımlarında değil, sokak tabelalarından, okullara – metrodan, otobüs duraklarındaki yönergelere kadar.

Ülkemize döndüğümüzde ise, coğrafik konumumuzdan olsa gerek daha oryantal bir kültüre sahip olduğumuzu gözlemliyoruz. Minimalist değerlerin yer almadığı çok ve karmaşık renkli çalışmalar, farklı ve çok sayıda font kullanımı, ve ilgili ürünü bir görselle besleme arzusu ambalaj tasarımlarımıza yansımış durumda.

Deyim yerindeyse yıllar içerisinde oturduğunu düşündüğüm kültürlere ait tasarım kimliklerinin zaman içerisinde değişip modernize olması zor gözüküyor. Eksik olan bir yanımız ise güncel trendleri ve genel tipografik yaklaşımlardan uzak olmamız ve belki de sevmemiz.

“Olsun bizim de kendimize özgü hat sanatımız var!” diyebilirsiniz, ancak bu tarz estetik olarak her ne kadar değerli olsa da, daha doğu veya arap kültürüne yatkın olduğu da bir gerçek. Bu anlamda batı alfabesini ve nispeten kültürünü kabullendiğimiz varsayılırsa, tasarımlarımızdaki tutarsızlığın nedenini sorgulamak daha kolay olabilir.

Son zamanlarda beni kişisel olarak en çok etkileyen ürün ambalajının ise Sırma Exclusive sularına ait olduğunu da belirtmek isterim. Son derece şık ve alımlı bir işe imza atılmış.

Sonuç olarak ürün ambalajı ve tipografik çalışmalarda minimalizm etkisinde tasarımlar üretmek, aynı zaman da tüketicilerin de kolay algılayabilecekleri, bir bakışta anlayabilecekleri öğelerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Günün birinde bu akımdan etkilenmiş tasarımcıların ve üreticilerin, ürünleri ile dolu market raflarında gezinmek dileği ile :)

Son Yazılar
Yorum ( 7 )
 1. Tarık
  23 Mayıs 2012 at 3:46 pm

  Sırmanın ilgi çekici bir türden olmuş

 2. Serhat Özçelik
  26 Mayıs 2012 at 4:17 am

  evet sırma güzel iş çıkarmış

 3. Volkan A.
  26 Mayıs 2012 at 12:40 pm

  Evet Sırmanın işi benim en ilgimi çeken tasarım olmuş

 4. ShaiN
  16 Haziran 2012 at 12:45 pm

  Şahsen bende minimalizm etkisinde olan ürünleri tercih ederim, hoşuma gider. :) Sırma hakikatten çok güzel olmuş.

 5. ambalaj tasarımı
  19 Temmuz 2012 at 12:09 pm

  Özellikle gri olan sade ve şık bir tasarım…

 6. Celil Yılmaz
  7 Aralık 2012 at 9:58 pm

  Sİzce sırma suları ambalaj tasarımı çalın tı mı? http://teknokurs.net/sirma-exclusive-ambalaj-tasarimi/

 7. kadir
  10 Temmuz 2014 at 7:45 am

  Ambalaj herseydir. Philp Kotler in uzerine basa basa soyledigi meselelerden biri. Şu aromatik bitkilerin sunumuna bak ne kadar güzel. Yan yana bizim standart manav sunumu ile sunulmuş olani ve ambalajli olani gorsem açıkçası 1TL lik maydonaza 5TL veririm. Bu bizde eksik olan birsey al burdan feyz al yuru ticaret yap…

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla