Akıllı Telefon Üreticileri, Rekabet Etmekte Zorluk Yaşamaya Başladı!

Akıllı Telefon Üreticileri, Rekabet Etmekte Zorluk Yaşamaya Başladı!

Akıllı telefonlar, bir dönemlerde sadece isminde geçen akıllı kelimesi ile anılmaktaydılar. Ancak içinde bulunduğumuz dönem itibariyle ise sahip oldukları bu akıllı sıfatını, en iyi ve en güçlü şekilde yansıtmaya başladılar. Üstelik bir ihtiyaçtan çok daha fazlası haline gelerek günlük yaşamın bir gereksinimi konumuna yükselen bu süreçte, her yıl yenileri ile değiştirilen birçok modelin satışları da ekonomi alanın da büyük bir anlam ifade etmeye başladı.

Global anlamda büyük bir kullanıcı kitlesinin sahip olduğu akıllı telefonlar ve yine büyük bir çoğunlukta kitlenin belirli aralıklarla yeni modellere geçiş yapması, mevcut sektörü çok büyük bir ekonomik pazar haline getirdi. Nitekim birçok farklı isimden, birçok farklı model ile tüm dünya genelinde kullanıcılara ürün sunmaya başlayan firmalar, ortaya çıkan bu akıllı telefon sektöründe kendilerine yer açmayı plandılar ve planlamaya da devam ediyorlar. Her ne kadar mevcut ilgi her geçen gün an be an artış göstermeyi sürdürse de üretici firmaların rekabet konusunda çok ciddi problemler yaşadığına da şahitlik edilmeye başladı.

Artan talebi belli başlı isimlerin karşılamaya başlaması, sektördeki önemli isimlerin ciddi anlamda yarıştan geri kalması ile sonuçlandı. Elbette ki bu durumun altında birçok farklı sebep bulunuyor. Bununla beraber bu sebepleri takiben oluşan bu rekabet alanındaki zorluk, gelen bilgilere göre ilerleyen yıllarda çok daha fazla kendini göstermeye başlayacak.

Kullanıcıların ilgili, popüler akıllı telefonlar üzerinde yoğunlaşıyor!

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki birçok kişi için teknoloji, çoğunlukla mobil cihazlar ile ve hatta akıllı telefonlar ile sınırlı kalıyor. Dünya genelinde geniş kitlenin teknoloji denildiği zaman algısındaki bu sınırlama, ilk etapta üretici firmalar için büyük bir pozitif etki olarak kendini göstermişti. Bu süreçte de Apple ve Samsung gibi sektörün önemli isimleri, oluşturdukları ürünler ile teknoloji dünyasında adından çokça söz ettirmeye ve popüler markalar olmaya başladı.

Bu süreçteki en önemli isim ise hiç şüphe yok ki açık ara farkla Apple oluyor. İlk iPhone modeli ile birlikte akıllı telefon dünyasına yön vermeye başlayan Apple ve iPhone, o dönemlerde oluşturduğu yoğun kullanıcı etkisini, üzerinden on yıl geçmesine rağmen halen daha sürdürebiliyor. Pek tabii sahip olduğu bu ilgisini de getirdiği yenilikler ile haklı olarak elde etmeyi başarın bir firma imajına da sahip. Sadece tasarım ve işlevsellik ile yenilikçi bir yaklaşımla öne çıkmayı başarmakla sınırlı kalmayan Apple, iOS mobil işletim sistemi ile beraber de teknoloji dünyasında çok daha farklı bir alan açmayı başarmış oldu. Tüm bu yeniliklerin ışığında, günümüzde halen daha akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılar, ilk olarak Apple’ın iPhone modellerini gözden geçirmekle süreci başlatıyorlar. Keza teknoloji kategorisindeki akıllı telefon haberleri kapsamında da okuyucuların yoğun ilgisini de halen daha Apple ve iPhone elde ediyor. Gayet tabii Apple, sektördeki önemli bir oyuncu olsa da rekabet etmesi gereken önemli rakipleri de bulunuyor. Bu rakipler arasında en çok öne çıkan isimler; Samsung, Google, HTC, LG, Xiaomi ve Sony oluyor. Lakin tüm bu teknoloji devleri bile hesaba katılarak konuşulduğunda, akıllı telefon sektöründe çok ciddi bir rekabet sorununun oluştuğunu söylemek, çok da yanlış olmayacaktır.

Mobil sektördeki rekabet, talep ile aynı oranda artış gösteriyor!

Daha önce ilk iPhone modeli ile Steve Jobs önderliğindeki Apple’ın, akıllı telefon kategorisi baştan oluşturmayı amaçlayan bir strateji uyguladığı ifade edilmişti. Bu süreçten sonra iOS işletim sistemi ile yazılım ve donanım birlikteliği sürdüren Apple’ın karşına Google çatısı altındaki Android mobil işletim sistemi ve bu mobil işletim sistemini taşıyan diğer yeni nesil akıllı telefon modelleri çıkmış oldu.

iOS ve Android rekabetinin ateşleyen en büyük isim ise, açık bir şekilde Samsung olarak kendini göstermiş oldu. İlk iPhone modelinden sonraki süreçlerden bu yana yeni telefon modelleri ile rekabeti korumayı amaçlayan Samsung, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle de oluşan bu rekabeti, yenilikçi modelleri ile sürdürmeye çalışıyor. Ancak kullanıcılar tarafındaki popüler algı ve fiyat-performans konu başlıkları söz konusu olduğunda, aralarında Sony, LG ve Nokia gibi firmaların bile çok ciddi şekilde zorlandığını söylemek mümkün oluyor.

Ar-ge yani araştırma-geliştirme çalışmaları ile yenilikçi akıllı telefon modelleri ortaya koyamayan ve fiyatlandırma politikasında popülerlik tarafındaki pasif durumu ile zor zamanlar geçiren firmalar, sektörden yok olma seviyesine kadar dahi ilerleyebiliyor. Üstelik bu sürecin somut etkileri dahi görmek mümkün. Örneğin bir dönemlerin telefon denildiği vakit ilk akla gelen ismi olan Nokia, bir dönem Microsoft tarafından satın alınmış ve başarısız bir girişim olarak sektörden tamamıyla ayrılmıştı. Her ne kadar yeni modelleri ile kullanıcıları etkilemek adına teknoloji dünyasına geri dönse ve akıllı telefon haberleri kapsamında sık sık yer almaya başlamış olsa da beklentiler altında kalan bir süreçten geçiyor.

Bunlara ek olarak, ilk dönemlerde kendi yazılımı ile birlikte kullanıcılar tarafından beğenilerek takip edilen BlackBerry ismini de günümüzde dikkate değer bir seviyede görmek, ne yazık ki mümkün olmuyor. Üstelik kısa bir dönem içinde sektörde rekabet konusunda zor zamanlar yaşayan isimler arasına, LG ve HTC gibi önemli üreticilerinde dahil olmaya başladığına ilişkin analiz raporları yayınlanmaya başlamış durumda.

Rekabetin zorlaşmasındaki temel sebepler neler?

Daha önce akıllı telefon pazarının günümüze kadar katlanarak arttığına dikkat çekilmişti. Ancak oluşan bu durum, günümüzde bariz bir şekilde farklı bir alana geçiş yapmaya başladı.  Bu noktada dünya genelinde iki farklı kullanıcı kitlesi bulunuyor. Bu kitlelerden ilk kısım, genel itibariyle yıllık olarak yeni çıkan akıllı telefonları takip ediyor ve bu modelleri ediniyor. Öte yandan diğer bölüm ise, satın aldığı telefon modelini, yıllık olarak değiştirmekten ziyada çok daha uzun süre kullanmayı tercih ediyor. Sektörde yapılan analizlere göre ise her iki kesimin de daha öncesine nazaran yeni modellere geçiş sürecinde bir düşüş eğilimi kendini gösteriyor. Bu durumun temel nedeni ise hemen hemen tüm üretici firmaların, birbirini tekrar eden ürünler ortaya koymaya başlaması olarak gösteriliyor.

Her iki senaryoda da akıllı telefon üretici firmaların, ciddi bir rekabet sorunu oluşturmasına vesile oluyor. Bu durumda öncelikli olarak belirtmek gerekiyor ki kullanıcılar, iOS ve Android tercihi olmak üzere ikiye ayırılıyor. iOS tarafında tek alternatif, Apple’ın geliştirdiği iPhone modelleri oluyor. Android tarafında ise çok ciddi bir çeşitlilik mevcut. İşte tam da bu çeşitlilik noktasında, rekabet çok daha farklı bir noktaya ulaşıyor.

Apple dışındaki tüm firmalar, Android işletim sistemini tercih ediyor. Hem tasarımları hem donanımları hem de Android mobil işletim sürümü üzerinde firmalara özgü özelleştirmeleri ile kullanıcıları etkilemenin yollarını arıyor. Ancak bu süreçte kullanıcılar, çok daha etkileyici ürünler bekliyor.

Android tarafındaki firmaların özelleştirmeleri ve fiyatlandırma politikaları, kullanıcıların Apple ile olan ilk rekabetindeki gibi beklentiyi devam ettiriyor. O dönemlerde Android üreticileri, Apple’ın fiyatlandırmalarına nazaran daha alt seviyede konumlandırılmaktaydı. Öte yandan yazılım ve donanım tarafında, daha fazlasını sunmanın yolu aranmaktaydı. Ancak özellikle son yıllarda hem fiyatlandırma politikaları hem de yazılım ve donanım tarafındaki vaatler, iPhone modelleri ile hemen hemen aynı seviyede yer almaya başladı. Oluşan bu yakınlık ise, kullanıcıların Android cihaz tercih etmelerinden ziyade, iOS cihaz tercih etmelerine vesile oldu. Bunun temel sebebi ise Apple’ın ilk zamanlardan bu yana global olarak oluşturduğu popülerlik ve kullanıcılar üzerindeki kalite ilgisi olarak açıklanabilir. Bunlarla beraber iOS tarafındaki kullanıcı deneyiminin yüksek tutulması ve ikinci el satışlarında dahi daha üst seviyelerde değer bulması, ülkemizde olduğu kadar dünya genelinde de kullanıcıların tercih sebebi haline gelmeye başladı. Öte yandan iOS’in App Store isimli mobil uygulama ve oyun mağazası ve Android’in Google Play Store isimli mobil uygulama ve mobil oyun mağazası arasındaki fark da giderek kullanıcıları etkilemeye başladı.

Durumun böyle olması da asıl rekabeti, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreten firmalar arasına kaydırmaya başladı. Global olarak akıllı telefon pazarındaki doygunluğun artmasından kaynaklanan satışların yavaşlaması durumu da hesaba katıldığın, ciddi firmaların mobil tarafta rekabet etmekte zorlanması sonucu ortaya çıkartıyor.

Çinli firmalar, rekabeti çok daha farklı bir boyuta ulaştırdı!

Tüm bu zorluklar bir yana dursun, Çin merkezli firmalar kullanıcıların Android cihazlardan beklediği fiyat-performans ikilisini, çok iyi bir şekilde yeniden oluşturmaya başladı. Hem dikkat çeken ve yenilikçi tasarımlar hem yazılım tarafındaki iyileştirmeler hem de rekabet oluşturacak fiyatlandırmalar ile beraber Xiaomi, OnePlus, Huawei ve Meizu gibi teknoloji dünyasında kendini gösteren firmalar, akıllı telefon konusunda da ciddi bir yer etmeye başladı.

Çin pazarında kısa dönemde Apple’ı bile zorlamaya başlayan ve kimi durumlarda geride bırakmayı başaran tüm bu firmalar, global pazarda da yer almaya başlayınca, çok farklı bir boyutta rekabetin oluşması kendini gösterdi.

Yazılım güncellemeleri ile Android kullanıcılarının beklentilerini karşılayan, fiyatlandırma politikaları ile performansı bir araya iyi bir şekilde getiren ve dikkat çeken tasarımlar ile farklılaşmanın yolunu arayan Çinli firmalar, nitekim mevcut rekabet zorluğu çok daha öteye taşımış oldu.

Özetlemek gerekirse akıllı telefonların günlük yaşamda bir ihtiyaç haline gelmesi ve her daim olmazsa olmaz araçlardan biri olmayı başarması, kullanıcılar için birçok alternatif ile sonuçlanan pozitif gelişmeleri ortaya koysa da üretici firmaların ekonomik durumlarında çok daha farklı sonuçlar ortaya koymaya başladı. Dev teknoloji firmalarının mobil bölümlerinde zorluk yaşamaya başlaması, sektörden gelen son bilgilere göre ilerleyen dönemlerde çok daha farklı boyutlara ulaşmış olacak.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Burak Şahin
    2 Kasım 2017 at 6:19 pm

    Apple ve Samsung’un pek de zorlandığını zannetmiyorum açıkcası. Başı onlar çekiyor çünkü.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla