Adidas Logosu ve Tarihçesi

Adidas Logosu ve Tarihçesi

Geçtiğimiz günlerde bir tweet atarak en sevdiğim markanın adidas olabileceğini belirtmiştim. Gerek pazarlama iletişimindeki sayısız başarısı, yaratıcı modelleri, efsanevi star wars serisi, beden ve kullanım kolaylığı gibi bir çok nedenden dolayı kişisel olarak tercih ettiğim ilk marka adidas. Bu ilhamla, spor giyim devi şirketin tarihçesi ve logosunun gelişimini size anlatmak istedim.

Adidas denince akla, markaya da adını veren firmanın kurucusu Adi (Adolf) Dassler gelir. Adi Dassler deyince de Rudolph Dassler. Rudolf da tıpkı diğer kardeşi gibi ünlü bir spor giyim markasının kurucusu aslında; Puma!

Bilmeyenler için bu iki “düşman” kardeşin hikayesi ile yola çıkmak en iyisi olsa gerek.

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Almanya’da bir kasaba olan Herzogenaurach’ta iki kardeş ayakkabı yapıp satmak üzere bir atölye açarlar. Bu kardeşler ileride birbirlerine düşman olacak Adolph ve Rudolph Dassler’dir.

Aslında önceden beri pek te iyi anlaşamayan kardeşlerin arası ikinci dünya savaşının başlaması ile açılır. Her ikisi de Nazi Partisine üye olurlar. Ancak Rudolf parti ile daha içli dışlıdır ve benimsemiştir. Bir müttefik bombardmanı sırasında iki kardeş arasında başlayan atışma büyük bir küslüğe dönüşür.

Savaş sonrası Herzogenaurach kasabasını ikiye bölen nehrin iki yakasına ayrı ayrı atölye açarlar. Adolf Adidas’ın temellerini bu atölyede atar ve çalışmalarına başlar, Rudolf ise diğer yakada Puma’yı kurar. Kasabada bu bölünmeden nasibini alır, savaş sonrası işsizlikte en başarılı şirketler olmayı başaran adidas ve Puma’nın o dönemki çalışanları kasabada diğer yakaya geçmemeye çalışır ve rakip firma çalışanlarının gittiği restoran ve marketlere gitmemeye çalışırlarmış. İki kardeş dünyaya bu iki büyük markayı hediye etseler de, birbirlerine küs olarak hayata veda ettiler. Ve ilginç olan her iki markanın da genel merkezi hala Herzogenaurach kasabasında bulunmaktadır.

Ünlü 3 Çizgi

Konumuza dönecek olursak adidas’ın efsanefi üç çizgili markalamasının ortaya çıkışı ve bir ayakkabının üzerinde kullanılışı 1949 yılına dayanmakta . Emil Zapotek 15 yılda 18 dünya rekoru kırdığı kariyerinde 3 çizgili koşu ayakkabısını ilk giyen sporcu olmuştur. Ünlü 3 çizgi 1960’lı yıllardan itibaren adidas’ın ürettiği giyim malzemelerinde de kullanılmaya başlamıştır.

adidas’ın 3 yapraklı ünlü logosu ise 1971 yılının Ağustos ayında belirlendi. Trefoil (Üç yapraklı yonca) logo da denen görsel, yüzlerce çalışmanın içerisinden seçilerek 1972 yılından itibaren adidas ürünlerinde kullanılmaya başladı.Logo günümüzde adidas Originals kolleksiyonunu temsil etmekte.

Şirket 1997 yılında entegre bir kurumsal tasarımı halka tanıttı. Yaratıcı direktör Peter Moore tarafından 1990 yılında tasarlanan ve Equipment performans ürünleri kolleksiyonunda kullanılan logo artık adidas’ın tüm ürün gamında kullanılacak logo olarak tarihe geçti.

Logoda klasik adidas’ın üç çizgisine vurgunun yanı sıra yükselen bir dağ sembolü ile aşılması gereken engel ve başarılması gereken hedefler vurgulanmaktadır. Logonun asıl esin kaynağı ise adidas ayakkabıların yandan bakıldığında görülen siluetin logoyu oluşturması.

Temmuz 2002’de, Adidas-Salomon AG firma için devrim niteliğinde yeni bir iş stratejisini açıkladı. Buna göre firma ürünleri üçe bölünerek anılacaktı. Bu aynı zamanda yeni bir lgonun da adidas ailesine katılımı demek oluyordu. adidas Sport Style departmanı ve yeni logosu açıklandı.

Böylece ürün gamı binlerce farklı modele ulaşan firma performans ve spor ekipmanları için genel üç barlı logosunu, Originals serisi klasik ürünleri için üç yapraklı logosunu, yeni sport style serisi için ise yukarıdaki dünya şeklindeki logosunu kullanmaya başladı ve şirket bundan böyle pek bilinmese de adidas Group olarak anılmaya başlandı.

adidas Group altında sadece sözü geçen departmanlar yok tabii, Reebok, Taylor Made gibi çok önemli spor markaları da var ki – Reebok kısa süre önce sektördeki 50.ci yılını kutladı ve bunun için de yıllar sonra orijinal logosuna dönüş yaptı.

2006 Yılında ise adidas grubu ürünleri (Spor-Performans, Stil, Klasik) toparlayacak, yeni, sert ve güçlü, kendine güveni yüksek lider bir logo tasarımı ile tüketicilerin beğenisine sunulmaya karar verildi.

Şu aralar yeni logo özellikle “adidas all in” kampanyalarında çok, ama çok başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu arada reklamı izleyince ilk akla gelen yaratıcı ajansa brief’in ne kadar da doğru verildiği ve yansıtılabildiği.

Bugüne kadar hem hikayesi, hem ürünleri, hem de yaptığı sponsorluklar ile gerçekten kelimenin tam anlamı ile bir dünya markası olan adidas’ın hem kuruluş hem de markalama ve logolarının hikayesi bu şekilde. adidas benim için vazgeçilmez bir marka olmaya devam edecek.

Son Yazılar
Yorum ( 13 )
 1. ümran aşkın
  4 Eylül 2012 at 5:32 pm

  Teşekkürler Hasan Bey, özellikle Puma ve Adidas’ ın kurucularının birbirine küs iki kardeş olması çok şaşırttı beni.

 2. Mirbey Ozan Görür
  5 Mayıs 2013 at 8:06 pm

  Emeğinize sağlık.

 3. emrah
  29 Eylül 2014 at 3:37 pm

  Türkiye de yetişmiş ve ”adidas ama orjinal mi ? ” deyimine kulağı aşina biri olarak Herzogenaurach ta ürünleri yerinde görüp alırken, daha da orjinali olmasa gerek deyip bri çift krampon ve mont almıştım, adidasın kalbinden aldığım ürünün üzerinde made in china yazması beni ne kadar şaşırttı anlatamam, almanya da üretimiş olsaydı neyse de, orjinalde olsa made in china yazmış olmasını unutamam, aklıma geldi paylaşayım istedim. Böyle de bişey gelmişti başıma.

 4. ismail
  10 Ekim 2014 at 11:01 am

  berlin duvarının yıkılmasına özel bu sene adidas made in germany koleksiyonunun tanıtımını yapacak.made in china yazması çok önemli değil adidas kaliteden asla ödün veren bir firma değil tipik alman mantığı ile ürünlerinin denetimini yapıyor.aslında hasan beyin atladığı önemli bir detay var adidas 1993 yılında şirket fransızların eline geçmiştir bundan önce şirket ürünlerini fransada ve yugoslavyada üretiyordu yugoslavyada ürünlerin kalitesi fransada üretilenlerden daha az kaliteli idi.adidas kalitesi ile nike renkleri ile ön plana çıkan firmalar.ama adidas bence dünyanın en iyi spor malzemeleri üreten firması.

 5. gökhan
  3 Ocak 2015 at 2:14 pm

  teşekkürler Hasan bey ödevim için yardımcı oldunuz :)

 6. Murat Yetiş
  23 Şubat 2015 at 8:21 pm

  neden se bizim ülkemizde çok seviliyor adidas ama amblemlerinin manası değil de ters ten okununca arapça cenab’ı allahın adı lafza ediliyor buda ne kadar kaliteli olursa olsun ben adidas kullanma taraftarı değilim tarihçesini açıklıyorsanız bunu da açıklayın ben bunları bi tarafımdan uydurmuyorum. Örneğin adidas markalı çorapların amblemini çorabın iç tarafından bi inceleyin

 7. Hasan Yalcin
  14 Mart 2015 at 2:11 pm

  Adamın adı “Adi Dassler” Allah ile peygamber ile ne alakası olabilir ve niye olsun? Suudi ve Irak milli takımları bile adidas giyiyor.

 8. aysem
  27 Nisan 2015 at 12:38 pm

  adidas sozunun menasi nedir

 9. serdar sezer
  25 Şubat 2016 at 9:48 am

  Adidas adamın adıyla soyadının karşımı olan anlamsız bir sözcüktür Ayşe hanım. Menasi budur :)

 10. Uğurcan t.
  3 Ağustos 2017 at 10:01 am

  Bizim türk milleti, ithal edilen kaliteli bütün markaları ters çevirip okumayı ve bunun sonucundan dinle ilgili bir şeyler çıkarmayı çok seviyor. Ne diyeyim Allah akıl fikir versin.

 11. hAMİT
  23 Ekim 2017 at 8:38 am

  Adidas,uzun yıllardır özellikle ayakkablarını severek kullanırdım taki Adidas Müşteri hizmetleri ( Türkiye ) ile diyalog kurana kadar ve bu aşamadan sonra tek gördüğüm şey herşey ilizyon…bunların bez ve lastik parçalarına neden biz bu kadar para veriyoruz diye kendimi sorguladım asıl parayı biz hizmete veriyoruz, ürüne değil ama şeytani şekilde sadece firmaya yaranmak için müşterileri enayi yerine koyan ajanslarla anlaşmalar yaparak en azından beni markalarından soğuttular,,lanetliyorum.

 12. Taha
  3 Nisan 2020 at 10:33 pm

  İyi geceler hasan bey bu konuda bilgilisiniz diye danışmak istedim bilirsiniz osmanlı zamanında fırına girip hristiyanlarin ekmeklerine 3 cizgi attığını sorduklarinda ise bizim dinimizin sembolüdür dediklerini peki adidas in 3 cizgi olmasıyla dini sembollerinin bir alakası olabilir mi

 13. sohbet
  23 Ocak 2024 at 6:57 pm

  merhaba türkiyenin en iyi sohbet odalarından olan tatlı sohbet odalarımız sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyar. sohbet üzerine ne ararsanız bulabileceğiniz ortamlarımız günün her saatinde aktif olmaktadır.

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla