Acı Veren Siteler

aciveren.pngMTV uzun zamandır, konusunda uzman tasarımcılar aradığı projesini en sonunda yayına aldı, MTV Türkiye Web sitesi.
MTV’nin dünya çapında kendine özgü sitelerini andıran, ancak alakası olmayan derme çatma, html yerine resize edilmiş kocaman imajlar kullanan, çalışmayan tablara sahip, zahmet edip sayfaya bir title bile eklemek için uğraşılmadan yayına girmiş bir site. MTV Networks gibi yıllarca tv ve internette bize farklı tadlar yaşatan bir grubun Türkiye sitesi bu mu olmalıydı?

Bitis, yani Bilgi ve İletişim İşverenleri Sendikası web sitesi yayına girmiş. Sendikanın isminin verdiği ağırlığa bakmayın sakın, Türkiye standartlarına uygun (!) bir tasarım işi çıkarılmış üstelik BİTİS Portal Üye Girişi bile var.

Bu siteyi aslında kimin tasarladığını hemen footer’a baktığımızda görüyoruz. Bilgi Kurdu Eğitim ve Danışmanlık firması imza atmış bu tasarıma.. Onlar da kendi sitelerinin bir danışmanlık portalı olduğunu iddia ediyorlar. Yorum sizin.

Yeditepe Üniversitesi, Görsel İletişim Tasarımı bölümünün web sitesi, bu okulda okuma ihtimali olanları kaçıracak cinsten, üstelik Web Tasarımı dersinin bir çok dönemde zorunlu olmasına rağmen bu browser uyumluluğunu bile sağlayamamış site hangi elden çıkıyor merak verici. Bir işletme sahibi olarak bu siteyi gördükten sonra buradan mezun olan tasarımcılara karşı bilinçaltınızda ne gibi bir fikir oluşur?

Şimdi bu sitelere baktığınızda hissetiniz acı mı ? Yoksa acınacak halimiz mi ?

Son Yazılar