3D Yazıcı teknolojisindeki gelişmeler, bireysel fabrikaların kurulmasını sağlayacak

İnsanların kendi atölyelerini oluşturup hassas tasarımlara sahip ürünler üretebilmesi mümkün mü?

Bu sorunun cevabı yakın zaman kadar hayır iken, bireysel fabrikaların oluşması için gerekli 3D tarayıcı, 3D yazıcı, CNC tezgahı, Vinil kesici, Enjeksiyon kalıplayıcı, Lazer kesici gibi cihazlardaki gelişmeler ve maliyetlerin her geçen gün düşüyor olması yakın gelecekte metal, plastik, karton, vinil, kumaş gibi malzemelerden özel üretimlerin yapılmasına olanak sağlayacak.

GE-Garaj

GE’nin Endüstrinin Geleceği etkinliğindeki “Garaj” alanında sergilediği ekipmanlar, yakın gelecekte üretim teknolojilerinin nasıl değişeceğine ışık tuttu. GE’nin yerel inovasyon ekosistemi genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediği GE Garaj çalışmaları, 5 ay boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’nde girişimciler ve öğrencilerin kullanımına açılıyor. Bu girişim, İTÜ’de seminer ve atölye çalışmaları ile destekleniyor ve Türkiye’de sanayinin geleceği için yeni işbirliklerine ve fırsatlara zemin sağlaması amaçlanıyor.

Bireysel fabrikalar hangi cihazlarla oluşacak?

3D tarayıcı
Nesneleri MakerBot ile yazdırabilecek olan 3D tasarımlara dönüştürmenin hızlı ve kolay yolu.

GE-3dyazici

3D yazıcı
3D tarayıcılardan modellenmiş bir nesneyi 3 boyutlu olarak üretebilmenize imkan sağlıyor.

GE-Garaj-CNC

CNC tezgahı
Oluşturduğunuz tasarımları en kısa yoldan üretmenizi sağlıyor. Malzemesi metal bile olsa istediğiniz prototipe onu kullanarak sahip olmak mümkün. 3D baskı makinelerinden daha hızlı bir üretim sağlıyor.

GE-Garaj-Vinil-kesici

Vinil kesici
Bilgisayardan yazdıklarınızı 2 boyutlu olarak basıyor ve kesiyor sizler için üretiyor. Evlerde bulunan klasik yazıcılar gibi usb kablo ile bilgisayara bağlanabiliyor. Klasik yazıcılardan farklı olarak da kağıt üzerine mürekkep atmak yerine tasarımları kağıt, karton, vinil, kumaş gibi maddeler üzerinde kesiyor.

Enjeksiyon kalıplayıcı
Üretim maliyetlerini azaltmak için tasarlandı. Plastik malzemeyi koyduğunuzda şezlong, telefon kapağı, sandalye gibi çok çeşitli ürünler üretebilirsiniz.

Lazer kesici
Her tür malzemede hassas ve karışık detayları kesebiliyor. Tekstilciler ve cam işleyicileri için kullanışlı bir cihaz olma özelliğine sahip.

Endüstriyel internet, inovasyon, big data, enerji ve bu konulardaki gelişmelere ilgi duyorsanız GE’nin kurumsal blogu geturkiyeblog.com’dan güncel makaleleri, haberleri ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. rahle
    22 Ocak 2015 at 3:58 pm

    Çok Güzel Olmuş böyle bir durum

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla