2017’nin Denemeye Değer 7 UX Aracı

2017’nin Denemeye Değer 7 UX Aracı

Her geçen sene pazarlama ve kreatif iş yaşantımızı kolaylaştıracak teknolojilerle ve yeni araçlarla tanışıyoruz. Sadece 5 sene önce, 100 yeni teknoloji ürünü pazarlama teknolojisi (marketing tech) alanıyla alakalı olan “martech” unvanını talep etti. 2016 senesinde ise bu sayı 4000’in üzerine çıktı. MARTECH alanının kreatif kategorisinde ise UX araçlarının önemi ve etkisi artışını sürdürüyor.
2017 senesinde iş akışınıza dahil edebileceğiniz ve gerektiğinde başvurup faydalanabileceğiniz 7 farklı UX aracı ve kaynak bu yazıda sizleri bekliyor.

UX MAP (Kullanıcı Deneyimi Haritası)

Eğer ki fikirlerinizi iletmek için çaba gösteren bir ürün yöneticisi ya da tasarımcıysanız Axure RP’ye aşina olmalısınız. Axure RP’ye aşina olanlar için kullanıcı deneyimi haritası olan UXMAP denemeye değer bir araç.

Genelde kullanıcı akışlarını ve sözcüklerle olan etkileşimlerini anlatmaya çalışmak, özellikle çok fazla paydaşın bulunduğu durumlarda pek işe yarayan-kullanışlı bir durum değildir. UXMAP sayesinde fikirlerinizi hayata geçirebilir ve onları anlatmak için fare imleci ile üzerlerine eklediğiniz notları gösterebilirsiniz.

UX-APP

“Yeni bir prototipleme uygulamasına ihtiyaç var mı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu soruya vereceğimiz cevap ise “evet” olacaktır. UX-App tablolara fonksiyonel bir HTML5 prototipi dahil ediyor. UX-App tasarımcıların geçmiş noktalarından hareket etmesine olanak sağlayan “mantık blokları” (logic blocks) adı verilen yol ile çalışmaktadır.

HTML prototipleme sayesinde özel uygulamalara gerek duymadan hızlı bir şekilde paylaşım yapılmasına olanak sağlanır. Eğer ki telefonda bekleyen bir müşterinin karşı taraftaki izleme uygulamasının yüklenmesini beklemesi gibi bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız zorluğun ne kadar gerçek ve büyük olduğunu biliyorsunuzdur. UX-App sizin için bu problemleri çözebilecek kapasitede bir araç.

HandrailUX

Kullanıcılar ile görüşmeler oluşturmak, onlardan geri bildirim toplayıp analizleri ekibinizdeki diğer insanlarla paylaşmak sizin için zahmetli ve zor bir süreç olabilir. HandrailUX sayesinde bireyler ve ekip arasında bir araştırma platformu dizayn ediliyor ve bütün süreç daha basit bir yapıya bürünüyor.

Handrail, yerleşik kılavuzlar ve klonlama gibi seçenekleri sayesinde kullanıcı görüşmesi konusundaki işlemleri basitleştirir. Aynı zamanda HandrailUX kullanıcılarının geçmiş görüşmelerden ya da sorulardan hızlı bir şekilde veri toplamasına, verileri çoğaltmasına ve varolan bir kütüphaneden yeni bir süreç inşa etmesine de izin verir.

Müşteriler ile yapılan görüşmeler, tasarımın daha hızlı yinelenmesine olanak tanıyan gerçek zamanlı sonuçlara dönüştürülür.

PersonApp

PersonApp sayesinde yaratım sürecindeki kişinin çektiği sıkıntı ortadan kaldırılır. Uygulama öylesine elverişli ki, bundan böyle projelerinizin ya da diğer çalışmalarınızın müşteri veya kullanıcı bulamaması konusunda bahaneleriniz ortadan kalkar.

PersonApp, ürün tasarımı, geliştirmesi ve pazarlaması konusunda başarılı olabilmek adına gerekli olan bilgiyi detaylı olarak güzel desteklerle açıklayan verileri içeren rehberli bir deneyim sunar. Aynı zamanda ücretsiz bir uygulamadır.

UXCheckList (Kullanıcı Deneyimi Kontrol Listesi)

Kontrol listeleri bu işlerle ilgilenen insanların dünyaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de işler yoğun olduğu zaman durum çok daha ciddi bir hal alır. Kontrol listeleri, işlerin bittiğinden emin olmamızı sağlar.

UX Check List isimli bu uygulama da isminden de anlaşılacağı üzere tasarım sürecinin temel adımları için önemli bir kontrol listesi hizmeti sağlıyor. Her bölüm daha uzun okumaya ilişkin bağlantılar içerir ve Google üzerinden oturum açıp kontrol listeleri kendi hesabınız aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

HelloMany

Birçok yeni araç, kaynak ve varlıklar sayesinde herkes düzenlediği ögeleri paylaşabiliyor. HelloMany’deki simgeler, temalar ve kitler de dahil olmak üzere uzun kuyruklu UI varlıklarının kaynaklarıdır.

İlham almak için ya da bir sonraki projeniz için kaynak indirebilmek için Hellomany uygulamasını kontrol edin ve internet aramalarıyla daha çok vakit harcama seçeneğini hayatınızdan silin.

Product Hunt (Ürün Avı)

HelloMany ile benzer şekilde Product Hunt uygulaması da sonuçları elde etmek için son derece iyi bir uygulama.

Geçmiş, geleceğe dair bir gösterge ise ProductHunt sayesinde son derece verimli işlerin başlangıç ya da gelişme sürecinde önemli adımlar atabilirsiniz. Product Hunt, en son ve en harika kaynakları bulmanız için fantastik bir yardımcıdır.

Son Yazılar
Yorum ( 1 )
  1. Mahmut korkmaz
    26 Nisan 2017 at 9:18 am

    Güzel bir paylaşım olmuş teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim iyi çalışmalar dilerim

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla