2012 Web Tasarım Trendleri

2012 Web Tasarım Trendleri

Her zaman belirttiğim gibi tasarım benim için  bir moda döngüsü. Özellikle web tasarım, zaman içinde sık sık değişime uğrayan kendine özgü eğilimleri olan bir görsel iletişim dalı. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılın web tasarım trendleri nasıl olacak/olabilir birlikte göz atalım.

1 Mobil Uygulamalar

2011 yılında tablet ve dokunmatik akıllı telefonların iyice hayatımıza girmesi ile tasarımcıların yaratıcı fikirleri farklı metod ve trendlere doğru ilerlemeye başladı. 2012 yılı da yine mobil ağırlıklı tasarımların hayatımızdaki kapsama alanı artarak devam edecek gibi görünüyor.

Yepyeni magazin stili tasarımlar, çeşitli finansal mobil uygulamalar, takvim uygulamaları, farklı popüler web uygulamalarının mobil uygulamalarını bu yıl içinde görmek mümkün olacak. Görsel olarak trendin Apple stili olacağını ön görmek ise şimdiden mümkün.  Ayrıca bu duruma paralel olarakta QR kodlarının bu yıl içinde patlama yapması beklenebilir.

2 Responsive (Duyarlı) Web Tasarımı

Özellikle son dönemlerde sık sık duyduğumuz Responsive (Duyarlı) Web tasarımı kavramı eninde sonunda bir web standardı haline gelecek gibi gözüküyor. Duyarlı tasarımlar farklı tarayıcı ve çözünürlük seçeneklerinden bağımsız olarak, kullanıcıya içeriği aynı sayfa ve stilde sunulmasını öngörüyor. Burada ve buradaki örnekleri sizde farklı çözünürlüklerde test edebilirsiniz.

Duyarlı tasarımlar özellikle yukarıda sözü geçen tarayıcı tabanlı mobil uygulamalarda, gerçektende bir standart haline dönüşebilir.  Her cihaz ve tarayıcı  için farklı versiyonlarda sayfalar üretmek, sunucu masrafları, tasarım giderleri gibi bir çok sıkıntının önünü kesebilecek duyarlı web tasarım anlayışı önümüzdeki yıl daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

3 Css3, Html5 & Animasyonlar

Kod yazılım teknolojisindeki gelişmeler yakında Flash uygulama ve animasyonların sonunu getirecek gibi gözüküyor. Bu sürecin 2012 yılında daha da hızlanacağını ön görmek mümkün.

Artık Flash teknolojisi ile yapılan hemen herşey hatta daha fazlasını HTML5 teknolojisi ile yapmak mümkün. Burada, burada ve tam burada, bir de burada çarpıcı Css3 ve HTML5 örnekleri inceleyebilirsiniz.

4 Dinamik Tipografi

Bir süredir web sitelerinde web-safe dediğimiz web’e uygun sistem fontlarını kullanmak zorunda değiliz. Fark ettiğiniz yeni hasanyalcin.com’da da başlık ve arabaşlık yazıları sistem fontlarından oluşmamamakta. Bu şu anlama geliyor; artık tasarımlarınızda tipografik olarak dilediğiniz kadar olmasa da eskisinden kat be kat özgürsünüz.

FontFace, Google Web fonts gibi uygulamalar ile artık tasarladığınız web sitelerinde dilediğiniz fontu kullanabilir, böylelikle tasarımlarınızı seçkin bir hale getirebilirsiniz.

5 Daha Fazla İkon, Daha Fazla Vektör

Yeni yılın ekranımıza taşıyacağı sitelerde vektörel çizimlerin, ya da klasik çizim tabanlı görsellerin daha fazla yer alacağından söz etmek mümkün olabilir. Özellikle yaratıcı ve 3 boyutlu ikon çalışmaları, bir çok tasarımda görünebilir.

Hızlı tüketilen, özellikle yazılı öğelerin neredeyse hiç dikkat çekmediği grafik ortamlarda, bir bakışta derdini anlatan ve kullanıcınında aynı hızda algıladığı  ikonlar kullanmak elbette en mantıklı yol, ancak aynı zamanda sanatsal olarak ta bu ikonların iri yarı hallerini sitede görsel bütünün bir parçası olarak kullanmak tasarımlarınıza keyif katan unsurlar olacak şüphesiz.

6 İnfografikler

Geçtiğimiz yılın grafik yıldızı olan infografikler ile bu yıl daha fazla karşılacak olmamız beklenebilir. Ancak burada önemli nokta infgrafiklerin özünde görselleştirilmiş veriler mi olduğu, yoksa verileri grafik görseller ve tipografik destekle sunmak anlamına mı geldiği sorusu!

Belki iki tanım da kabul edilebilir, aslında infografik verilerin görselleştirmesi anlamına gelse de, kısa sürede popüler bir olgu haline gelince ikinci tanıma daha yakınlaştığı söylenebilir.
Bu sene daha fazla karşımıza çıkacak bu grafik tasarımlar için dileğim daha fazla Türkçe infografik görebilmek. Ülkemizde bir çok teknoloji ve magazin sitesi infografik yayınlıyor, ancak bu haberleri Türkçe iletip habere konu olan grafiği ise yabancı dilde yayınlıyorlar. Bunun yerine yerli grafikerler ile çalışarak özgün görseller ortaya konması kişisel olarak en büyük dileğim.

7 Sabit Navigasyonlar ve Modal Pop-Up’lar

Yeni yılda web uygulamalarında sıkça görünmesi beklenen uygulamalardan biri de sayfaya sabitlenmiş navigasyonlar.Sayfayı ne şekilde hareket ettirirseniz ettirin, her durumda erişilebilir navigasyonlar bu yılın modası olabilir.

Öte yandan bir çok sitede artık daha sık gördüğümüz modal pop-up, diğer bir deyişle light box uygulamarına da daha sık rastlıyor olacağız. Üye girişleri, çeşitli hesaplama ve bilgi ekranlarını, bulunduğunuz ekrandan kopmadan yapmanızı sağlayan uygulamalar sörf yaparken işleri kolaylaştıran unsurlardan biri şüphesiz.

8 Dairesel Grafikler

Web tasarımında örneklerine pek sık rastlanmayan dairesel grafikler de bu yıl göze batacak trendlerden biri olabilir.

Bu trend sadece grafik olarak değil genel tasarım çizgisine de etki edebilir. Google+ uygulamasındaki çerçeveler bu uygulamaya hem görsel hem de işlevsel olarak iyi bir örnek teşkil edebilir.

9 Kurdelalar, Banner’lar & İri Yazılar

Bir kaç yıldır süren iri tipografik öğeler bu yılında modası olmaya aday. Öte yandan kurdelalar iri banner tarzı grafikler yine web sitelerini süsleyecek gibi duruyor. Zaman zaman bu tarzla birleşerek ortaya çıkacak retro tasarımlar da ilgi çekici olabilir.

Sonuçlar

Bu yıl yukarıdaki trendlere ek olarak, muhtemelen bol renkli ve keyifli bir dönem bizi bekliyor olacak. Yukarıda sözü geçen tüm eğilimlerin genel olarak kolay algılanabilir , sade ve basit görsel anlatım ile kullanıcıya sunulması işin odak noktasını oluşturacak elbette.

Büyük grafikler büyük yazılar tasarımlarda büyük boşlukları da beraberinde sunacak ve unutmayın ki grafik dünyasında beyaz alan tasarımı olarak tanımalayabileceğimiz, boşlukları da tasarımların bir parçası olarak değerlendirmek gibi bir gerçek var.

Sonuç itibari ile web teknolojilerinin gelişmesi, yazılımlar ve kodlama ustalarının yardımı ile tasarımcıların hayallerini biraz daha gerçekleştirebilecekleri bir dönem geçireceğiz gibi görünüyor.

Herkese mutlu ve yaratıcı bir yıl diliyorum.

 

 

Son Yazılar
Yorum ( 9 )
 1. kemalcan
  6 Ocak 2012 at 12:16 am

  renkli tasarımlar her zaman güzeldir :)

 2. muhasebe programı
  8 Ocak 2012 at 7:04 pm

  bu güzel derleme için teşekkürler hocam ellerinize sağlık

 3. Hasan Tandogan
  3 Şubat 2012 at 7:20 pm

  2011 yılında özellikle hız aldı bu tip web tasarımları. 2012 de kalıplara sığmayan tasarımların boy göstereceği bir yıl olacak. Çokça eğleneceğiz :)

 4. kürşat
  9 Şubat 2012 at 5:33 pm

  Gerçekten artık bu yöne doğru hızlı bir eğilim var.Aslında çok iyi ve güzel duruyor bu tür şeyler. Artık boy boy bu yeni tasarımları görmemiz kaçınılmaz olacak.

 5. Ümit Kuzan
  14 Şubat 2012 at 3:07 am

  Html5 gerçektende büyük değişikliklerle geldi çok güzel kolaylıklarla. Bu sene için imkansız gibi gözüksede gelecekte flash tahtını bırakmak zorunda kalacak gibi.

 6. ömer fatih arkış
  28 Mart 2012 at 3:58 pm

  Bence sade ve basit ufak ayrıntıları olan tasarımlar güzeldir

 7. Hasan Tandogan
  15 Mayıs 2012 at 12:55 pm

  Web tasarımlarında özellikle ikon kullanımları çok hoş sonuçlar doğurabiliyor.

 8. yemek tarifleri
  8 Ağustos 2012 at 1:44 pm

  renkli tasarımlar daha dikkat çekici olamakla beraber sade soluk renkli tasarımlar belli bir süreden sonra ziyaretçiyi sıkıyor…

 9. ahmet sefa
  18 Eylül 2012 at 3:40 pm

  renli tasarımlar her zaman tercih edilir.önemli olan güzel bir uyum yakalamak

Bir cevap bırakın
Captcha Captcha güncellemek için resime tıkla